Video Montaj 2 – Ulead VideoStudio Pro X3 – Programı Tanıyalım


.

BÖLÜMLER

1. Bölüm : Programı Tanıyalım

2. Bölüm : Programın Arayüzünü Tanıyalım

3. Bölüm : Kesme ve Birleştirme

4. Bölüm : Kesme ve Birleştirme Alternatif Yollar

5. Bölüm : Çoklu Kesme

6. Bölüm : İki Filmi Aynı Karede Kullanmak, Logo Bindirmek ve Blue Box Tekniği

7. Bölüm : Hızlandırmak, Yavaşlatmak, Geriye Oynatmak, Fotoğraf Almak, Çevirmek ve Ses Ayarı

8. Bölüm : Filmlere Yazı Eklemek

9. Bölüm : Filmlere Efekt Uygulamak

10. Bölüm : Filmlere Materyal Eklemek Renk Maskeleri, Clip Art’lar, Çerçeveler ve Flash Dosyaları

11.Bölüm: Film Üzerine Animasyon Çizimler Yapmak

.

Programın Arayüzünü Tanıyalım

.

Önceki yazımızda programı genel olarak tanıtmış, 30 günlük ücretsiz deneme sürümünden (ve süreyi uzatmaktan) bahsetmiştik.

.

Programı kurarken yeri geldiğinde ‘Turkey’ seçeneğini işaretlemeyi unutmayın. Bu tercihle Türkiye’de geçerli (PAL/SECAM veya PAL-B) standardını da default (başlangıç ayarı) olarak seçmiş oluyoruz. Aksi takdirde -örneğin NTSC gibi- bir başka ülkenin standardında yaratacağınız filmleri kullanmakta ciddi zorluklar yaşayabilirsiniz.

.

Kurulum sonrası deneme süresi boyunca programı çalıştırdığınızda çıkıcak pencereyi ‘Continue’ ile geçeceksiniz.

.

.

Bir sonraki aşamada kayıt olma, satın alma veya bunlar olmadan deneme sürümünü kullanma seçenekleri var. Sonuncu tercihle (Register Later) devam ediyoruz.

.

.

Sonraki açılışlarda ise deneme süresinin bitimine kaç gün kaldığı hatırlatılatıp erkenden satın almaya teşvik eden şu pencereyi ‘Close’ ile kapatmanız gerekecek.

.

.

Bir sonraki aşamada programın arayüzü ile karşı karşıyayız.

.

Resimleri büyütmek için tıklayınız.

.

Sağda, ortada, mavi üzerine beyaz yazı ile (Options) düğmesine tıklayarak ‘Options Panel’i de açalım. (Daha önce filmlerden birini tek tık ile seçmiş olmalısınız. Yoksa bu düğme pasif kalıyor) Aslında daha kolay yolu da var. Tezgahtaki herhangi bir parçayı ‘çift tıklarsanız‘ da o parça ile ilgili ”Options Panel‘ otomatikman açılıyor.

.

Şimdi program arayüzünü tüm temel parçaları ile görebiliyoruz. Birçok montaj programında bu alanlar genellikle bulunur:

.

Player – Oynatıcı

Öncelikle her aşamada ihtiyaç duyacağımız bir ‘film izleme alanı’ yani bir player (oynatıcı) olacaktır. Bazı programlarda filmin orijinalini ve işlenmekte olan halini aynı anda göstermek üzere iki tane de olabilir.

.

Player - Oynatıcı

.

Raf

İşlemek istediğiniz filmlerinizi bilgisayarınızdan, kameranızdan veya tv kartınızdan çekip alarak programın içine çağırdığınız alan. Buraya biz “raf” diyelim. Çağırdığınız filmler bu alanda thumbnail’ler (pul resim – tırnak resim) halinde dizilirler. Bir filmi kestiğinizde bu kesilen parçalar da yine orada (en son sıradan) yerini alacaktır. (Sürükleyip bırakarak sıralamayı gönlünüzce düzenleyebilirsiniz) Sağ üstteki sürgüyü kullanarak resimlerin burada daha büyük veya küçük görünmesini sağlayabilirsiniz.

.

Raf

.

Bir film oluştururken çok farklı malzeme (filmler, grafikler, animasyonlar, yazılar, sesler vb) ve uygulamalar (efektler, geçişler) işin içine dahil edilebilir. Bu farklı malzemeyi aynı rafta barındırmak karışıklık yaratabileceğinden her bir tür için farklı sekmeler üzerinden o türün rafına ulaşmak üzere bölgenin sol kenarındaki yukarıdan aşağı sütuna dizilmiş sembolleri kullanıyoruz. (Kitapçılardaki döner tebrik kartı raflarını düşünün) Bu düğmelere bastıkça istediğiniz malzeme türünün rafı önünüze getirilecektir. Denerseniz, kullanmanız için buralara önceden bir çok profesyonel malzemenin yığılmış olduğunu da göreceksiniz. Daha fazlasını siz bilgisayarınızdan çağırabilir, program içinde yaratabilir veya programın kendi internet kaynağından yenilerini indirebilirsiniz.

.

İpucu: Farenin imlecini bir süre üzerinde tuttuğunuz düğmelerin isimleri (dolayısıyla ne işe yaradıkları) okunur olacaktır.

.

.

Dosyaları Rafa Çağırmak veya Silmek

Rafın yukarısındaki ‘Add’ (Ekle) komutu ile bilgisayarınızdaki klasörler içinde gezebilir,–her aşamada- istediğiniz malzemeyi çift tıklayarak buraya çağırabilirsiniz.

.

.

Raf’tan bir malzemeyi kaldırmak için üzerine bir kez tıklayın (seçin) ve klavyenizden ‘Del’ tuşuna basın. Bu malzeme bilgisayarınızdan silinmedi, sadece raftan kaldırılmış oldu.

.

İpucu:

Resmin yukarısında “Video” yazılı satırın sonundaki küçük beyaz üçgen bir açılır menüyü çağırır. Buradan da raf kategorisinin “alt kategorilerine” ulaşabilir, yerinizi kaybettiğinizde tekrar buradan dönüş yapabilirsiniz. Program sensitive (duyarlı) menü sistemine sahiptir. Bazen bir yeri tıkladığınızda bazı menülerin değişmiş olduğunu görebilirsiniz. Böyle zamanlarda bulunduğunuz eski yere bu menüden tekrar dönmeniz mümkün olacaktır. Örneğin şu anda –satırda da yazdığı üzere- “Video” bölümündeymişiz. Bu adresleri kullanarak kendimiz de ihtiyaç duydukça diğer bölümlere geçebiliriz.

.

Tezgah

Filmlerinizi işleyeceğiniz alan (video kesme, birleştirme, üzerine ses, resim, yazı, başka film bindirmek ve çeşitli efektler uygulamak) Buraya da “tezgah” diyelim. Altta uzunlamasına bir bölgeyi kaplar. Burada filmler, sesler, yazılar, fotoğraflar için alt alta, şerit kanallar bulunur. Hepsinin en başındaki sembollerden (imleci biraz bekleterek) ne kanalı olduklarını kolayca anlayabilirsiniz.

.

Tezgah

.

Bir malzemeyi raftan tezgahtaki kendi kanalına farenin imleciyle tutup sürükleyerek getirebilir, kanal üzerinde de yine sürükleyerek başka parçalarla yerlerini (sıralamasını) değiştirebilir, fare ile bir kez tıklayarak ‘seçtiğiniz’ malzemeyi ‘del’ (delete : sil) tuşu ile tezgahtan kaldırabilirsiniz. (Rafta durmaya devam edecektir) Bir dosyanın rafta veya tezgahta ‘seçilmiş’ durumda iken diğerlerinden nasıl farklı görüntülendiğini deneyerek –bir kez tıklayarak- tecrübe ediniz.

Tezgah ayar düğmelerinin de hemen üzerinde sıralanmış olduğuna dikkat ediniz

.

“Alet Kutusu”

Alet Kutusu diyebileceğimiz ‘Options Panel ise filmimizi yapılandırma komutlarını bulacağımız yer.

.

Adı, kayıt yeri, sıkıştırma formatı –mpeg, avi, flv, mov, divx gibi- ses formatı –stereo, mono gibi- veya kare / saniye oranı vb bir çok ayrıntı ile oynayabileceğiz. Karışıkmış gibi gelmesin, çoğu kez kısaca DVD, VCD gibi “genel” bir tercih yapacağız. Diğer bütün ayrıntıları bilgisayarımız bizim yerimize halledecek.

.

Bu bölümde, alışkın olmayanlar için bir sürpriz durum söz konusu. Başka alanlarda her neye tıklasanız -sizi şaşırtmasın- bu alana onunla ilgili menüler gelerek işinizi kolaylaştıracak. Program bu bölümdeki menüleri yaptığınız bazı seçimlere bağlı olarak ne yapmak istediğinizi tahmin edip kendiliğinden değiştirecek. Bilgisayar dünyasında buna ‘sezgisellik’ deniyor. Programın bu konuda %90 başarılı olarak işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracağını söyleyebilirim. (Eski yerinize dönmek isterseniz yukarıdaki ipucu yine geçerli)

.

Alet Kutusu – Options Panel

.

Film düzenleme işimiz tıpkı fabrikalardaki üretim hatlarına benzer şekilde, hepsi aşama aşama, mantıklı bir sıralama ile gidilecektir. Ulead Video Studio X3’te temel aşamalar bu mantık sıralaması ile en üstteki sekmeli menüye de yerleştirilmiştir.

.

.

Programın tüm işlevlerine en baştaki “dörtlü” komut sekmeleri ile ulaşacağınız açılır pencerelerden de ulaşabileceksiniz. (Bu programda her şeyi yapmanın daima birden fazla yolu olduğunu belirtmeliyiz)

.

Diğer menü komutları da şu anlamları taşıyor:

Capture : Bilgisayarınızda bir tv kartı varsa buradaki yayını kaydetmek, el kameraları veya webcam’inizden görüntü almayı programın içinden de halledebilirsiniz.

Edit : Filmin işlendiği aşama

Share : Filminizin son haliyle çıktısını almak, disklere yazdırmak veya internete göndermek işlemleri burada (paketleme diyebiliriz)

.

Gördüğünüz üzere hepsi bir mantık sırasıyla gidiyor. Yine de bu üst menüyü sık kullanacağınız düşünmüyorum. Belirttiğimiz gibi, tüm bu işlemleri yapmanın daha pek çok yolu var.

.

Karmaşık göründüğünün farkındayım ama gerçekte korkuya hiç gerek yok. Bizim gibi en temel birkaç basit işi görmekle yetinebilecekler için buna uygun birkaç komutun yerini bilmek fazlasıyla yeterli olacaktır zaten. Filmlerle uğraşmanın hoşunuza gittiğini düşünürseniz zamanla bu temelin üzerine daha istediğiniz kadar kat çıkabilirsiniz. Bir seri yazı ile biz buna yardımcı olacağız zaten.

.

Video kesme – birleştirme konusunu bir sonraki yazıda işleyelim.

Wall Street Institute

6 Comments

 1. ümit dedi ki:

  Ellerinize sağlık.Mükemmel bir anlatım.Tam aradığım şey

 2. admin dedi ki:

  Çok teşekkürler. İşinize yaradığına sevindik.

 3. alfred dedi ki:

  bence harika anlatım emeğinize ve yüreğinize sağlık

 4. admin dedi ki:

  Çok teşekkürler.

 5. uslu dedi ki:

  birinci ve ikinci bölümü okudum ve bi özgüven geldi.. bakalım nasıl olacak.. emeğinize sağlık…..

 6. admin dedi ki:

  Özgüven her işin başı :)

Yorum, Katkı ve Sorularınız