Video Montaj 5 – Ulead Video Studio Pro X3 – Aynı Filmden Çoklu Kesme (Multi-Trim)


.

BÖLÜMLER

1. Bölüm : Programı Tanıyalım

2. Bölüm : Programın Arayüzünü Tanıyalım

3. Bölüm : Kesme ve Birleştirme

4. Bölüm : Kesme ve Birleştirme Alternatif Yollar

5. Bölüm : Çoklu Kesme

6. Bölüm : İki Filmi Aynı Karede Kullanmak, Logo Bindirmek ve Blue Box Tekniği

7. Bölüm : Hızlandırmak, Yavaşlatmak, Geriye Oynatmak, Fotoğraf Almak, Çevirmek ve Ses Ayarı

8. Bölüm : Filmlere Yazı Eklemek

9. Bölüm : Filmlere Efekt Uygulamak

10. Bölüm : Filmlere Materyal Eklemek Renk Maskeleri, Clip Art’lar, Çerçeveler ve Flash Dosyaları

11.Bölüm: Film Üzerine Animasyon Çizimler Yapmak

.

Çoklu Kesme (Multi-Trim)

Bazen aynı filmin içinden birden fazla bölümü çıkarmak istediğinizde elbette bunu yapmanın da kolay yolu sunulmuş. Ana filmi tezgaha taşıdıktan sonra üzerine sağ tıkladığınızda gelen menüden ‘Multi-Trim Video’yu seçtiğinizde (resim 1)

Resim1 - Çoklu Seçme

.

…yepyeni bir pencere açılacaktır (resim 2)

.

Resim2 - Yeni Pencere (Büyütmek için tıklayınız)

.

Burada işe yarar bir çok uygulama bulunuyor

En baştaki ‘Invert Selection’ ile az sonra yapacağımız seçimleri tersine çevirebiliriz. Örneğin filmin ortasından bir bölümü istemiyorsak, bu parçayı işaretleyip seçimi tersine çevirerek asıl istediğimiz başlangıç ve bitiş bölümlerini tercih etmiş oluyoruz.

Ad-Zapper (advertisement –reklam- zaplayıcı) ile kaydınızda bulunan reklam bölümlerini programın kendisinin hissederek çıkarmasını isteyebiliyorsunuz. Bunu yaparken ne hassasiyetle çalışacağını da hemen altındaki ‘Low (düşük) – Medium (orta) – High (yüksek) dereceleriyle seçebiliyorsunuz. Bu tip “fazla iddialı” hizmetlerde yine de mucize beklememek gerekir.

‘Merge CF‘ kutucuğunu işaretlerseniz, seçeceğiniz parçaları “birleştirerek” kullanmak istediğinizi belirtiyor olacaksınız. Bu durumda parçalar size hemen birleştirilip verilmeyecek fakat son bir onayınızı daha almak üzere birleştirilmeye tamamen hazır şekilde son aşamada tezgahınıza dizilmiş bulacaksınız.

Bunun altındaki ‘Play Trimmed Video’ satırının sonundaki işaret seçtiğiniz parçaların birleştirilmiş halini –bir ön kontrol için- seyretmek istediğiniz anlamına gelecek.

.

Parçaları Seçmek

Scrubber (sürgüyü) kullanarak filmin içinde gezinin. Bulunduğunuz nokta turuncu sütun ile takip ediliyor olacak. ilk parçanızın başlangıç noktasına gidin ve o noktada artık tanıdığımız ‘Mark in’ işareti ( [ ) bitiş noktasına da ‘Mark out‘ ( ] ) işareti bırakın. Bunu diğer parçalarınız için de yapın.

Resim3 – Bölgeleri İşaretlemek

.

Başarıyla seçtiğiniz her bölge turuncu bir çerçeve içinde kalacak

.

Resim 4 - Dilimler

Merge CF’ kutucuğunu işaretledikten sonra ‘OK’ e bastığınızda eski pencereye dönülmüş ve parçalarınızı ‘Timeline’da son işlem için sizi bekler bulacaksınız. Belki efektler uygulamak ister veya vazgeçersiniz diyerek bu aşamada bekletiliyor olacaklar. Sonrasını önceki yazılardan biliyorsunuz zaten.

Resim 5 – Seçilmiş Parçalarla Tezgaha Dönüş

Ulead VideoStudio X3‘ü incelediğimiz serinin sonraki yazısında film içinde film, animasyon, logo-resim bindirme uygulamaları ve bir insanı veya figürü filmin içinde gezdirebileceğiniz bulebox tekniğini göreceğiz.

Wall Street Institute

24 Comments

 1. mustafa dedi ki:

  merhaba ıyı calısmalar vıdeo kesme bırlestırme programını nerden ındırecem

 2. admin dedi ki:

  Şu linkten “Download Trial”e basarak indirebilirsiniz Mustafa Bey
  http://www.corel.com/corel/product/index.jsp?pid=prod4650075

 3. ömer dedi ki:

  merhaba admin, ulead video studio 11 kullanıyorum. filmin içinden istenmeyen bir-iki parça çıkarmak istiyorum. ancak benim programda ‘Invert Selection’ diye bir komut yok. nasıl yapabilirim? yardımcı olursanız sevinirim.

 4. ömer dedi ki:

  tamam buldum admin elinize kolunuza emağinize sağlık. harika, eşsiz bir çalışma olmuş. “Multi-Trim Video” komutuna bilip de anlatan pek kişi yoktur. varsa da ben karşılaşmadım. saygılar…

 5. admin dedi ki:

  Ömer Bey, çok teşekkürler. Aslında biz de tanıtmak üzere bir programı seçtiğimizde oturup inceliyor, makalesini yazıyoruz. Başladığımızda biz de hiç birini biliyor durumda olmuyoruz. Bu da günümüzde programların ne kadar kullanıcı dostu olduklarını, onlardan korkmayıp üzerine gidildiğinde her ayrıntısıyla öğrenmenin hiç de sorun olmadığını gösteriyor.

 6. ömer dedi ki:

  yanlız ses dosyaları (audio) için aynı özelliği bulamadım. yaptığım ses kayıtlarında istenmeyen bazı kelimeleri çıkartmak istedim ancak “Multi-Trim” ya da ‘Invert Selection’ komutu olmadığı için çıkartamadım. iyi günler dilerim…

 7. admin dedi ki:

  Ömer Bey, önce videoyu kanallardan birine sürükleyin. Orada iken sağ tıklayıp “split audio” (sesi ayır) komutuna basın. Şimdi ses tek başına kahverengi bir şerit olarak video şeridinin altında (ses kanalına) yerleşmiş durumda. İsterseniz video kanalını silip geriye kalan bu ses materyalini ayrıca ihraç ederek kullanabilir veya tıpkı video şeridine yaptığımız kesme birleştirme işlemlerine tabi tutabiliriz.

 8. ömer dedi ki:

  üstadım ses kanalındeki ses şeridi seçildiğinde “Multi-Trim” komutu kayboluyor. bu komut sadece görüntü seçildiğinde geri geliyor ve görüntüyü düzenliyor. sesleri seçip başını ve sonunu kesebiliyorum ancak “Multi-Trim” ve ‘Invert Selection’komutları kaybolduğu için işlemi tersine çevirip ortalardan bölüm silemiyorum.

 9. admin dedi ki:

  Ömer Bey, Şimdi paylaşacağımdan daha pratik bir yolu var mıdır, doğrusu ben de bilmiyorum, o kadar iyi kullanıcı değilim. Ben olsam sesi ayırdıktan sonra istemediğim bölümlerini dışarıda tutacak şekilde ayrı ayrı parçalara böler her birini tezgaha taşır, sonra videonun altına (tabi görüntü ile denk gelecek şekilde) tekrar indirir ve yeniden birleştirirdim. Çıkarılan bölümler dolayısıyla bu ses şeridinde aralıklar kalmış olacak. Bunu da görüntü ile eş zamanlılığı kaybetmemek için iyi ayarlamak, ara sıra oynatarak uyum sağlanmış mı görmek gerekirdi. Doğrusu bundan daha pratik bir yolu var mıdır bilmiyorum. Aslında sanmıyorum da… Şöyle bir bakındım ama ben de göremedim.

 10. ömer dedi ki:

  çok teşekkür ederim üstadım. dediğiniz gibi biraz zahmetli bir işlem. en iyisi ses düzenleme özel başka bir program arıyayım.

 11. admin dedi ki:

  Biraz zahmetli, evet :)

 12. bekir dedi ki:

  makas splpt kısmı bazı bölümlerde aktif olmuyor ne yapmammı lazım

 13. admin dedi ki:

  Muhtemelen başlangıçta hepimizin başına gelen konu olsa gerek. Tezgahtaki parçayı tıklayarak “seçmediğinizde” veya kazara başka yere tıklanıp önceki seçim kaybolduğunda o parçayla ilgili işlemlerin çoğu da menülerden kaybolur. Yaşadığınız sorun bununla ilgili olabilir mi?

 14. bekir dedi ki:

  yok kardeş split yapmanız için mark edilmiş yerleri kaldır diyor

 15. bekir dedi ki:

  bu arada yeni basladım

 16. bekir dedi ki:

  the clip’s attributes will be reset to default settings first
  before you can use split by scene

 17. bekir dedi ki:

  will be reset to default settings first before you can use split by scene”

  ardındanda bunu veriyor

 18. admin dedi ki:

  Bekir Bey, çoklu kesme (multi trim) yapmaya çalışıyorsunuz değil mi? Çoklu kesmeyi şimdilik bir kenara bırakalım. Deneme olsun diye tezgahta normal tekli kesme işlemi yapın bakalım. Bir videonun başından, sonundan veya ortasından bir parçayı çıkarıp ayrı bir video halinde exwport edebiliyor musunuz görelim. Böylece programın sizin üzerinde çalıştığınız videonun “formatı” ile bir sorunu var mı yok mu onu görmüş oluruz. İnanın cevap çok yakınlarda bir yerlerdedir.

 19. bekir dedi ki:

  yok kardeş makas işlemini kullanıyordum

  yeni bir projeye başladım

  http://www.egiticininegitimi.net/wp-content/uploads/2010/07/resim1-multi-trim-menu.jpg

  dakika kadranın üzerinde sarı bir ışık var proje uzun olduğu halde orda kesiyor ona ne yapabilirim

 20. admin dedi ki:

  Tekrar önereyim. Çoklu kesmeden vazgeçin. O yöntem biraz daha sorunlara açık. Siz videodan istediğiniz parça veya parçaları ayrı ayrı çıkarıp sonra birleştirin. Şu bölümde anlatıldığı gibi. http://www.egiticininegitimi.net/2010/07/04/video-montaj-3-ulead-videostudio-pro-xp3-ile-film-kesme-birlestirme/ Bu yöntemde de videonun aynı yerine gelindiğinde yine sorun yaşanırsa biliriz ki ham halinde bir sorun var. O zaman başka yöntemler ararız.

 21. bekir dedi ki:

  hakkını hella et kardeş yaşım 45 kardeş diyorum

  peki time sınırlamasını nasıl düzeltirim

  yeni proje açtığımda yok
  ama eski projeyi çağırıp uzerine uzun bir şey koyduğumda sınırlıyor

 22. admin dedi ki:

  Estağfurullah :) Ben sizden de büyüğüm. Programın kendisinde zaman sınırlaması olamaz. Aklıma gelen bilgisayardaki hafıza (ram) miktarının verilen büyük boyutlu komutun geçici işlemlerini bir kenara depolamak için yetmediği ve o noktada iplerin koptuğu yönünde. Öyleyse siz de küçük dilimlerle çalışın. Örneğin o büyük parçayı bile iki belki üç küçük parçada alıp sonra birleştirmeyi deneyin. Cihazınızdaki bellek miktarını artırmak da kalıcı çözüm olabilir. Bu gibi render işleri bilgisayarları çok zorlar. Güçlü cihazlarla çalışmak daha kolay hızlı ve sorunsuzdur.

 23. bekir dedi ki:

  olayın sebebini buldum gibi
  sıfırdan projeye başladığımda birşey olmuyor
  ama share edilmiş projeyi çağırıp üzerine yeni proje eklediğimde
  daha onceki projenin dakika sınırlaması kalıyor
  (uzerinde dakika artırması yapamıyorum)

 24. admin dedi ki:

  Bekir Bey, paylaştığınız için çok teşekkürler.

Yorum, Katkı ve Sorularınız