Video Montaj 3 – Ulead VideoStudio Pro X3 ile Video Kesme – Birleştirme


.

BÖLÜMLER

1. Bölüm : Programı Tanıyalım

2. Bölüm : Programın Arayüzünü Tanıyalım

3. Bölüm : Kesme ve Birleştirme

4. Bölüm : Kesme ve Birleştirme Alternatif Yollar

5. Bölüm : Çoklu Kesme

6. Bölüm : İki Filmi Aynı Karede Kullanmak, Logo Bindirmek ve Blue Box Tekniği

7. Bölüm : Hızlandırmak, Yavaşlatmak, Geriye Oynatmak, Fotoğraf Almak, Çevirmek ve Ses Ayarı

8. Bölüm : Filmlere Yazı Eklemek

9. Bölüm : Filmlere Efekt Uygulamak

10. Bölüm : Filmlere Materyal Eklemek Renk Maskeleri, Clip Art’lar, Çerçeveler ve Flash Dosyaları

11.Bölüm: Film Üzerine Animasyon Çizimler Yapmak

.

Film Montajı Nasıl Yapılır ?

Kurgu : Video Kesmek ve Birleştirmek

Ulead VideoStudio Pro X3 programının kullanımına kaldığımız yerden devam ediyoruz.
Rafın üzerindeki ‘Add’ (Ekle) düğmesinden filmlerimizi çağıralım.

Resim 1 – Add (Ekleme Butonu)

 

Eğer bilgisayarınızdan bir filmi çağırırken hata veriyorsa (yaygın olmayan, değişik formatlı bazı filmler bazı programlarla uyuşmayabilir) o takdirde o dosyayı önce bir dönüştürücü kullanarak örneğin mpeg2‘ye çevirebilirsiniz. Bu durum normaldir. Tüm formatları birden tanıyan program henüz duymadım. (Formatlar konusunda şu yazımızı da inceleyebilirsiniz)

Seçtiğim iki film geldi.

Resim 2 - Raf

 

İçlerinden bir tanesini (tek) tıklayarak seçelim. Çerçevesi sarı oldu ve player’a yerleşti.
Bu filmin içinden istediğimiz bir bölümünü seçip çıkaracak, sonra da bu parçayı ikinci film ile birleştireceğiz.

.

Video Kesme

Bir filmin içinden parça almanın birden fazla yolu var.

1.Yöntem
Player’ın hemen altında, uçlarında turuncu tırnaklar olan beyaz renkli bir çizgi (sürgü) görüyorsunuz.  (Trim Markers / Kırpma İşaretleyicisi)

Resim 3 – Trim Markers (Kırpma İşaretleyicisi)

Bu sürgünün başındaki turuncu tırnağı fare imleciyle tutarak ilerletelim. (Filmimiz de ilerliyor) Çıkarmak istediğimiz bölümün başlangıcını bulduğumuz yerde bırakalım. (Resim 4) Sürgüyü bıraktığımız yerin filmin 1 saniye 24’üncü salisesine denk geldiğini aşağıdaki zaman göstergesinden görebiliyoruz. Çok uzun filmlerde belli bir noktanın zaman türünden yerini biliyorsanız bu göstergeyi çift tıklayıp “yazılabilir” hale getirdikten sonra o değeri girdiğinizde filmin istediğiniz noktasına bu şekilde de gidebilirsiniz. (Zaman göstergesinin altında beliren yazı bu ipucunu anlatıyor)

Resim 4 – Timecode (Zaman Göstergesinde Giriş)

 

Bu kez sürgünün sonundaki düğmeyi sola (başlara) doğru ilerletelim ve çıkaracağımız bölümün sonunu bulup orada bırakalım. Bu nokta da 10 saniye, 17 saliseye denk geliyormuş.

Resim 5 – Timecode (Zaman Göstergesinde Çıkış)

 

Resim 3 ile karşılaştırırsanız, raftaki film1’in thumbnail görüntüsünün yani tırnak resminin (daima filmin ilk karesini gösterirler) görüntüsünün değişmiş olduğunu fark edeceksiniz. Çünkü bu parça biz artık yeniden değiştirmediğimiz sürece o eski uzun halini değil, artık içindeki bizim istediğimiz dilimi temsil ediyor. Yani aslında ayrıca işleme tabi tutulmadan “kırpılmış” sayılıyor. Bu durum “yeni sürümün” özelliklerinden biri. Eskiden seçtiğiniz parçayı vakit kaybedip resmen kırpmadığınız sürece -araya başka bir işlem girdiğinde- seçiminiz unutulup kaybolur giderdi. Bu özellik iyi düşünülmüş. Zamandan ciddi tasarruf sağlanıyor.

.

Şimdi bu haliyle her iki parçayı tezgaha taşıyıp birleştirebilirim fakat önce video kesme işleminin nasıl yapıldığını öğrenmeyi tamamlayalım. Eğer o dilimi kesip çıkarmamız gerekiyorsa resim 5’ten itibaren yapmamız gereken şu olacaktı (yine, bir çok yoldan biri aslında)

Resim 6 – Video Track (Video Yolu)

 

İçinden parça almak istediğimiz filmimizi fare ile tutup tezgahın en üst şeridine (Video Track – Video Yolu) bırakacaktık. (Hala seçtiğimiz “o dilim” olarak geldi. Bu dilimi almak için üst menüden ‘Share‘ aşamasına geçecek ve bizim daha önce adını “alet kutusu” koyduğumuz bölümden (hala açık değilse sağ-ortadaki mavi düğmeye tıkladığınızda veya tezgahtaki filme çift tıkladığınızda yerine gelecektir) ‘Create Video File’ komutunu vereceğiz.

.

Burada açılacak bir listeden parçayı hangi film formatında saklamak istediğimiz soruluyor. Ben malzeme olarak kullanacağım filmlerimi daha yüksek çözünürlüklerde saklamak – işlemek, aklımdaki en son filmi yarattığımda, eğer gerekiyorsa bunu kullanımdan önce, en son aşamada küçültmeyi tercih ediyorum. Sadece bir kopyasını tabi. Orijinali yüksek kalitede saklamayı her zaman tercih etmek lazım. Çünkü kalitesi düşük bir filmin sonradan kalitesini yükseltemezsiniz fakat kaliteli bir filmi sonradan her zaman düşürebilirsiniz.

Tüm bilgisayarlar ve player’larda sorunsuz oynayabilecek şu iki format benim favorilerimdir. Bilgisayarınızda ciddi yer sıkıntısı çekmiyor iseniz DVD, yer sıkıntınız varsa MPEG2’yi seçmenizi öneririm. Tabi bir HD kameranız veya HDTV’den kayıt imkanınız varsa bu yüksek çözünürlüğü kaybetmek istemiyorsanız –HDV– seçmek de isteyebilirsiniz)

Resim 7 - DVD

Resim 8 – MPEG2

 

Yaklaşık 8 saniyelik bu birleşik parça DVD olarak 9,5, MPEG2 olarak 6 MB civarında yer kapladı.

.

Filmin seçtiğiniz parçasının uzunluğu ve bilgisayarınızın gücüne bağlı olarak değişen bir sürede (beliren bir yükleme çubuğu işlemin ilerlemekte olduğunu gösterecek) o bölüm çıkarılacak ve rafta, diğerlerinin sonuna thumbail görüntüsü eklendiğinde işlem tamamlanmış olacaktır.

Resim 9 - Render

 

Parçamız çıkarıldı.

Resim 10 – Çıkarılmış Parça

 

Şimdi ikinci filmimiz ile bu kesilmiş parçayı birleştirelim.

.

Video Birleştirme

Rafta duran ve birleştirmek istediğimiz parçaları seçelim. Seçim yaparken ‘Shift‘ tuşuna bastığınızda, tıklayacağınız iki filmin arasında kalanların tüm filmler de seçilir. Değişik yerlerde durmakta olan filmleri seçmek için ‘Ctrl‘ tuşunu kullanarak tıklamalar yapabilir veya parçaları sırasıyla tek tek sürükleyerek de alabilirsiniz

.

Seçtiğimiz filmleri tutarak tezgahımızın yine en üst satırına taşıyalım. Şöyle bir görüntü ile karşılaşmış olmalısınız.  Burada filmler kendi uzunlukları ölçüsünde orantılı olarak şerit üzerine ‘yayılmış’ durumdalar (Resim 11 – Timeline View – Zaman Hattı Görünümü) Az sayıda, kısa kısa filmlerle uğraşırken tüm manzarayı bir bakışta böyle görebilmek mümkün fakat her biri uzun bir çok film olsaydı ucu ekrandan bir hayli taşmış ve görüntü itibariyle iş “kontrolden çıkmış” olabilirdi.

Resim 11 – Timeline View (Zaman Hattı Görünümü)

 

Böyle zamanlarda parçaların doğru sırada olup olmadıklarını, değillerse doğru yerlerine sürükleyebilmek için hepsini yine thumbnail (tırnak resim) olarak görebileceğimiz bir seçeneğimiz daha var. Resim 12’deki –sarı- düğmeye bastığımızda bu görünüme (Storyboard View – Senaryo Düzeni Görünümü) ulaşabiliriz.

Resim 12 – Storyboard View (Senaryo Düzeni Görünümü)

 

İleride göreceğimiz üzere, her iki görünüm modunun farklı amaçlarla da kullanılabilmesi mümkündür.

.

Birleştirme işlemine dönersek, sonrasını artık biliyorsunuz zaten. ‘Share / Create Video File‘ yolundan ilerleyip dosya adı, yeri ve format seçimini onayladıktan sonra rafın en sonunda birleşik filminizi bulacaksınız. (Resim 13)

Resim 13 – Birleşik Film

 

Bu örnekte filmlerimiz keskin bir geçişle birbirine yapıştırıldı. Oysa araya bir “geçiş efekti” yerleştirebilir ve ilk filmin sahneden belli bir şekilde kaybolmasını, sonraki parçanın yine artistik bir şekilde sahneye gelmesini sağlayabilirdik. Bunun için ‘Storyboard View’ (Resim 12) aşamasındayken, üst menüden Edit’i seçmeli, ardından resimde görülen ‘Transition’ sekmesini çağırmalısınız. (Resim 14)

.

Buradaki hareketli animasyonları dikkatle inceleyin. (Hepsini çağırmak için yukarıdaki açılır menüden ‘All’ seçeneğini kullanın) A filminin sahneden nasıl çıkacağı (yuvarlanarak, yırtılarak, takla atarak vb) ve B filminin nasıl geleceğini önceden canlandıran “geçiş efektleri” size numaralarını sergiliyorlar. Beğendiğiniz bir tanesini tezgahta iki film arasında boş duran kutucuğa sürüklemeniz yeterli. Beğenmezseniz bu efekti tek tık ile seçtikten sonra ‘Del’ tuşuyla kaldırabilir, yerine bir yenisini sürükleyebilirsiniz.

Resim 14 - Transitions (Geçiş Efektleri)

 

Püf Noktası:

Yazıyı hazırladıktan sonra keşfettiğim için buraya not düşmek istedim.

Raftaki bir filmi, tezgaha taşıdıktan ve içinden istediğiniz parçayı -uçlarından tutup kısaltarak- belirledikten sonra bunu başka bir yerde kullanmak üzere gerçekten kesme işlemi yapmak zorunda değilsiniz. Şimdi sadece tezgahtaki bu “asıl istediğiniz” parçayı, tam tersine, bu kez de tutup rafa götürüp bırakın. Oraya yerleştiğini göreceksiniz. İleride kullanmak istediğiniz bu “iç parça”nız artık hazir. Onu ayrıca “gerçekten” kesmek zorunda değilsiniz. Bir çok filmden bir çok parçayı böyle kolayca hazırladıktan sonra birleştirirken “gerçekten” birleştirin tamam. Bu cidden de harika bir özellik.

.

Söylediğimiz gibi, Ulead Video Studio X3’te video kesme – birleştirme işleminin gerçekleştirilebileceği daha farklı yollar da var. Bunları da bir sonraki yazıya bırakalım.

Wall Street Institute

70 Comments

 1. arya dedi ki:

  hayır aynı videodan kesiyorum

 2. admin dedi ki:

  Bu durumda aklıma gelen tek açıklama bir aşamada “kazayla” ayarlarda bir yanlışlık olması. Tekrar denerseniz bu kez herşeyin düzgün gitme ihtimali yüksek olacatır. Bu kez çoklu kesme yapmayın da, her bir parçayı önce ayrı ayrı çıkarıp raf bölümüne taşıyın ve oradan tekrar tezgaha indirip birleştirmeyi deneyin derim.

 3. arya dedi ki:

  admin dediğin gibi baştan yaptım ama yine aynı oluyor ilk parçada ses var diğerinde yok :(

 4. admin dedi ki:

  Doğrusu bir teşhis koyamıyorum. Peki önce sesi videodan ayırmayı deneyin. Parçayı tezgaha sürükledikten sonra “Share” sekmesinden “Create sound file” (Ses dosyası olarak kaydet)i tıklayıp videonun sesini ayrı bir dosya haline getirin ve dinleyin bakalım o bölüm de dahil ses çıkarılabilmiş mi. Olmazsa o bölümü sesiyle sonradan tekrar buluşturabilirsiniz. Bu kez o bölümle iyice hizalandırarak ses dosyasını tezgahta kendi şeridine sürükleyip yeniden bir video dosyası halinde birleştirerek kaydetmeniz gerekir. Biraz karışık oldu ama…

 5. arya dedi ki:

  admin yaptım sonunda tşk ederim:)

 6. admin dedi ki:

  Doğrusu pek sevindim.

 7. arya dedi ki:

  ya bide bu video sonuna fotoğraf ekleyebilirmiyim??

 8. admin dedi ki:

  Elbette. Yazı serisinde ayrıntılı anlatımı var. Bir fotoyu şeridine taşılın ve yerine yerleştirip, uzunluğunu da sündürerek ayarlayın.

 9. arya dedi ki:

  admin herşeyi yaptım çok teşekkürler ama bu videoyu mail atmam gerek dosya boyutu çok büyük nasıl küçültebilirim bu programla yapılabilirmi küçültme

 10. admin dedi ki:

  E-posta yoluyla video göndermek ne kadar küçültürseniz küçültün olmuyor. Şimdiki boyutu ne kadar? Ve süresi…
  Kaliteden taviz vermektense belki şu yazıdaki yöntemi denemek isteyebilirsiniz:
  http://www.e-siber.com/programlar/sinirsiz-boyuttaki-dosyayi-ucretsiz-gonderin/

 11. Kutluay dedi ki:

  Üstad elinize sağlık , çok yararlanıyorum.Kesme birleştirme ile ilgili bir sorum olacak; 2 videoyu geçiş efekti ile birleştirebiliyorum ancak 2. videoda ses geçmiyor.Nasıl çözebiliriz.Saygılar

 12. admin dedi ki:

  İlginç, yukarıda Arya isimli okuyucumuzla aynı sorunu tartışmış ve aklımıza gelen ihtimalleri kendisiyle paylaşmıştık. Kendisi sonunda sorunu hallettiğini yazdı ama nasıl olduğunu belitmemişti. Oradaki önerileri siz de dener misiniz? Bir de programın güncellemelerini kontrol edin çünkü birden fazla kaynaktan aynı sorun gelmeye başlamışsa bunun bir “bug” (yazılım hatası) olma ihtimali de var demektir. Bu tür bug’lar güncellemelerle çözülürler genellikle.

 13. kemal dedi ki:

  program harika bir program, böyle bir çalışma yaptığınız içinde size ayrıca teşekkür ederim.
  benim sorunum şu: videoyu oluşturur iken (share/creat video file) birçok seçenek var ama ayarları kapalı, şöyle ki 25-26Mbps lik videoyu ‘bluray1920/1080’ile oluşturmak istiyorum ama sonuçta 33-35mbps lik piksel fazlası olan video oluşuyor. yani yukarıda bahsettiğm ayarda (bluray)
  manuel ayarlar kapalı. programın serialini buldum öyle kullanıyorum.

 14. admin dedi ki:

  Kemal Bey, video tercih ayarlarının aktif olmadığı durumlarda benim aklıma ilk gelen ilgili codec’in bilgisayarda yüklü olmadığıdır. Öyle olabilir mi? Bir de, pasif olduğunu söylediğiniz o ayarlara hangi yolu takip ederek ulaşılıyor? “Share / Create Video File / Blue-ray / BlueRay (1920×1080)” yolunu takip ettiğinizde gelen kayıt penceresindeki “Options” düğmesi ile mi?

 15. ibrahim dedi ki:

  merhaba bu anlattığınız yolla videoredo programındaki gibi bir tek videoda aynı anda reklamları çıkarıp bir işlemde kalan görüntüleri tek parça kaydedebilir miyim

 16. FİLM MERAKLISI dedi ki:

  Bende bu film efet ve animasyon ve montaj işlerine bayılıyorum. Bir video editor programım olsa çok iyi olur :) Sence bu video ve film yapma programlarını nerelerde satıyorlar bir fikriniz var mı? Ve merak ettiğim ikinci bir şey var. 2 veya 3 -4 görüntüyü bir kareye yada bir kaç kareye nasıl bölüyorlar?

 17. admin dedi ki:

  Merhaba. Serinin ilk yazılarında programın sitelerinin bağlantılarını veririz. Oradan kredi kartıyla satın alma imkanı vardır ama önce indirip 1 ay deneme sürümünü kullanmanızı öneririm. Yine yazı dizimizin bir bölümünde aynı ekrana birden fazla görüntü yerleştirmeyi de anlattık :)

 18. adem aslan dedi ki:

  kardeşim allah rızası için bana bi yardımcı olurmusun bana bi video programı lazım kameram hd ve part part cekiyor bu partlarada efekt koyabilecegim bi program lazım acil 05453105989

 19. admin dedi ki:

  Merhaba. Bu programla yapabiliyorsunuz zaten. Bundan nasıl bir farkı olan programa ihtiyacınız var acaba?

Yorum, Katkı ve Sorularınız