E-Learning / E-Sınav – QuizCreator 4 – Sınav Ayarları


QuizCreator tanıtımının 4. bölümünde sırada “sınav ayarları” var.

.

Quiz Propertiez / Sınav Seçenekleri menüsü ve kullanımı aşağıdaki gibi:

.

.

 

.

 

.

 

.

 

.

Player (Oynatıcı) Ayarları

.

Template (şablon) bölümünden, önceden hazırlanmış temel şablonlar arasından bir tanesini seçebilirsiniz.

.

.

Bacground‘ başlığı altında, zemin için renk veya resim seçebilir, seçtiğiniz resmin şeffaflık (alpha) ayarını düzenleyebilirsiniz.

.

.

Buradan başlık çubuğu, ana gövde ve saat simgesinin renklerini değiştirebilirsiniz.

.

.

Sınav süresince fonda müzik çalabilirsiniz. Ayarları buradan…

.

.

İşte burası önemli. ‘Text Label Setting’ düğmesi altından program menülerinde kullanılan tüm ibareleri buradan Türkçe‘ye çevirebiliyorsunuz. Sağ sütundaki İngilizce ibarelerin yerlerine Türkçe olanları yazdıktan sonra (denemeyi ihmal etmeyin) “Türkçe” adıyla kaydetmeliyiz.

.

.

Layout’ sekmesi altında resmin (image) nerede duracağına, kaç sütun (column) kullanılacağına, sınav esnasında toplam kaç soru olduğu ve kaçıncı soruda bulunulduğu bilgisinin ne şekilde yazılacağına (number), geri sayan saatin (timer) gösterilip gösterilmeyeceğine ve başlıkta hangi bilgilerin yer alacağına karar verebilirsiniz.

.

.

QuizCreator – Excel Dostluğu

Excel iyi bildiğim bir alan değil. Burada QuizCreator’ın sadece kendi içinde değil, Excel’de de sınav hazırlayabildiği gibi daha önce Excel’de hazırlanmış sınavları kendi içine “import” edebildiğini belirtmekle yetinecek ve ilgili menülere nereden ulaşıldığını göstereceğiz.

.

.

Programın sol üst köşesindeki yuvarlak düğmeyi kullanarak açacağınız menüden ‘Import’u seçtiğinizde bu opsiyonlar karşınıza gelecektir.

.

Aklınıza geldikçe, bol bol sorular hazırlamalı, giderek güçlü bir soru bankası yaratmalısınız.

Sorularınızı daha başından “zorluk derecesine” göre gruplandırmakta da fayda var.

.

Sağlıcakla…

Wall Street Institute

9 Comments

 1. kamil dedi ki:

  bu açıklayıcı ve okuması zevkli anlatımınız için çok teşekkür ederim

 2. admin dedi ki:

  Doğrusu okunması ne kadar keyifli bilemiyorum. Cümlelerim çok uzun oluyor. Sonuna geldiğimde başını ben de unutmuş oluyorum :) Teşekkür ederim.

 3. hasan dedi ki:

  Anlatımızdan oldukça faydalandım. bir sorum olacaktı yanıtlarsanız memnun olacağım. sınav sonucu mail adresimize geliyor. gönderen olarak Wondershare olarak görünüyor. benim isteğim ise benim sitemden direk mail gitsin . bu ayarı nereden yapacağız acaba. kolay gelsin

 4. admin dedi ki:

  Eyvah ! Hasan Bey benim de en zayıf olduğum yerden geldi soru. Özür dilerim, bu “ağ ayarları işlerinden” bir türlü anlamamışımdır. Biliyormuş gibi yapıp da yanıltmayayım.

 5. hasan dedi ki:

  Sizden bir ricam olacak. Quiz Creator 4 Türkce language dosyasını mailime gönderebilir misiniz. veya sitenizde varsa link verir misiniz. Tesekkurler

 6. admin dedi ki:

  Programın hazırda bir Türkçe destek dosyası bulunmuyor ne yazık ki. Çok açık yazmamışım, hata bende olmuş. Yukarıda ilgili resimde görülen yerden program içinde kullanılan tüm terimlerin tek tek Türkçe karşılıklarını bulup karşısına yazar ve de dosyayı bu şekilde kaydedersek kendimiz Türkçeleştirmiş oluyoruz. Hatırladığım kadarıyla aslında göründüğü kadar zor (çok) değildi. Ben sözlük olarak Babylon yazılımını kullanıyorum. Bununla İngilizce bir kelimenin üzerini tıkladığınızda size hemen karşılıklarını veriyor. Böyle bir yazılım kullanırsanız işiniz dakikalar içinde bitecektir. O zamanlar bir çevirisini yapmıştım. Yalnız, bazen çeviriyi tamamlayıp programa döndüğünüzde bazı terimlerin tam da yerlerine oturmadığını görebiliyorsunuz. O zaman tekrar dönüp düzeltmek gerekebiliyor. Maalesef vaktiyle programı tanıtım sırasında deneme amaçlı oluşturduğum dosyayı da korumamışım. Yine de, yeni e-learning serimizin içinde de bir quiz uygulaması bulunacağını belirteyim. Çok aceleniz yoksa tüm paketle uyumlu olan bu yazılımı kullanmak isteyebilirsiniz.

 7. admin dedi ki:

  Yukarıda bahsettiğimiz e-learning program kullanımı hakkındaki yazı dizimiz (iSpring Presenter) tamamlanmıştır.
  http://www.egiticininegitimi.net/2010/12/30/e-learning-ogreniyoruz-ispring-presenter/

 8. sadik-dogan dedi ki:

  Gercekden güzel anlatım olmus cok tesekkürler.

 9. admin dedi ki:

  Biz teşekkür ederiz

Yorum, Katkı ve Sorularınız