Video Montaj 4 – Ulead Video Studio Pro X3 ile Kesme – Birleştirme 2


.

BÖLÜMLER

1. Bölüm : Programı Tanıyalım

2. Bölüm : Programın Arayüzünü Tanıyalım

3. Bölüm : Kesme ve Birleştirme

4. Bölüm : Kesme ve Birleştirme Alternatif Yollar

5. Bölüm : Çoklu Kesme

6. Bölüm : İki Filmi Aynı Karede Kullanmak, Logo Bindirmek ve Blue Box Tekniği

7. Bölüm : Hızlandırmak, Yavaşlatmak, Geriye Oynatmak, Fotoğraf Almak, Çevirmek ve Ses Ayarı

8. Bölüm : Filmlere Yazı Eklemek

9. Bölüm : Filmlere Efekt Uygulamak

10. Bölüm : Filmlere Materyal Eklemek Renk Maskeleri, Clip Art’lar, Çerçeveler ve Flash Dosyaları

11.Bölüm: Film Üzerine Animasyon Çizimler Yapmak

.

Seçim Yapmakta Farklı Yöntemler ve İpuçları

Ulead Video Studio X3‘de bir işi yapmanın birden fazla yolu olabilir demiştik. İçinden parça çıkarmak istediğiniz filminiz çok uzunsa ‘Trim Markers’ sürgüsünün tırnaklarını sürükleyerek tam istediğiniz noktayı bulabilmekte zorluk çekebilirsiniz. Tırnağı çok az oynatsanız da filmin içinde çok uzun bölümler atlanıyordur. Bu takdirde yapabileceğiniz şeyler var.  Player‘ın sağ alt köşesindeki ‘Enlarge’ düğmesini tıklayarak tüm ekranı kaplamasını, dolayısıyla ‘Trim Markers’ın da uzayarak size daha hassas gezinme imkanı vermesini sağlayabilirsiniz.

Resim 1 - Tam Ekran

Film çok uzun ve bu da işinizi görmediyse o filmi sürükleyerek tezgaha bırakın. Tezgah ‘Timeline View’ görünümünde olmalı.

Resim 2 - Timeline Görünümü

Burada parçalarımız artık “açılmış” ve hangi noktasının zaman cinsinden filmin neresine denk geldiğini görebilmekteyiz.

Muhtemelen filmin en başını görüyorsunuz. En son bu parça ile oynamış olduğumuz için şu anda zaten “seçili” durumda. Bunu şeridin etrafında sarı bir çerçeve bulunmasından anlayabiliyoruz. (Yoksa üzerini bir kez tıklayarak seçin) Şeridin en başındaki sarı –ve daha kalın- sütun aslında yine bir sürükleme tutacağı. İmleci buraya getirirseniz iki uçlu siyah bir ok halini alacaktır.

Resim 3 - Sürükle

Yine buradan tutarak, filmin kesmek istediğiniz paçasının başlangıç noktasına kadar taşıyıp bırakabilirsiniz. Aynı işlemi bir kez de filmin sonuna giderek (en altta bu iş için bir sürgü daha var) bitiş noktasındaki sütunu tutup, çıkarılacak parçanın bitiş noktasını buluncaya kadar başlara doğru sürükleyebiliriz. Şimdi bu geniş alanda daha hassas çalışmak mümkün olacaktır.

Film hala çok uzunsa resim 4’te görülen (-) ve (+) uçlu sürgüyü kullanarak ekrana yayılışını daraltıp uzatabilir, veya bunların hemen sağında duran ‘Fit Project in Timeline window’a basarak ekrana tam sığmasını sağlayabilirsiniz. (Resim 5)

Resim 4 - Zoom

Resim 5 - Pencereye Uydur

Seçim işlemi tamamlandığında yine aynı şekilde ‘Share / Create Video File’ yolunu izleyerek (serinin önceki yazısında açıklandığı üzere) seçtiğiniz bölümün ayrı bir film halinde çıkarılıp raf’a yollanmasını sağlayabilirsiniz.

Mark In – Mark Out

Diyelim ki filmimizi sadece player’da seyrediyoruz. Tam istediğimiz noktaya geldiğinde durdurabilir  (Play / Stop düğmesi veya ‘Space’ tuşu ile) bu noktaya bir ‘Mark In’ yani “giriş noktası” işareti (Resim 6) koyabiliriz. (Trimm Bar oku hemen aynı noktaya gelecektir) Aynı şekilde istediğimiz parçanın sonuna da bir ‘Mark Out’ (çıkış noktası) işereti koyarak parça seçimimizi bu yöntemle de yapabiliriz.

Resim 6 - Seçim Noktaları

Filmi oynatmaksızın ‘Scrubber’ sürgüsü ile de içinde gezinebiliriz.

Filmimizi ‘Time Line’a aldık ve açtık diyelim. En alttaki kaydırma çubuğu ile bu uzunluktaki bir filmin içinde “hassas aramayla” bulacağınız seçim noktanızı şeridin hemen üzerindeki zaman cetvelinin açık gri zeminine fare ile tıklayarak (ince, mavi bir sütun bırakır) ve gerekiyorsu bu oku ayrıca kaydırarak işaretleyebilir, hemen ardından aynı yöntemle bu noktayı ‘Mark In’ veya ‘Out’ düğmeleriyle seçebilirsiniz de.

Resim 7 - Zaman Cetveli'nden Seçim

Gördüğünüz gibi, programın içinde bir işi yapmanın hemen her zaman birden çok yolu bulunuyor. Sadece sezgilerinizi kullanarak yapacağınız hamlelerin dahi çoğu zaman yerini bulduğunu gördükçe cesaretiniz daha da artacaktır.

Ulead Video Studio X3’ü incelemeyi sürdüreceğiz

Wall Street Institute

2 Comments

  1. Hasan dedi ki:

    bir filmde arka sesler istenmeyen sesler nasil silinir, ornegin bir klip yapiminda muzukli cekimde sesi silip Cd muzik yuklemek isteniyor o zaman ne yapilmasi gerekmektedir.
    saygilarimla.

  2. admin dedi ki:

    Hasan Bey, çok kolay. Videoyu tezgahtaki yoluna sürükleyin. Orada iken sağ tıklayıp “Split audio” (sesi ayır) komutu verin. Ses şeridinde kahverenkli yeni bir parça göreceksiniz. O parça videodaki sestir. Onu tıklayın ve Del tuşu ile silin. Yerine hangi ses, müzik dosyasını eklemek istiyorsanız bu dosyayı yine ses yoluna indirin. Başlangıç ve bitişlerini ayarladıktan sonra çıktı alın.

Yorum, Katkı ve Sorularınız