Video Montaj 7 – Ulead Video Studio X3 – Filmi Hızlandırmak, Yavaşlatmak, Geriye Oynatmak, Fotoğraf Almak, Çevirmek ve Ses Ayarı


.

BÖLÜMLER

1. Bölüm : Programı Tanıyalım

2. Bölüm : Programın Arayüzünü Tanıyalım

3. Bölüm : Kesme ve Birleştirme

4. Bölüm : Kesme ve Birleştirme Alternatif Yollar

5. Bölüm : Çoklu Kesme

6. Bölüm : İki Filmi Aynı Karede Kullanmak, Logo Bindirmek ve Blue Box Tekniği

7. Bölüm : Hızlandırmak, Yavaşlatmak, Geriye Oynatmak, Fotoğraf Almak, Çevirmek ve Ses Ayarı

8. Bölüm : Filmlere Yazı Eklemek

9. Bölüm : Filmlere Efekt Uygulamak

10. Bölüm : Filmlere Materyal Eklemek Renk Maskeleri, Clip Art’lar, Çerçeveler ve Flash Dosyaları

11.Bölüm: Film Üzerine Animasyon Çizimler Yapmak

.

Filmi Hızlandırmak – Yavaşlatmak
Filmi hızlandırma – yavaşlatma ayarını buradan yapıyoruz. Bu düğmeye bastığınızda…

Hız Ayarı

… karşınıza şu menü geliyor. Yine aynı işe yarayan birden fazla enstrüman var.

Hız Ayar Menüsü

İlk satırdaki kutucuğa yeni bir değer girerek veya yukarı aşağı oklarıyla değeri değiştirerek  %-10’a kadar yavaşlatma veya %100’e kadar hızlanma sağlayabiliyoruz.

Aynı sonucu ortadaki yeşil sürgüyü ‘Slow’ yönünde yavaşlatmak, ‘Fast’ yönünde hızlandırmak için kullanabiliriz.

Veya filmden seçtiğimiz dilimin bizim istediğimiz bir süreye “uydurulmasını” (Time Stretch) sağlayabiliriz.

.

Geri Oynatmak

Filmi kayıtta geri oynatmak için ‘Reverse Video’ düğmesine tıklamak yeterli oluyor. Burada başka bir ayar yok. (Hem geri oynatım, hem de hızlandırma, yavaşlatmayı aynı anda yapabilirsiniz)

Geri Oynatım

.

Fotoğraf Almak
Filmin içinden bir fotoğraf almanın birden fazla yolu ve fakat teknik güçlükleri de vardır. Aklınızda kalsın, garantili yollardan biri de bu programda Player’da istediğiniz kareye gitmek  ‘Take a Snapshot’ düğmesine basmak. Fotoğrafınız raf‘taki fotoğraflara son sıradan eklenecek.

Fotoğraf Almak

.

Filmi Yan ve Ters Çevirmek

Resimde görülen oklar yönünde filmin yönünü değiştirebilirsiniz. Ters çevirmek için iki kez basmak yeterli.

Çevirmek

.

Ses Seviyesini Ayarlamak

Kayıttaki ses seviyesini buradaki araçlarla azaltabilir, 500 değerine kadar yükseltebilir, tamamen kapatabilir, yükselerek gelmesini veya azalarak çıkmasını sağlayabilirsiniz.

.

Ses Seviyesi

.

Sonraki bölüm filme yazılar eklemeyle ilgili olacak. Bu bölümle birlikte kendisine eğitim filmleri hazırlamak isteyen bir eğitimcinin bilmesi gereken asgari altyapıyı tamamlamış olacağız. “Görüntü efektleri” gibi Ulead Video Studio x3‘ün özellikle iddialı olduğu fakat eğitim filmleri için pek kullanım alanı göremediğim daha bir çok konu var tabi. Yine de, bu programa arada sırada uğrayıp, diğer özellikleriyle de tanıtmaya devam etmeyi düşünüyorum.

Soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki formu kullanarak paylaşabilirsiniz.

Sağlıcakla.

Wall Street Institute

22 Comments

 1. ahmet dedi ki:

  Teşekkürler

 2. sena dedi ki:

  Hangi program ve nereden ücretsiz indirebilirim..?

 3. admin dedi ki:

  Daha sonra bir üst sürümü çıktı. Kullanımı çok benziyor. Ayrıntılar için buraya bakın.
  http://www.egiticininegitimi.net/2011/03/05/ulead-videostudio-pro-x4-yenilikleri/

 4. Rufat dedi ki:

  Merhaba abi emeginizi zamaninizi bizler icin ayirdiginizdan dolayi tesekkür edirem, ben bu programi satin almishim, fakat fotolarin arasinda kullanilan animsyonlar sadece 3 adet yani cok az bunu fazla degisik animasyonlar icin nasil ilave ede bilirim, yani progrma internetden yeni animasyonlar aktara bilirmiyim nasil ?

 5. admin dedi ki:

  Merhaba. “FX” düğmesiyle ulaşılan geçiş efektlerinden bahsediyoruz değil mi? O sekmeye geçtiğimizde yukarıda “açılır menü” var. Yanındaki minik beyaz oku tıklayıp “All” (hepsini göster) seçeneğini işaretlerseniz bütün efektler birden görünecektir. Dışarıdan yenisini aramaya gerek olmayacak. Kurulduğunda bol efektle birlikte geliyor zaten. Bir deneyin olmazsa tekrar yazın.

 6. harun dedi ki:

  sayın admin,
  katkılarınız için teşekkürler…x4 ile videomu yaptım ancak mpeg olarak kaydettiğimde videonun sesi gelmediğini fark ettim..videodan once kendı goruntulerımde koydugum sesler var ancak asıl göruntuye gectıgınde ses yok nerde hatam var..ayrıca denemek için sadece goruntuyu attım proje yaparken ondanda ses gelmedıgını fark ettım…ne yapmalıyım..hata nerdedır…teşekkurler…

 7. admin dedi ki:

  Farklı formatlarda çıktı almayı denediniz mi ? Eğer o şekilde problemsiz oluyorsa demek ki programın ayarlarından değil işlenen filmlerdeki mpeg konfigürasyonundan kaynaklanan bir sorun var demektir. Çünkü mpeg’in de özelleştirilmiş -ve bazıları sorunlu- bir çok çeşidi olabiliyor. Başka formatta ses alabiliyorsanız ilk çıktıyı o formatta alın. Bunu sonradan tekrar istediğiniz nihai formata çevirmek kolay. Tabi her işlemede kaliteden kaybetmek riski de var.

 8. nehir dedi ki:

  Merhaba,playback speed düğmesinin olduğu ekranı nereden açtığımızı anlayamadım.Detaylı tarif edebilir misiniz,bir de şunu sormak istiyorum,programda kullandığımız videoların orjinalleri bozulmuyor değil mi?Teşekkürler.

 9. admin dedi ki:

  Aradığınız menüyü (Options Panel) açmanın en kolay yolu aşağı (tezgaha) taşıdığınız ve hızını ayarlamak istediğiniz filmin üzerini çift tıklamaktır. Hayır videoların orijinalleri normalde bozulmaz çünkü yeni bir çıktı alırken size ne isim vereceğiniz sorulur. Eğer orijinal video ile aynı ismi verir ve onun bulunduğu yere kaydetmek isterseniz (o zaman bozulur) yine de size orada o isimle bir videonun zaten olduğu, bunun üzerine yazmak isteyip istemediğiniz tekrar sorulacaktır. En iyisi başka bir klasöre ve başka isimlerle kaydetmektir. Yine de çok değer verdiğiniz, yerine tekrar koyamayacağınız bir video ile çalışmadan önce onu bir yere daha kopyalamkatan zarar gelmez. Bilgisayarla uğraşırken tedbirli olmak her zaman iyidir.

 10. nehir dedi ki:

  Çok teşekkürler,gerçekten anlatımınız çok açıklayıcı.Elinize sağlık.

 11. admin dedi ki:

  İlginiz için biz teşekkür ederiz.

 12. mine dedi ki:

  merhaba ben bu programı indirdim ve video hızını değiştirmeyi denedim ama playback speed kutucugu aktif değil.neden böyle oldu acaba?

 13. admin dedi ki:

  O esnada tezgah üzerindeki video parcası “seçili” yani üzerine tıklanmış durumda mı? (Seçili parça sarı bir çerçeve içinde görünür)

 14. nigar dedi ki:

  admin muzik oluyor dimi yani muzik istediyimizi koya biliriz????

 15. admin dedi ki:

  Elbette Nigar Hanım.

 16. zafer dedi ki:

  sayın admin,
  benim eski teknoloji sony dcr trv340 e kasetli kameram var.usb streaming ile ulead da görüntüyü capture etmesine rağmen sesleri almıyor.kameranın audio çıkışını bilgisarın line out çıkışına bağlamama rağmen yine görüntüyü capture etmesine rağmen sesi almadı.Pinnacle daki gibi ayrıyetten harici ses kaynağını belirtebiliyorumuyuz? belirtebiliyorsak nasıl? Sesleri nasıl alabilirim.
  Yardımınız için şimdiden teşekkürler

 17. admin dedi ki:

  Bilgisayarın “Line In” grişini de denediniz mi? Kamerayla birlikte gelen bilgisayara aktarma yazılımı da olması gerek. İşin aslı eski bir Sony kamera ile ben de ses alamadığımı, sonunda pes ettiğimi hatırlarım ama size de aynısı olacak diye bir şart yok elbette. Ses bağlantıları daima biraz karışıktır. Elimizdeki yazılımın asıl uzmanlığının aktarım işleri olmadığını da unutmamak gerek. Son olarak, eğer WinXP kullanıyorsanız (diğerlerinde nasıl bilmiyorum) sağ alttaki küçük simgeler içinde hoparlör simgesiyle gösterilen “Ses ayarları” kısmına gidin. Orada göreceğiniz “Sessiz” yazan kutucukların hepsini boşaltıp tekrar deneyin. (Eski haline getirmek için hangileriyle oynadığınızı da unutmayın)

  Son olarak bir de şu siteyi ziyaret edin bakalım işinize yarayacak mı?
  http://www.sony.com.tr/support/tr/topics/videotransfer

 18. samet dedi ki:

  çok teşekkürler emeğinize sağlık :)

 19. Emre dedi ki:

  Link nerede :S

 20. admin dedi ki:

  Emre Bey, XP3’ü bırakıp artık XP5’e bakmanızı öneririz. Onun için de bir yazı dizisi hazırlamıştık.
  http://www.egiticininegitimi.net/2012/06/02/ulead-videostudio-xp5-guclu-yeniliklerle-cikti/
  XP3 serisini hala silmemeizin nedeni bazen satın alınan bir donanım yanında ücretsiz olarak verilebiliyor olmasından.

 21. salih dedi ki:

  bu programı nasıl indiriyorun lin falan yokmu burda ?

Yorum, Katkı ve Sorularınız