Video Montaj 6 – Ulead Video Studio X3 ile İki Filmi Aynı Sahnede Kullanmak, Logo Bindirmek ve Blue Box Tekniği


.

BÖLÜMLER

1. Bölüm : Programı Tanıyalım

2. Bölüm : Programın Arayüzünü Tanıyalım

3. Bölüm : Kesme ve Birleştirme

4. Bölüm : Kesme ve Birleştirme Alternatif Yollar

5. Bölüm : Çoklu Kesme

6. Bölüm : İki Filmi Aynı Karede Kullanmak, Logo Bindirmek ve Blue Box Tekniği

7. Bölüm : Hızlandırmak, Yavaşlatmak, Geriye Oynatmak, Fotoğraf Almak, Çevirmek ve Ses Ayarı

8. Bölüm : Filmlere Yazı Eklemek

9. Bölüm : Filmlere Efekt Uygulamak

10. Bölüm : Filmlere Materyal Eklemek Renk Maskeleri, Clip Art’lar, Çerçeveler ve Flash Dosyaları

11.Bölüm: Film Üzerine Animasyon Çizimler Yapmak

.

Bazen iki videoyu üst üste bindirmek gerekebilir. Örneğin, geniş planda eğitim filmi oynarken aşağıda, daha küçük bir dilimde anlatıcıyı seyredip dinleyebiliriz. Duyma özürlülerimiz için işaret diliyle çeviri yapılan yayınları hatırlayın.

TV yayınlarından eğitim amaçlı filmler kaydetmiş iseniz bunu kullanmadan önce yayıncı kanalın logosunu veya eğitim esnasında kafa karıştırabilecek –haber şeritleri gibi- diğer bazı unsurları örtmek ya da kendi arzu ettiğiniz bir logoyu (yayıncılıkta buna ‘watermark’ da deniyor) eklemek de isteyebilirsiniz.

Aktarmaya çalışacağımız bu çok keyifli işler için başka birçok uygulama alanı daha sayılabilir elbet. Sanırım, en çok da, aile videoları için, izleyenleri hayran bırakacak profesyonel hoşluklar eklemek bunların başında gelecektir. Burada öğreneceğimiz bilgileri kullanarak yabancıların ‘blue box’ dedikleri yöntemle, istediğiniz bir obje veya bir insanı bir filmin içinde gezdirebilirsiniz de…

Ulead Video Studio X3 ile üzerinde düzenleme yapacağımız filmleri raf’mıza çağırmayı öğrenmiştik.

Aşağıdaki tezgahımız ‘Timeline View’ durumundayken ana filmimizi en üstteki şeride (Video Track) sürükleyip bırakıyoruz.

Resim 1 - Video Şeridi (Resimleri büyütmek için tıklayınız)

 

Bu asıl filmimiz olacak. İkinci filmimiz ise yeri geldiğinde bir köşede belirecek, oynayacak ve işi bittiğinde kaybolacak. Onu da sürükleyip ikinci satıra, yani başında “iki film makarası” ile sembolize edilen (Overlay Track : Bindirme Şeridine) bırakıyoruz.

Resim 2 - Bindirme (Overlay) Şeridi

 

Dikkat ederseniz, olup biteni izlediğimiz ‘player’ (oynatıcıda) ikinci filmimiz öncekinin üzerinde görülüyor. Bu ekrandan parçayı faremizle bir köşeye sürükleyebilir, köşelerinden tutup büyütüp küçülterek konumlandırabiliriz.

İkinci filmi, tezgahtaki bulunduğu satırda ileri geri sürükleyerek de asıl filmin neresinde sahneye gireceğini kolayca ayarlayabiliyoruz.

Resim 3 - Konumlandırma

 

Bu ikinci filmimiz “seçili” durumdayken, üzerine tıklanmış ve her iki ucunda sarı çizgiler belirmiş, yani o parça ile ilgilenmekte olduğumuz anlaşılıyorken, program da işimizi kolaylaştırmak üzere, “alet kutusundaki” menüleri bu “üste binecek olan” (overlay) parça için gerekli olan komutlarla dolduruyor. Dolayısıyla ekranımızdaki görüntü aşağıdaki gibi olacaktır. Kazara başka bir yere tıklamış ve bu görüntüyü kaybetmiş iseniz, tekrar küçük filmin üzerine tıklayın. (“Alet çantası” her kaybolduğunda geri getirmek için en sağda, ortada duran ‘Options‘ yazılı mavi düğmeyi kullanmalı veya tezgahtaki parçayı çift tıklamalısınız)

Resim 4 - Ayarlar

Şimdi menülerimize ve ne işlere yaradıklarına bakalım.

Önce şu bölgede (Direction / Style) neler olduğuna bakalım. Soldaki karenin (Enter / Giriş) içindeki yön tuşlarını kullanarak –eğer istiyorsanız- küçük filmin sahneye belli bir yönden akarak gelmesini, burada oynayıp işini bitirdikten sonra da, bu kez sağdaki kareden (Exit / Çıkış) yapacağınız tercihle, yine belli bir yönde uzaklaşarak ekrandan çıkmasını sağlayabiliyorsunuz. “Bunlara gerek yok, olduğu yerde görünüp kaybolsun” derseniz, merkezdeki çarpı veya baklava işaretleri seçili kalmalı.

Karelerin hemen altındaki dönme oklarını kullanırsanız geliş gidişlerde ayrıca takla atmasını da sağlayabilirsiniz. Tabi, ayrıca bir yön hareketi seçmediyseniz olduğu yerde takla atarak görünecek, aynı şekilde çıkacaktır.

Büyüyen veya küçülen üçgenlere basarak, bu kez “soluktan” gelip, işi bittiğinde “soluklaşarak gitmesini” de sağlayabilir, isterseniz bunların hepsini birden de kullanabilirsiniz.

Çok hassas kaydırmalar yapacaksanız “hizalama ızgarasının” görünmesini sağlayabilir (‘Show grid lines’ kutucuğunu tıklayın) ve bunun ayarlarına da yanındaki düğmeden (‘Grid line options’) ulaşabilirsiniz.

Peki bu ayarları kullanmış ve küçük filmimizi yolculukla getirip götürmeyi tercih etmişsek, ne hızla gelecek, ne kadar sabit kalacak ve ne sürede çıkacak derseniz, onun ayarları da player’ın hemen altındaki çubuğa yerleştirilmiş bir mavi bölge (şimdiki adıyla ‘pause duration‘ : sabitlik süresi) çubuğu  ile ayarlanacak. Dikkat ! Sadece küçük filmimiz “seçili” iken ortaya çıkan bu uygulamada, normalde süre üç eşit parçaya bölünmüş. Giriş, (ilk gri bölge) bekleme (mavi dilim) ve çıkış (ikinci gri bölge). Mavi dilimin uçlarındaki turuncu okları sürükleyerek bu süreleri ayarlamak mümkün.

Resim 5 - Giriş, Bekleme, Çıkış Süreleri

Şimdi bu menü bölümünün sol başındaki ‘Mask & Chorama’ seçeneğini tıklayalım. Birden tüm menü değişti ve şu hali aldı.

Resim 6 - Mask & Chroma

 

Sol baştaki dörtlü grup (en baştaki düğme sadece yer tutucu, bir işe yaramıyor) küçük filmimizi şeffaflaştırma (transparency) ayarları. Hepsi farklı yollarla aynı işi yapan üç alternatif ayar imkanımız var. Ya ‘0’ yazan yere başka bir değer giriyorsunuz, ya bunun yanındaki küçük aşağı/yukarı oklarını veya sondaki büyük üçgene tıklandığında ortaya çıkan sürgüyü kullanarak şeffaflık oranını değiştirebiliyorsunuz. Ne işe yarar derseniz, ikinci filmi ortalayıp şeffaflaştırarak kopyalanmasını ve başkalarınca kullanılmasını önlemek isteyebilirsiniz. (Watermak : Su işaret)

Resim 7 - Şeffaflık Ayarları

 

İkinci grup, yani ‘Border’ ile küçük filmimizin etrafına bir çerçeve koyabiliyor, aynı yöntemlerle değerleri değiştirerek çerçeve kalınlığını ve diğer grupta olmayan, en sondaki beyaz kareye tıklayarak da çerçevenin rengini değiştirebiliyorsunuz.

Resim 8 - Sınır Çerçevesi Rengi ve Kalınlığı

 

Apply overlay options’ kutucuğunuzu tıkladığınızda altındaki menüler aktifleşiyor. Burada da ilginç ayarlar var. ‘Similarity’ satırında, renk kutucuğundan (tıklayınca renk paleti açılır) bir renk seçip (veya damlalığı alıp istediğiniz bir rengi sağdaki film görüntüsü içinden de seçebilirsiniz) aynı satırdaki ayar grubunu kullanarak o rengi küçük filminizden yok edebiliyorsunuz.

Resim 9 - Renk Yok Etmek

 

Benim kullandığım küçük filmin altında ve üstünde siyah şeritler vardı. Siyahı seçip değeri 8’e getirdiğimde bu şeritler –resimde de göreceğiniz üzere- tamamen kayboldular.

Resim 10

 

Logo Bindirmek


Bu son öğrendiğimiz bilgiyi filmimize bir başka küçük video değil, bu kez bir resim (bir logo olabilir) veya alttaki bazı alanları kapatmak üzere bir şerit eklemek için de kullanabileceğimizi fark etmişsinizdir.

Rafımıza video çağırırken kullandığımız yöntemi bu kez video yerine -açılır menüden önce ‘photo’ seçeneğini aktifleştirdikten sonra- resimler çağırmada kullanabilir ve aynı yöntemlerle onları da asıl filmin üzerine –bir logo olarak- bindirebiliriz.

Resim 11 - Foto - Grafik Kullanmak

 

Resminizdeki bazı renkleri (yani alanları) yok ederek arka planı şeffaf desenlere dönüştürebilirsiniz. Örneğin bir Türk Bayrağını –kırmızıyı kaybederek- sadece ay-yıldız motifine indirgeyebilir veya tam tersi beyazı yok ederek doğacak boşluğun içinden yine filmin göründüğü farklı yöntemler kullanabilirsiniz.

Resim 12 - Logo

 

Not: Tezgahta overlay şeridine yerleştirdiğiniz bir filmi sarı çubuklarından tutarak kısaltabilirsiniz fakat uzatmak mümkün değil. Sonuçta o bir film ve bittiyse bitmiştir. Fakat aynı şeride yerleştirdiğiniz bir resmi sarı çubuklarından tutarak tüm film boyunca sahnede görünecek şekilde uzatabilirsiniz.

“Blue Box” Tekniği
Eğer ikinci filminiz tamamen mavi veya yeşil bir fon önünde çekilmiş ise (insan teniyle karışmayan renkler) bu yöntemlele fonu yok ederek figürün filmin içindeymiş gibi görünmesini sağlamanın yolunu da kavramış olduk. Aşağıdaki resim bu tekniği göstermek üzere internetten derlenmiştir.

Resim 13 - Blue Box Tekniği

 

.

Devam…
Blue box için açtığımız parantezi kapatıp kaldığımız yerden devam edelim. Buradaki değerleri kullanarak küçük filminizi enlemesine veya boylamasına kenarlardan kırpabilirsiniz.

Resim 14 - Kırpmak

 

Şimdi gerçekten keyifli ve yaratıcılığa oldukça açık bir alana geliyoruz.
Küçük beyaz oku tıklayarak ‘Chroma Key’ yazan açılır menüden ‘Mask Frame’i seçin

Resim 15 - Mask Frame

 

Küçük filminizin ille de dikdörtgen görünmesi gerekmiyor. Onu türlü çeşitli, daha çok da “şekilli” çerçevelerin içine de yerleştirebiliyorsunuz.

Resim 16 - Çerçeveler

 

Oradaki hazır şekillere siz de yenilerini ekleyebilirsiniz. (Bu, resim formatına dönüştürülmüş bir yazı da olabilir)
Sağ kenardaki (+) işaretine tıkladığınızda bilgisayarınızdan bir resim bulmanız istenecek. Bir resmi seçtiğinizde ise önce şu uyarı ile karşılaşacaksınız. Seçtiğiniz resmin çözünürlüğünün 8 bit değerine kadar düşüreleceği, kabul edip etmediğiniz soruluyor. Onayladığınızda yeni çerçeveniz diğerlerinin sonuna ekleniyor.

Resim 17 - Yeni Çerçeve Eklemek

 

.

Aynı Sahnede Daha Fazla Film

.

Ulead Video Studio X3‘de aynı anda altı katmanda, altı ayrı “bindirme” yapabiliyorsunuz. Bunun için ‘Overlay Track‘ şeridinin başındaki sembole ‘sağ tıklayın‘ çıkan ‘Track Manager‘ ibareli yazıyı da tıkladığınızda Katman Yönetimi penceresine ulaşacaksınız. Buradan ihtiyacınız sayısında ek trackler için boş kutucukları doldurarak onaylayın.

Katman Yönetimi

.

Aynı pencereye buradan da ulaşabilirsiniz.

.

Gördüğünüz üzere bindirme için 6, yazı için 2, müzik için 3 katmana kadar kullanmak mümkün.


 

Katman Yönetimi Penceresi

.

Aslında mantığı kavradıktan sonra diğer ayrıntıları deneyerek keşfetmesi kolay, uğraşması keyifli.
Sonraki yazıda filmleri ileri-geri ve yavaş-hızlı oynatmayı işleyelim.

Sağlıcakla.

Wall Street Institute

19 Comments

 1. onur dedi ki:

  “Blue Box” Tekniği ile verilen örnek video açılmıyor, hata veriyor. bu programda bu tekniğin nasıl kullandığı yazabilirmisiniz? ben araştırdım bulamadım malesef. şimdiden teşekkürler.

 2. admin dedi ki:

  Onur Bey, Merhaba.
  Link bir YouTube videosuymuş o nedenle girilemiyor malum. (O yüzden linki tamamen kaldırdım)
  Bulebox tekniğine gelince;
  Yukarıdaki yazıda Ulead X3’ü kullanarak iki film üst üste bindirmeyi anlatıyoruz. Diyelim ki, üste bindirilen filmin içindeki insan figürünün etrafını temizliyor ve onu sanki alttaki filmin içindeymiş gibi hareket etmesini sağlamak istiyoruz. Program bize üstteki filmin içindeki belli bir rengi yok edebilme imkanı veriyor. Biz de bu bu imkanı kusursuz kullanabilmek için üstteki filmi çekerken insan figürümüzü (oyuncuyu) tek bir renkten oluşan bir arka fonunun önünde oynatıyoruz. Bunun için bir dekorasyon çabası gerekiyor tabi. Mavi veya yeşil renkte, uygun büyüklükte bir çarşaf veya duvar olabilir. Bu fonun önünde hareket eden kişiyi filme alıyor ve o filmi programa çağırıyoruz. Burada arka fonu -yukarıda anlatılan yöntemle- yok ettiğimizde oyuncumuz ilk filmin içinde hareket ediyor gibi görünüyor. Buna bluebox tekniği deniyor. Tabi, çok gerçekçi bir sonuç alabilmek için, oyuncunun ilk filme uygun hareket etmesi gerekecek. O bölümdeki resimleri dikkatle incelerseniz tekniğin mantığını kolayca kavrayacaksınız.

  Bu tekniğin bir adı da “greenscreen” imiş. Aşağıda konuyu açıklayıcı bir yazı var.
  http://www.teknosinema.com/Yazilar/7-Greenscreen-%28Yesil-Ekran%29Teknolojisi

 3. onur dedi ki:

  Teşekkür ederim ilginize, iyi günler.

 4. Saliha dedi ki:

  çok sağolun, inanılmaz derecede işime yaradı:)

 5. admin dedi ki:

  Böyle mesajlara çok seviniyoruz doğrusu. Teşekkürler.

 6. Tunahan dedi ki:

  merhaba sayenizde programla ilgili çok şey öğrendim vermiş olduğunuz bilgiler için çok tşekkür ederim..yamlız ben programın 11. sürümünü kullanıyorum tabiki bazı değşiklikler var yanlız mantık olarak aynı ve türkçe ben iinternetten bluebox tekniğiyle çekilmiş bi demo indirdim yanlız bi türlü arkaplanı yok edemiyorum nasıl ve hangi şekilde yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim..

 7. admin dedi ki:

  Tunahan Bey, Merhaba.
  “Mask Chorama Key” yazısının yanındaki kutucuğu doldurup aktifleştirdiniz mi acaba? Ya da önce şöyle sorayım.,11’inci sürümde de bu menü aynı mı görünüyor ?

 8. samet dedi ki:

  bende overlay track a sağ tıkladığımda track manager çıkmıyor neden acaba? ben videoya 2 logo birden eklemek istiyorum bunun için track manageri açmam gerekli dğeil mi?

 9. admin dedi ki:

  Evet Samet Bey. Track Manager’dan hangi şerit türünden yeni bir tane eklemek istiyorsanız onu seçmelisiniz (yanındaki kutucuğu doldurarak). İki logo için iki şerit iyidir. Ama üst üste binmeyeceklerse aynı şerit üzerinde de çözebilirsiniz.

 10. murat dedi ki:

  Malesef ben yapamadım avi uzantılı iki vieom var. birisini video track a digerini overlay track a atıyorum ayarlarınıda yapıyorum ama sadece video track sunumu geliyor. Yardımcı olurmusunuz.

 11. admin dedi ki:

  Murat Bey muhtemelen çok basit bir sorun ama bir çok basit sorundan herhangi bir tanesi olabilir. Overlay yoluna videoyu sürüklediğinizde daha küçük boyda geliyor değil mi? Bir kez yerlerini değiştirip dener misiniz.

 12. PTimur dedi ki:

  Merhaba sevgili admin. Teknolojiden fazla anlamamama rağmen bende kendi çapımda sadece eğlence olsun diye movie maker ile videolar hazırlıyorum, daha doğrusu videoları kesip-biçip deyim yerindeyse, ya da resimlerle ve müzik eklemesiyle yeni videolar hazırlayıp paylaşıyorum….ama artık yapmak istediklerim için bu program yeterli gelmiyor. O yüzden epeydir takip ettiğim sitenizdeki bilgiler ışığında ben de Ulead Video Studio Pro v11 Türkçe indirip kurdum çalışacağım, ama önce teşekkür etmek istedim, gelen sorulara o kadar samimiyetle ve sabırla cevaplar veriyorsunuz ki dikkatimi çekti ve yazmadan geçemedim, gerçekten hem sizi sabrınız için kutluyor, hem de emeklerinize sonsuz teşekkür ediyorum. Arkadaşlarıma da yeterli bilgi almaları için burayı tavsiye ediyorum. Başarılarınızın devamını ve kolaylıklar dilerim. (msj.ımı uzun tuttuğum için özür)

 13. admin dedi ki:

  Çok teşekkürler. :) Böylesi övgü dolu sözler ne yalan söylemeli doping etkisi yapıyor. Zaten işin en keyifli yanı bu. Teknolojiden anlamama konusunu kabul etmiyoruz yalnız. En acemilerimiz bile günümüz kullanıcı dostu yazılımlarını kolaylıkla öğrenebilir.

 14. Musa dedi ki:

  Merhaba. Ben söylediğiniz şekilde bir videoyu düzenledikten sonra kaydedip daha sonrada bir player ile otnatmayı denediğimde elde etttiğim görüntü çok küçük oluyor. Playerda tam ekran izlediğimde ise çözünürlük zayıflyor, nerdeyse kare kare görünecek gibi oluyor. Videyu kaydederken daha büyük ekranda ve yüksek çözünürlükte kaydedebilmek için ne yapmak gerek? Ben bikaç format denedim hepsinde de sonuç aynı.

 15. admin dedi ki:

  Musa Bey, örneğin DVD Mpeg2 olarak kaydederseniz bunun boyutları 720 x 576 olacaktır. Tüm playerlarda bu boyutlarla oynaması gerekir. Siz hangi formatları denediniz?

 16. perviz dedi ki:

  sekileri vide mantaj etmek isteyirem nece edim

 17. admin dedi ki:

  Merhaba. Yukarıda konu başlıklarına göre diğer makalelere giden linkler var. Bunlardan ihtiyacınız olana tıklayarak ulaşabilirsiniz. 2 ve 3. bölümleri okumanızı öneririm. Sevgiler.

 18. ismail dedi ki:

  abi adamsın yaa kaç gündüra arıyorum kimse yazmamış

 19. admin dedi ki:

  Teşekkürler :)

Yorum, Katkı ve Sorularınız