Powerpoint Sunum Örnekleri 9 – Sayfa Çevirme Efekti


Bir önceki yazımızda Slideboom‘dan “sayfa çevirme efekti” içeren bir sunum örneğine işaret etmiş ve nasıl yapıldığını işleyeceğimizi yazmıştık. Zaman yokluğu nedeniyle asıl örnekteki kadar uğraşamamış olsam da, en azından, hangi Powerpoint efektlerinin kullanılmış olduğunu inceleyebilmeniz için kendi örneğimiz hazır.

.

.

Nasıl yapıldığına gelince…

Dergide kullanacağınız sayfaları belirledikten sonra…

.

.

Photoshop’ta perspetkif (bakış açısı) ayarlarını ‘Edit / Transform‘ menüsü altında bulacağınız araçlarla -bir iki denemenin ardından- rahatlıkla yapabilirsiniz.

.

.

Photoshop’ta ‘Şeffaf gif’ yapımını daha önce şu yazımızda görmüştük.

Powerpoint ayarlarını da örnek sunumun kendisini bu bağlantıdan indirerek inceleyebilirsiniz.

Bu sunuya bir de bizim Harry Potter efektini uyguladığınızı düşünün. Açılan her sayfada bir figür hareket eder, örneğin bir manken kendi çevresinde bir kez döner veya bir adım attıktan sonra tekrar donar…

.

Bu arada PowerPoint‘te sayfa çevirme efekti için hazırlanmış ücretli bir eklenti (add-in) bulunduğunu da belirtelim. İncelemek isterseniz sitesi şurada. Uygulaması çok basit ve bir video ile gayet iyi anlatılmış.

.

Microsoft‘un kendisi de sayfa çevirme efekti “hissi veren” hazır bir şablon (Animated open book effect) sunmuş. Şu adresten indirebilirsiniz.

.

Soru, öneri ve katkılarınızı aşağıdaki formu kullanarak iletebilirsiniz.

Sağlıcakla.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız