Ofislerde Baskı Sorunları ve Bir Çözüm Yolu


Hemen herkesin bir kenarda bilgisayarlara dair “felaket anıları” vardır. Düzenli yedekleme ve imaj almaya başladığımdan beri -neredeyse 10 yıldır- böyle sıkıntıları unuttum. İlk fırsatta RAID yedeklemesi olan bir NAS sistemi de kuracağım. Bunlar belki ilk yatırımları itibariyle başlangıçta masraflı görünebilir ama alternatif maliyeti dikkate alındığında inanın fazlasıyla değer.

Bilgisayar sorunlarından kurtulduğunuzda bu kez de hep ikinci planda kaldığı için önemsenmeyen sıradaki sıkıntı birinci plana çıkıp oturuyor. Benim için de, bu kez, printer (yazıcı) ve baskı sorunları, “yazsam roman olur” tadına ulaşmıştır.

Eğitim konusu ile ilgiliyseniz mutlaka hem ofisinizde hem evinizde baskı işleriniz hep olur. Ders notları, katılım belgeleri, gündelik ofis baskıları.

40-60 TL arası orijinal kartuşlarla baskı masrafınız inanılmaz boyutlara tırmanabilir.
Üretici firmaların o yazıcılar (printer) üzerinden değil, asıl kartuş satışlarından para kazandıklarını, bu nedenle cihazlarında muadil (eşdeğer) kartuş veya dolum teknikleri kullanılmaması için ellerinden geleni yapmakta olduklarını duymuşsunuzdur. Hepsi doğrudur. Cihazlarına yükledikleri binbir türlü yazılımla alternatif çözümlere engel olmaya çalışır, bununla da yetinmez, cihazı “garanti kapsamı” dışına çıkarma tehditleri savururlar (ki, yasal değildir aslında) Eğer bir şeyler yapmaz, razı olursanız mevcut durum resmen bir soygundur.

Bilinen en ekonomik çözüm kartuşu doldurtmaktır. Kartuş başına 7-9 TL maliyeti ile beşte bir oranında daha ucuzdur ama o da yığınla soruna gebedir. Mürekkeplerin kalite sorunları bir yana, orijinalinin ancak 2/3’ü kadar idare eder. İnanın masrafından da geçtim ama asıl o doldurma işi için harcanan zahmet ve zamana rağmen kartuşların bozulmuş ve doldurulamaz oldukları haberi gelmesi, dolu dönse bile ortalığı bulaştırması, birkaç düzgün sayfadan sonra iflas etmesi, daha önce doldurulmuş aynı kartuşa ses çıkarmayan yazıcının bu defa reddetmesi insanı çileden çıkarır.

Lazer baskı cihazı da denedim ama memnun kalmayıp bir dostun ofisine devrettim. Şimdi ofiste aynı marka ve modelde 3 printer (birinde sorun çıkarsa diğerleriyle eldeki işi sürdürebilmek için) basit proje baskıları için 1 adet A3 boyutlu printer, 1 tane de katılım belgeleri için foto printer var. Hepsi mürekkepli…

Neredeyse 1 yıldan uzun süredir dergilerde tüm dertlerime çözüm olabilecek bir ürünün reklamını görüyordum. Kulağa o kadar iyi geliyordu ki insanın doğru olacağına inanası gelmiyordu. Bir süre internette kullanıcı tecrübesi aradım ama dişe dokunur yoğunlukta bilgi göremedim. Bu da beni açıkçası biraz rahatsız etti. İyi olan her şeyin er ya da geç herkes tarafından duyulduğu bilişim dünyasında normalde böyle bir ürünün bir anda sektörü eline geçirmesi gerekmez miydi? Acaba büyük çoğunluk hala “bilgisayar felaketi” anıları biriktirmekle meşgul ve diğer her şeyi “kabullenebilir” mi görüyorlar?

Dolan Kartuş

Dolumcuların kullandığı cihazlardan edinip işlerini kendi ofislerinde görmeyi deneyenleri de okurdum. İsmi aynı uygulamayı çağrıştırıyor ama burada bahsettiğimiz tam öyle bir şey değil. Bunun çok çok basitleştirilmiş hali. Printer cihazınıza uygun üretilmiş özel kartuşlar alıyorsunuz. Bunların üstlerinde basitçe birer tıpa var ve içlerindeki chip’ler “yazılımsal uyum sorunlarını” sizin için devreden çıkarıyor. Geriye önceden satın aldığınız mürekkebi bir şırınga ile çekip içine boşaltmak, yerine taktıktan sonra yazılımına gidip “ben kartuş değiştirdim” deyip çıkmak kalıyor. Toplamda en çok 5 dakika içinde işinize kaldığı yerden devam ediyorsunuz. Maliyetini söyleyeceğim, sıkı durun… 1 kartuşu doldurmak (sitesinde 1 TL diyor ama) Ben 50 Kuruş hesapladım. Kazandığım zamana mı sevineyim maliyetlerimin neredeyse sıfırlandığına mı bilemiyorum. Bildiğim şey çok ama çok sevinmekte olduğum. Yeni printer’ıma gözüm gibi bakıyorum. Kullanmadığımda toz almasın diye kapaklarını sıkı sıkı kapatıyorum. Tabi ki üzerine bir dantel örtü ve bir nazar boncuğu da taktım.

Yeni printer dedim. Evet, eldeki onca cihaza rağmen, gözümü karartıp bu sisteme geçebilmek için yeni bir printer satın almak zorunda kaldım çünkü mevcutlar bu sisteme uyumlu değillerdi. (Ama belki sizin yazıcıınız zaten bu sistemin içindedir. En iyisi sitesinden bir kontrol edin) Değilse de, öneriyorum ilk masrafını rahatlıkla göze alıp uyumlu bir tane satın alın. Bunu Dolan Kartuş’un kendisinden de alabilirsiniz, dışarıdan da… Ben kendilerinden aldım. Aslında konuşup nedir, ne değildir öğrenmeye, merakımı gidermeye yerlerine gitmiştim. Bir kampanyaları olduğunu, yazıcıyı da kendilerinden alabileceğimi söylediklerinde en uyumlu ikilinin bu olacağını düşünerek (tam rakamı unuttum ama 350 Tl civarıydı) ben de bir tane aldım. Daha ilk ayında 100 TL’ımı kurtarmış bulunuyorum. Bu hesapla 2 ay sonra bedavaya gelecek. Son zamanlarda yaptığım en iyi alışveriş (aslında yatırım) oldu. Ama inanın en çok o pratikliğini seviyorum. Artık kartuşçuya git, gel, yine de işini çözeme dertleri yok.

Tüm kartuşlar ve mürekkepler markalı sistemler. Hem yazıcı hem de kartuş sisteminiz ayrı ayrı garantili. Mürekkep siparişi telefonla alınıp kapınıza kadar gönderilebiliyor.

Hala her şeyin bu kadar iyi olabileceğine inanamıyorum. İki ay daha denedikten sonra sorun yaşamamış isem tüm yazıcıları bununla değiştireceğim. Ömrü üç ay olsa bile bana yeter :) Vallahi razıyım. Hesap ortada…

Üstelik yazıcının kendisinden de memnunum. Dört renkli (kartuşlu) Epson Stylus SX110. Bir tek, ekonomik baskıda çok fazla ekonomi yapıyor ve sonuç epeyi silik çıkıyor ama benim artık mürekkep kaygım yok ki… Her şeyi normal kaliteyle basıyorum. Hızı da öyle aman aman rekorlar kırmıyor. Ona da razıyım. Diğer taraftan bir tarayıcısı (scanner) ve çok çok pratik, tek tuşla çalışan hem siyah-beyaz, hem renkli fotokopisi var.

.

Bir ara pratikliği fazla abarttım ve biten bir kartuşu doldururken diğer yarımları da çıkarıp doldurdum. Onu yapmamak gerekiyor. Doldurmak için bitmelerini bekleyin ve broşüründe önerilen işlemi ciddiye alıp her birine ayrı ayrı mutlaka uygulayın. Ne yaptıysam (fişini ve bilgisayar bağlantısını çekip bir süre bekletmek, bilgisayarı yeniden başlatmak vb) olmuyor, kartuşlardan birini kabul etse dönüp diğerlerini reddediyordu. Ben de paketten çıkan ve hiç açmadığım orijinal kartuşlarını taktım ve ilk bitecek kartuşa kadar kullandım. Bu yolla geçici barışı sağladıktan sonra biten ilk kartuşla o takımı çıkarıp (orijinal ile muadiller aynı sette çalışamıyor) hepsi dolu halde diğerlerini yeniden taktım ve bu kez oldu…

Dediğim gibi… Halen deneme süresindeyiz. Bir aksilik olursa buradan bildiririm. Aman nazar değmesin… Kem gözlerden ırak…

Wall Street Institute

1 Yorum

  1. Fatih solmaz dedi ki:

    Faydalı bilgileriniz için teşekkür ederim,tabiki herkesin bilgisayarında kötü anıları veya felaket anıları vardır benimde olduğu gibi :) :)
    Bende arkadaşlara şunu tavsiye ederim kartuş konusunda http://www.cescesor.com bu işi çok iyi yapıyor girin inceleyin kendiniz görün derim benden tavsiye arkadaşlar.

Yorum, Katkı ve Sorularınız