Video Montaj 1 – Ulead VideoStudio Pro X3


.

BÖLÜMLER

1. Bölüm : Programı Tanıyalım

2. Bölüm : Programın Arayüzünü Tanıyalım

3. Bölüm : Kesme ve Birleştirme

4. Bölüm : Kesme ve Birleştirme Alternatif Yollar

5. Bölüm : Çoklu Kesme

6. Bölüm : İki Filmi Aynı Karede Kullanmak, Logo Bindirmek ve Blue Box Tekniği

7. Bölüm : Hızlandırmak, Yavaşlatmak, Geriye Oynatmak, Fotoğraf Almak, Çevirmek ve Ses Ayarı

8. Bölüm : Filmlere Yazı Eklemek

9. Bölüm : Filmlere Efekt Uygulamak

10. Bölüm : Filmlere Materyal Eklemek Renk Maskeleri, Clip Art’lar, Çerçeveler ve Flash Dosyaları

11.Bölüm: Film Üzerine Animasyon Çizimler Yapmak

.

Programı Tanıyalım

Video montajı, kesme – birleştirme (kurgu) işleri için bilgisayar kullanıcılarına sunulmuş, basitinden yarı profesyoneline uzanan bir çok programın adı geçer. Ben uzun yıllardır benzerleri içinde nispeten kolay, çok yetenekli ama ücretli bir program olan Ulead VideoStudio serisini kullanıyorum.

.

Zaman tasarrufu sağlayan özellikleri, daha da geliştirilmiş arayüzü ile profesyonel görünümlü videoları kolayca oluşturabilen bir video montaj programı arıyorsanız bence doğru adres Uled VideoStudio’dur.

.

.

XP, Vista ve Win7 ile uyumlu programın 30 günlük ücretsiz ve kısıtlamasız bu son versiyonuna ait deneme sürümünü ‘Start the downlod process’ yazan düğmeye basarak bu linkten indirebilirsiniz. (Deneme süresini nasıl uzatabileceğimizi de daha önce işlemiştik)

.

Aslında programın bir önceki (X2) sürümü çıkalı çok olmamıştı. O sürüm için hazırladığım rehber yeni bitmişken X3 ile karşılaşmak biraz acı sürpriz oldu doğrusu. Neyse ki, programın kullanımında köklü bir değişiklik olmamış. Uyarlamakta sıkıntı çekmedim.

.

Sürprizler

Bir önceki sürümün 176 MB’lık boyutuna karşı Ulead VideoStudio Pro X3’ün tam 657 MB’a çıkmış olması bir başka sürprizdi. İndirmesi de kurulumu da bayağı uzun sürebiliyor. Bu derece genişlemeyi sadece programa eklenen yeni yeteneklerle açıklamak mümkün değil. Nitekim, programın bu kez beraberinde bolca profesyonel ve yüksek çözünürlüklü (HD – High Definitiion) template’ler (şablon) ve stüdyo kalitesinde efektler, daha keskin ve parlak yazı seçenekleri ve yumuşak geçiş özellikleri ile geldiğini öğreniyoruz.

.

Daha önce ayrıca satılan bazı yardımcı programları artık bonus olarak beraberinde vermekte olduğunu da görüyoruz. Bunlar DVD Factory Pro ve DVD MovieFactory 7 SE.

.

Yeni sürümde SmartSound ve Dolby Digital 5.1 çevresel ses sistemlerini de programın içinden düzenleyebiliyorsunuz.

.

Bir diğer bonus NewBlue Film Effects imzalı 5 filtrenin de dahil olduğu 81 farklı efekt seçeneği. Gelişmiş tema kütüphanesi, klipler, animasyonlar, menüler ve efektleri ile zengin içerik desteği içinde belki de en çok göze batan, meşhur RevoStock imzalı film ve geçiş efektleri. Hepsini ayrıca satın almak isteseydiniz sadece bunlar için 500 USD daha ödemeniz gerekeceği özellikle belirtilmiş.

.

Program bu gelişmelere karşın alışılmış fiyat seviyesini bir hayli düşürerek 100 USD civarından 60 USD’ye çekmiş.

.

Diğer bir çok video düzenleme yazılımında filminize uyguladığınız efektlerle ilgili sonuçları ancak onu edit’ledikten sonra görebildiğiniz halde UVS Pro X3 ’de real time olarak yani anında izleyebiliyor, beğenmediyseniz işleme geçmeden diğer seçeneklerde dönebiliyorsunuz.

.

her zamanki gibi, TV kartı, el kameraları, webcam üzerinden görüntüleri program aracılığıyla bilgisayarınıza kaydedebilir ve işleyebilirsiniz.

.

Yarattığınız filmleri tüm “standart formatlar” başta olmak üzere, HD MPEG-4 ve H.264 sıkıştırma desteği ile HDV, AVCHD, Blu-ray ve DVD‘den iPod, iPhone, PSP gibi mobil cihazlara kadar birçok formatta çıktı alma imkanı sunuluyor. Filmlerinizi doğrudan YouTube, Facebook, Vimeo, Flickr benzeri sosyal paylaşım ağlarına ‘upload’ ile internete taşıyabilir veya Hollywood stili interaktif menülerle CD, DVD, Blu-ray veya AVCHD diskler yaratabilirsiniz.

.

Video düzenleme her bilgisayarı kasan, zorlu uygulamalar arasında ön sıralarda anılır. Ulead VideStudio sadece işlemci ile yetinmeyip, bilgisayarınızdaki grafik kartının fazla gücünü de kullanarak (GPU acceleration) edit ve render işlemlerinde iki katın üzerinde sürat artışı sağlamış.

.

Serinin bir sonraki yazımızda programın kullanımını görmeye başlayacağız

Wall Street Institute

40 Comments

 1. Öner Cebeci dedi ki:

  Merhabalar Admin…
  2 gündür sitenizi inceliyorum..harika bir anlatımınız var .. bende yıllardır programlarla boguşur dururum..ama biraz tutucuyum yani programları kolay güncellemem(maddi olanaksızlıklar)..uleated video programlarını nerdeyse bastan beri kullanırım ama elimdeki 7 ve galiba 2 kez degistirdim.. 1999 dan bu yana… pc mde eskidir amd 1800+ 1.50ghz ve ram 256 ..bu pc ile 7 yi rahat kullanabiliyorum.. (x3 ü indirdim ama ilerde pc yi degistirirsem diye bunu bu pc ile yuklemek bile imkansız).. 1.5 gb işlemci ve 256 ram i kasmayacak rantabıl kullanabilecegim versionu önerebilirmisiniz… xp pro kullanıyorum..

 2. admin dedi ki:

  Öncelikle nazik ifadeleriniz için teşekkürler Öner Bey. Video montaj işlerinde işlemci kadar (belki daha da) önemli olan ram miktarı diye biliyorum. Bilgisayarınız orada epey zayıf kalmış, doğru… Ulead’in son sürümünü kurdunuz mu yoksa baştan umutsuzlukla hiç denemediniz mi ? Çünkü son sürümler grafik kartının desteğini de yanlarına aldıklarından ve bölme işlemlerinde son kararınıza dek uygulamayıp sadece bölmüş gibi yaptığından aslında bilgisayarı en kasmayan, hafif sürümler. Bir deneyip görseniz demekten başka aklıma çözüm önerisi gelmiyor ne yazık ki.

 3. Öner Cebeci dedi ki:

  Yukleme basarısız oldu sebep olarak modifiye dedi..bende ram sebep olarak dusunuyorum…grafik kartıda düşük 128 mb zaten anca abrıyor pc yi..yani fazla katkısı olmaz zannederim..
  Biraz açayım konuyu bana vers 7 yetiyor ama..video üzerine çizgi çizebilecek program lazım.. bu versionda görünce entegre olusu hosuma gitti..nasılsa ulead kullanıyorum dedim ama olmadı ..baska yöntemlerlede yapılabilir çizgi ama fazla yorar bizi diye düşunuyorum.. iyi bir program bulamadım filme çizecek..rami artırmakta işime gelmiyor..uyumsuzluk yasamıştım birkeresinde eski pc de .. Galiba pcyi degiştirecegiz vakti gelmiş..
  Üstadım cevabın için çok sağolun öğrendiklerim ve öğreneceklerim için(burayı kolay bırakmam)çok tesekkur ederim… şimdilik hoşçakalınız..

 4. admin dedi ki:

  Öner Bey evet, PC’nin değişme zamanı… Eski tarihli PC’ler için modifiye parçalar bulmak da mümkün değildir şimdi. TTNet’in kampanyası fenaya benzemiyor gibi. Biz size çok teşekkür ederiz. Burası hep elinizin altında olacak.

 5. Murat Koç dedi ki:

  Abi gerçekten helal olsun tam aradığım şey yani ben aslen fotoğrafçıyım bi video klip çekmem gerekiyordu aradığım herşey burada sizin yardımlarınızla bu işi becericem gibi.
  Elinize sağlık

 6. admin dedi ki:

  Böyle yorumlar alınca biz de seviniyoruz işte. Teşekkürler.

 7. Yagiz dedi ki:

  Merhabalar. Program tam istediğim tarzda duruyor ancak resmi sitesinden installeri yukluyorum kuruyorum kurulum tamamlandı diyor ancak programa ulaşamıyorum açılmıyor. win 7 64b kullanıyorum bununla alakası olabilir mi?
  Anlatılmlarınızda çok güzele benziyor kaçırmak istemem bu fırsatı.

 8. admin dedi ki:

  Yağız Bey, merhaba. Biz bu yazı dizisini bitirdikten sonra programın bir sonraki sürümü Video Studio Pro X4 çıkmıştı. Onun indirme linki şu: http://www.corel.com/corel/product/index.jsp?pid=prod3910160&storeKey=us#tabview=tab1
  Kullanımı neredeyse aynı, sıkıntı çekmezsiniz. Şu yazımızda o sürümün getirdiği yeniliklerden bahsetmiştik.
  http://www.egiticininegitimi.net/2011/03/05/ulead-videostudio-pro-x4-yenilikleri/

 9. Yagiz dedi ki:

  Teşekkür ederim kurulumu yaptım. videoyuda hallettim ancak 0.99 GB gösteriyor kaydettiğim zaman boyutu. Bunu nasıl halledebiliriz peki?

 10. Yagiz dedi ki:

  Pardon bir şey daha var :)
  çeşitli videoları kesip tek video haline getirdim ancak bir videodan diğer videoya geçerken ya küçülüyor ya büyüyor :) Hepsini aynı boyutta yapma şansımız yok mu? Bulamadım bir türlü karıştırdım ama…

 11. admin dedi ki:

  Çıkacak olan videonun boyutu hangi formatta (mpeg, wmv, avi gibi) çıktı almakta olduğunuzla doğrudan ilgili.

 12. admin dedi ki:

  Evet, farklı video parçalarının birleştirilmesi sırasında bu ben de dahil muhtemelen herkesin ara sıra yaşadığı bir sorundur ama montaj programları ile ilgisi yok. Farklı MP3 (müzik) parçalarının ses şiddetlerini aynı seviyeye çeken programlar var ama farklı videoların boyutlarını otomatik olarak birbirine uyduran bir program henüz duymadım. (Bir otorite olmadığımı unutmayalım yalnız) Ben bu sorunla karşılaştığımda boyutunu değiştirmek istediğim videoyu ikinci şeride yerleştiriyorum ve orada köşelerinden tutarak el ile boyutunu düzenlemeye çalışıyorum. Bir çok deneme – yanılma gerekiyor. Belki bu işlemi çok daha pratik yapabilen yazılımlar vardır. Bu noktada diğer okuyucularımıza da bir yardım çağırısı gönderelim.

 13. ada dedi ki:

  Admin video montaj programının türkçesi yok mu eğer varsa türkçe linkini atar msnz?

 14. admin dedi ki:

  Merhaba. Türkçe versiyonu derken eğer menülerin Türkçe olduğu halini kastediyorsanız o mevcut değil maalesef ama eğer altyazıları Türkçe karakterlerle yazabilmeyi kastediyorsanız o zaman şu yazımızın sonundaki okuyucu yorumları bölümünde çözümü bulabilirsiniz.
  http://www.egiticininegitimi.net/2011/03/05/ulead-videostudio-pro-x4-yenilikleri/

 15. Yagiz dedi ki:

  mpeg olarak alıyorum hocam kayıdı. yanlış bir şey mi yapıyorum?

  diğer sorumada verdiğin cevap ilaç oldu bana. ayrıca ızgarayı açıyorum öyle düzenliyorum iyi sonuçlar veriyor. tabi çözünürlük ekran büyüdüğü zaman nasıl olur bilemiyorum.

 16. Yagiz dedi ki:

  aklıma geldi :)
  imkansız gibi bir şey biliyorum ama stüdyoda bu çözünürlük işini yapıyorlar. Acaba o kadar olmasa bile ona yakın kayda değer bir program var mıdır?

 17. admin dedi ki:

  Izgarayı açmak hiç aklıma gelmemişti. Teşekkürler :)

 18. Yagiz dedi ki:

  Senden ilham aldım :)
  İlk defa kullanıyorum böyle bir program. Sizin gibi anlatımlar olursa, geri kalanınıda karıştırıyor buluyoum.
  Diğer sorularıma cevap vermeyi unutmuşsun hocam bu arada :)

 19. admin dedi ki:

  Tamam işte ! Bu tam da bizim “yolun başına getirip bırakmak” veya “İşimize yarayacak kadar olanı alıp bırakmak” mantığımıza uyuyor :) Hiç bir programın tamamını açıklayabilmek mümkün değil ama hiç değilse okuyucunun kendi kendine devam edebileceği noktayı yakalamayı hedefliyoruz. Teşekkürler!

 20. Yagiz dedi ki:

  Birde bu program sayesinde şunuda farkettim. Corel draw yada Dj mix programları eskisi kadar yabancı gelmeyecek. Profosyenel olarak uğraşmıyorum tabi ama ilgimi çekiyorlardı, bu bilgiler mantık yolunu açabilir…
  Bunun için çok teşekkür ederim. Harika bir düşünceyle bu siteyi kurmuşsunuz tebrik ederim.

  Amaaaa… :) Sorularıma yine cevap gelmedi yahu.

 21. admin dedi ki:

  Yağız Bey, soruyu tekrar sorar mısınız :) Bakıyor ama bir türlü göremiyorum. Benim görebildiklerime cevap vermişim gibi sanki. Acaba elimize ulaşmayan sorunuz mu var ?

 22. Yagiz dedi ki:

  Bende gözükmüyor :)
  Kayıt sırasında mpeg olarak alıyorum ama çok fazla boyut çıkarıyor yanlış mı yapıyorum demiştim.
  Birde çözünürlükle alakalı sormuştum öneri için.

 23. admin dedi ki:

  Yagız Bey Merhaba. Malum mpeg’in de bir kaç türü var. Üstelik hepsinin bir de kendi içinde, çözünürlük, çerçeve boyutu, ses kanalı vb ayarları derken türlü çeşitli boyutta çıktıya ulaşmak mümkün. Fakat o ince ayarlara pek girmeden hazır bir kaç kalıpla devam etmekte fayda var. Burada karar verilmesi gereken konu ileride o videoyu ne amaçla kullanacağımız… Eğer sunumlar için PowerPoint’e eklemek üzere üretiyorsak (zaten kısa kısa parçalardır) mpeg2 iyidir. Her bilgisayarda sorunsuz açılır. Ama hatıra bir videoyu amaçlıyorsak programdaki DVD kalıbı veya daha üstündeki kalıplar daha kalitelidir ama boyutu da artar tabi. Sizin sorununuza odaklanalım. Hangi mpeg kalıbını kullanıyorsunuz? Kaç dakikalık video ne boyutta çıkıyor? Mpeg’in alt ayarlarıyla oynadınız mı ?

  Çözünürlük konusuna bunları aştıktan sonra girelim bence.

 24. Yagiz dedi ki:

  Merhaba tekrar. Hayır sunum değil ama hatıra video diyebiliriz. Dolayısıyla ben DVD kalıbından sizin gösterdiğiniz gibi yapıyorum. Video 11 dakika 601 Mb çıkıyor.

 25. admin dedi ki:

  Mpeg 2’yi deneyin ve dosya büyüklüğünü karşılaştırın bakalım ne olacak? Aslında DVD videolar için boyut çok da fazla değil. Sonuçta diğer ıvır zıvırı ile beraber 90 dakikalık bir DVD yaklaşık 4,6 GB tutuyor.

 26. fatma dedi ki:

  nasıl indirebilirim ?

 27. admin dedi ki:

  Şu sayfaya gidin
  http://www.corel.com/corel/product/index.jsp?pid=prod3910160&storeKey=us#tabview=tab5
  ve “Download Trial” düğmesine basarak ProX4 versiyonunun deneme sürümünü indirin. Bu bizim burada anlattığımızın bir üst sürümü fakat buradaki bilgilerle ona da kolayca adapte olabilirsiniz.

 28. kadir dedi ki:

  ben denedim gayet başarılı paylaşım için teşekkürler

 29. ajaj dedi ki:

  Programı indrdm fakat bnm wideolarımın uzantısı farklı olduğu için açmıor.bi yolu yok mu?

 30. admin dedi ki:

  Tabi ki var. Şu yazımızda anlattığımız küçük programla videolarınızı daha bilinen formatlara çevirerek montajlayabilirsiniz
  http://www.egiticininegitimi.net/2009/09/21/video-donusturmek/

 31. Ahmed Enes dedi ki:

  Herkese selamlar…Ben tam olarak vıdeoyu sagından solundan altından ustunden kesmek ıcın bır program arıyordum bu programın lınkıne rastladım cok orjınal bırsey gıbı duruyo bıraz ugrasdım cok hosuma gıttı tabı turkce olmadıgı ıcın pek de bıseyler yapamadım ya neyse…Insaallah yamasıda cıkar…Merak ettıgım ben yukardada kastettıgım gıbı vıdeoyu altından ustunden sagından vs. kesmek ıstıyorum ama acaba bu programla oluyormu…Bilgisi olan yardımcı olabılırmı acaba…Paylasım ıcın tekrar tesekkurler…

 32. admin dedi ki:

  Ahmed Bey, Merhaba.
  Herşeyden önce programın beşinci sürümünün çıkmış olduğunu ve o sürümün de sitemizde incelendiğini hatırlatmak isteriz. Videoları dört yönden kırpmak basit bir hileyle mümkün. Videoyu en üst yola değil de onun bir altındakine bırakırsanız dört köşesinde tırnaklar göreceksiniz. Bu tırnaklardan sürükleyerek büyütün ve istemediğiniz bölümlerin ekrandan taşmasını sağlayın yeter.

 33. fatma dedi ki:

  bu programı nasıl kurabilirim ?? çok acil yardımınıza ihtiyacım var !!

 34. Ulas dedi ki:

  Muhteşem ve ötesi başarılarınızın devamını dilerim…

 35. admin dedi ki:

  Çok teşekkürler.

 36. Abdullah dedi ki:

  İyi günler admin,
  Yaptığınız çalışmalar iççin teşekkür ediyorum.Size bir konuda danışmak istiyorum.Ben videolarımı kesme ve yapıştırma için basit bir program arıyorum.Verdiğiniz programın Download Trial kısmını tıklıyorum ama indirme işlemi gerçekleşmiyor.Yani bir süreliğine kullanmak istiyorum.Profesyonel birşey düşünmüyorum,basit bir program da işimi görür.Bana ne tavsiye edersiniz?

 37. admin dedi ki:

  Abdullah Bey, Windows 7’den itibaren beraberinde gelen (ücretsiz) Movie Maker’ı deneyebilirsiniz. Biz henüz inceleyemedik fakat internette bir çok kaynak bulmak mümkün.

 38. Can dedi ki:

  Arayüzde sıkıntı çekiyorum.Contine dedikten sonra gelen bölümde takıldım.yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler…

 39. admin dedi ki:

  Can Bey, Merhaba. Bu makale 3 no’lu sürüm ile ilgili. Artık 6’ıncı sürüme geçilmiş durumda. Siz muhtemelen bu son sürümün deneme versiyonunu mu indirdiniz? Yükleme veya açmada mı sıkıntı çekiyorsunuz? Continue’den sonra gelen bölüm nedir?

Yorum, Katkı ve Sorularınız