Screencast – Ekran Görüntüsünü Video Olarak Kaydetmek – BB FlashBack Express


Ekran görüntüsünü fotoğraf olarak almayı (capture) epeyi ayrıntılı incelemiş, sırada ekranınızda olup bitenleri “video olarak” kaydetmek (screencast) konusu olacağını söylemiştik.

Bu alanda da uzun yıllardır tanıdığımız çok yetenekli Camtasia Studio,  Taksi ve Fraps gibi programlar var.

Başlangıçta, teknoloji henüz yeni ve zorluklar içeriyorken, bu gibi programlar kısıtlı sayıda firmanın elinden çıkabiliyor ve cep yakan ücretler talep ediliyor. İlk dönemleri hatırlarım, ekran görüntüsünü video olarak alabilirdiniz fakat video demek için bin şahit isterdi. 2-3 saniyede zorlukla atlayan bir slayt gösterisinden farkı olmazdı. Bunda işlemcilerin, hafızaların getirdiği kısıtlamalar da etkili oluyordu kuşkusuz. Zamanla donanımlar, yazılımlar güçleniyor, bir çok grup daha işin içine giriyor, programların yetenekleri artarken fiyatlar düşüyor ve sonunda ücretsiz ama becerikli programlar dönemi açılıyor. Bu hep böyle olmuştur. İşin en güzel taraflarından biri de artık hiç bir şey eskisi gibi çetrefilli ve anlaşılmaz değil.

Bu programlarda da ekranın tamamını veya değişik bölgelerini almak gibi özellikler ve ekranda oynayan filmleri, bilgisayar oyunlarını yakalayabilmek gibi –bazılarının becerebildiği- özellikler var.

Peki insan neden bilgisayar ekranını video olarak kaydetmek ister ? Orada yaptıklarınızı başkalarına gösterebilmek için elbet. Bunun anlamı genellikle yine bilgisayar konularında neyin nasıl yapıldığını gösteren eğitim filmleri oluşturmaya gelir dayanır. Bahsi geçen programlar da bunu bildikleri için sadece kaydetmekle yetinmeyip videonun üzerinde açıklayıcı metinler yazabilme, bilgisayardan gelen ve dışarıdan yapılan açıklayıcı konuşmaların seslerini kaydedebilme, masaüstündeki diğer şeyleri gösterip gizleyebilme, imlece efektler vererek tıklamaları belirginleştirme türünden ek özellikler koyarlar. Bazıları işi epeyi ilerletip birden fazla monitörü kaydetmek, bu görüntülerden, ucunda sınavlar olan e-learning paketleri çıkarmaya kadar götürür. İhtiyaç duyarsanız siz de üzerine konuşarak Powerpoint sunumlarınızı bu yolla “filmleştirebilir”, interaktif CD’ler oluşturabilirsiniz. İnsan Kaynakları veya Eğitim Bölümleri firma içinde bilgisayar üzerindeki kurumsal uygulamaların nasıl yürütüleceğine dair eğitim filmleri hazırlayıp ağ üzerinden herkesin erişimine sunabilir.

Elimizdeki örneğin adı BB FlashBack Express 2 (8Mb)

Win7 dahil tüm Windows sürümü ile uyumlu
Standart (89 USD) ve Pro (199 USD) sürümleri ücretli ve yukarıda aktardığımız yeteneklerin daha fazlasına sahipler. Bizim tanıtacağımız ‘Express’ sürümü ise daha az yetenekli ve tamamen ücretsiz.

Aşağıdaki yazının uzunluğuna bakarak gözünüz korkmasın aslında bu ayarların neredeyse tamamını hiç dokunmadan geçerek, hatta hepsini atlayarak doğrudan kayda girmenin mümkün olacağını göreceksiniz.

Kurulum

Aşamaları ‘Next’ ile geçiyoruz. Şu pencerede ‘Send’ ile başlayan kutucuğu boşaltın. Programın derleyeceği istatistiki bilgileri merkezine göndermek için izin istiyor.

Paralı sürümleri satın almak isteyip istemeyeceğiniz soruluyor

Kurulumun sonlarında ücretsiz “kayıt” olmaya davet ediliyorsunuz. Bunun için 30 gün de süre tanınıyor. Kayıtla birlikte süre kısıtlamasını da kaldıran şifreniz gönderiliyor ve yine ücretsiz kullanıma devam ediyorsunuz. Üye olmazsanız süre sonunda kullanım dışı kalıyor.

Hoşgeldiniz ekranının sağında iki eğitici kısa film için linkler konmuş. ‘How to record your screen’de ekran kaydının nasıl yapılacağı kısa ve öz anlatılıyor zaten. Mutlaka izleyin. Bu program ile yapabileceğiniz eğitim filmleri için de ideal bir örnek aynı zamanda.

Adding text and images’ isimli filmi ise bizim izlememize gerek yok. Parantez içinde yazdığı üzere, ücretli olan standart ve pro versiyonlarında bulunan bir özelliği, yani filmlere yazı ve görüntü eklemeyi anlatıyor. (Bunu başka başka programlarla da yapabilmek her zaman mümkün zaten)

Yukarıdaki üç resimde gösterilen aşamalar programı her çalıştırdığınızda da sırayla geliyor. Hiç değilse “hoş geldin” ekranını her defasında görmemize gerek yok. Alttaki kutucuğu boşaltarak bir daha çıkmamasını tercih ettikten sonra ‘Close’a basalım

Kurulum sırasında sisteminizin test edildiğini söyleyen minik pencere görünür ama bir türlü kaybolmazsa da hiç aldırmayın. Bende hep takıldı. (Zorla kapatmak isterseniz Ctrl+Alt+Del ile görev yöneticisini çağırın. ‘İşlemler’ sekmesine gidip burada ‘Recorder Checker.exe’ isimli satıra tıkladıktan sonra işlemi sonlandırın)

Test şunun için gerekli. Bu yolla bilgisayarınızın kapasitesi ölçülüyor ve ileride karışık ayarlamalara boğmadan, sizin için en ideal kayıt şartlarını kendisi önerebilecek hale geliyor.

Masaüstüne iki tane icon (kısayol düğmesi) atılıyor. Demek ki iki ayrı program yüklenmiş oluyor. Biri kaydedici (recorder) diğeri oynatıcı (player). Program videoyu ‘fbr’ (flash back record) uzantılı kendine özgü bir formatta kaydettiği için bunu izleyebilmek üzere özel bir oynatıcı gerektirmesi şaşırtıcı değil.

Bu arada panige gerek yok, filminizi yine program içinden bilinen formatlara çevirmek mümkün olacak.

Kırmızı nokta “kayıt” anlamına gelen uluslararası bir sembole dönüştü bile. Kameraların kayıtta olduğunu gösteren o küçük kırmızı ışıktan geliyor.

Programı Açalım

Her defasında açılan başlangıç aşamalarını uygun tercihlerle geçelim.

Masaüstünde minik mor bir dikdörtgen üzerinde dört düğmelik basit kontrol çubuğu ile karşı karşıya kalıyoruz.

Sürükleyip bir kenara çekebilirsiniz çünkü artık hangi programı açarsanız açın bu çubuk hepsinin üzerinde kalıp emir beklemeyi sürdürecek. En iyisi açılan menüden ‘Run in taskbar’ diyerek en alttaki mavi çubuğa, diğerlerinin yanına yapıştırmak.

Üzerinde üç temel işlevi barındıran düğmeler ve ayarlara ulaşacağınız küçük siyah ok var.

Açılan menüdeki diğer komutlara gelince ‘Options’tan başka burada işe yarar bir şey yok. (Komut düğmeleri çubuğun üzerinde de var zaten) ‘Play’ ile ile çektiğiniz filmi oynatıyor, ‘Record’ ile kayda giriyorsunuz

Quick record‘ ile en son ayarlarınız kullanılarak doğrudan kayda giriliyor. Hiç ayar yapmamış idiyseniz kendi belirlediği en uygun ayarları kullanacaktır.

Buradaki normal ‘Record’u kullanırsanız (veya mor şeritteki kırmızı kayıt düğmesine basarsanız) öyle hemen kayda girilmiyor. Önce temel bazı ayarlar için tercihlerinizin 6 basamak halinde sırayla sorulacağı bir işlemler zincirini başlatacaksınız demektir. Kayıt ancak bundan sonra…

Bu altı basamaklı işlem eğitim filminde de anlatılmıştı fakat bir önceki sürüme ait idi. Belli ki eğitim filmi henüz güncellenmemiş. Elimizdeki sürümün 1 ve 4 basamakları biraz farklılaşmış. Bakalım:

1. Basamak

Dokunmadan geçebilirsiniz. Eğer kayıt anında masaüstündeki ikonların gizlenmesini istiyorsanız ‘Hide desktop icons’ kutucuğunu doldurun.

2. Basamak

Filminizi sesli çekmek istemiyorsanız bu basamağı olduğu gibi geçebilirsiniz.

Sesli bir film çekmek istiyorsanız ‘Record sound’ kutucuğunu doldurun. Bu takdirde sesle ilgili diğer ayarlar aktifleşecektir.

İki tercihiniz var. Ya PC’den gelen sesler kaydedilecek ‘PC Speakers’ veya ‘Microphone’ kutucuğunu doldurup bilgisayarınızın ses kartındaki mikrofon girişine bağladığınız bir mikrofon ile kendi konuşmanızı kaydedeceksiniz. Başka ses kaynakları için ‘Other Sound Sources’daki seçenekleri inceleyebilirsiniz.

Sound Format’ bölümü ses konusunda çok usta değilseniz olduğu gibi kalsın.

3. Basamak

Eğer bir webcam’iniz varsa ve buradaki görüntüleri de filme dahil etmek istiyorsanız kutucuğu doldurun ve eğer istiyorsanız çözünürlük ayarlarını da buradan değiştirip bir de ön test yapın. Aksi takdirde bu basamağı da olduğu gibi geçebilirsiniz.

4. Basamak

Burada filminizin –bilgisayarınızın gücü oranında- kalitesini ayarlayabileceğiniz aşama ile karşı karşıyayız. Default (kendinden) ayar ‘Automatic’ te duruyor. Bu ayarı başlangıçta yapılan test sonucu sizin için program belirledi. Dolayısıyla olduğu gibi geçebileceğiniz bir basamak daha..

Burada karşınıza çıkabilecek bazı kavramların anlamları şöyle:

Capture driver modu : Standart Windows uygulamaları için ideal
GDI modu: video filmler, animasyonlar oynamakta olan ekranların kaydı için ideal. Yani bu mod daha kaliteli ama daha büyük boyutta filmler anlamına geliyor. Bazen program sizin için zaten bu modu seçmiş oluyor. O yüzden aşağı inip ikinci kutucuğu tıklamadan önce dikkatli bakın. Zaten ikisi de aynı şey demek olabilir.

Üçüncü sırada, ekranda bir film oynuyorken veya bir oyun oynanıyorken kayıt yapmak istediğinizde seçmeniz gereken kutucuk duruyor. (Oyunlar için Fraps isimli programı öneririz. Nette yoğun bilgi bulabilirsiniz)

Bu arada ‘Frames Per Second’ kavramı ile heryerde karşılaşacağız. Saniyede gösterilecek resim adedi demektir. Filmler aslında peşpeşe gösterilen resimlerden oluşur. Saniyede 24 kare sınırı geçildiğinde göz artık bunu akıcı bir video olarak algılamaya başlar. Bunun altındaki değerlerde film giderek daha kesik-kesik, atlamalı, en azından gözü rahatsız edici bir hal alır. Diğer taraftan, kayıt programları için 24 veya daha üzeri değerler zorlanmak anlamına gelmeye başlar ve filminizin boyutu da o oranda artar.

5. Basamak

Yine doğrudan geçilebilecek bir aşama. Buradaki ‘More Options’ mor şeridimizin açılır menüsündeki ‘Options’ ile aynı yere açılıyor.

Çoğu zaten şu ana kadar yaptığımız ayarlara ve daha fazlasına ulaşıyor. Daha da ustalaşmak isterseniz ilk bir iki denemenizden sonra buraları da kurcalamaya başlayabilirsiniz ama gerek olmayacağını söyleyebilirim. Bunları burada açıklamak çok yer alır ve gereksiz olurdu. (Eğer takıldığınız bir yer olursa en iyisi siz sorun biz cevaplamaya çalışalım)

6. Basamak

Gelelim, ekranda nereyi kaydetmek istediğimize… Onu da bu basamakta seçiyoruz. Sırasıyla “Tam ekran”, “Aktif pencere”, veya “Seçilen çerçeve

pencere veya çerçeve kaydı modunu sectiyseniz burayı ekranda göstermediğiniz sürece mor şeridimizdeki record düğmesi pasif kalıyor. Daha sonra kayda girebilirsiniz. Kayıt sırasında mor şeridimiz film alanının içinde durabilir. Kayıtta görünmüyor.

Kayıttan çıktığınızda önce dosyayı ‘Save’lemek isteyip istemediğiniz soruluyor. Evet dediğinizde önceki ismin sonuna bir fazla rakam ekleyip kaydediyor. Hemen ardından da filmi izlemek isteyip istemediğiniz soruluyor. İsterseniz kendi oynatıcısı açılıyor ve izletiliyor. Bu oynatıcı aynı zamanda filminizi işleyeceğiniz, üzerine notlar yapıştıracağınız bir montaj programı işlevi de görüyor. Bu yazıda o kadarına girmeyeceğiz. Sadece ‘fbr’ formatında kaydedilmiş olan videoyu tanıdık formatlara nasıl çevirebileceğimizi görelim.

Format Değiştirmek

İki yolla yapabiliyorsunuz.

Mor şeridimizin siyah okuyla açılan menünün en üstüne –artık kayıt yapmış olduğumuz için- gelen ilk satırdan kaydettiğimiz filmin adı üzerine geldiğimizde yeni bir menü daha açılıyor. Buradan ‘Export to AVI’ yi seçerek dönüştürme yapabileceğimiz gibi..

Player (oynatıcı)nın ana menüsündeki ‘export’ düğmesi üzerinden erişebileceğimiz yeni pencere üzerinden de dönüştürme yapabiliriz.

Her iki yolun sonunda da aynı menüye ulaşacağız.

Buradaki ayarları değiştirmeden kabul edebilirsiniz.

Artık bir ‘avi’ filminiz var. Bunu da sunumlar için hep önerdiğimiz Mpeg2’ye nasıl çevirebileceğinizi biliyorsunuz zaten.

Son olarak, benim önerim, 1-2 dakikayı geçen uzun filmler çekmektense kısa kısa videolar alıp bunları daha sonra birleştirmek olacaktır.. Uzun kaydedilmiş bir videonun üzerinde çalışmak işkenceye dönüşebilir

İpuçları

Tıklamaların ‘efekt’lendirilmesi ayarlarına ‘Options / Keystrokes’ üzerinden ulaşabilirsiniz.
İşlemlere tuş kısayolları atamak için ayarlar ‘Options / Hotkey’de.

Diğer

Yazımızın sonuna BBFlashBack ile ilgili internette yaygın görülen bir Türkçe açıklamadan kısaltılmış bir metni de ekleyelim.

Capture Driver (ekran kartınızdan)
GDI Mode (media player tarzı bir program vasıtasıyla)
DirectX Mode (GDI Mode çalışmayan bazı eski bilgisayarlarda DirectX modu ile yapabilme)
yukarıdaki şekillerde yapabilme özelliği.
Kaydettiğiniz görüntü üzerine çeşitli konuşma kutucukları ile açıklayıcı metinler, notlar ekleyebilir, bunların ekran kalma süresini, rengini, vb. özelliklerini ayarlayablirsiniz.
Kayıt esnasında fare tıklamalarını ve hareketlerini yuvarlak içine alarak, belirterek gösterme özelliği mevcuttur.
Kayıt esnasında mevcut masaüstü simgeleri ve arkaplan resminizi gözardı etme özelliği vardır.
Kayıt esnasında şifre girilen ekranlarda girilen şifreyi yıldız ile (*) kapatma özelliği vardır.
Kaydedeceğiniz ekran görüntü dosyalarına süre ve/veya dosya boyutu limiti koyabilmeniz için ayarları mevcuttur.
Flash animasyon olarak aldığınız ekran kayıt çıktısını ayrıca bir HTML web sayfası halinde kaydederek sitenize ekleyebilmeniz için size hazırlamış olur. Kodlamayla uğraşmadan bu dosyanın içindeki kodları alabilir veya direkt olarak bu dosyayı sitenize atabilirsiniz.
İçerisinde oldukça detaylı (ingilizce) Yardım ve Kullanım dosyası mevcuttur.
Program ile alacağınız tüm görüntü ve sesleri çeşitli sıkıştırma kalitelerinde seçerek dosya boyutlarınızı ayarlayabilirsiniz”

Wall Street Institute

23 Comments

 1. mehmet dedi ki:

  tebrik ederim çok güzel bi çalışma olmuş indirdim kullanıyorum..

 2. mehmet dedi ki:

  ayrıca siteniz harika bişey resimli anlatımlar hoşuma gitti hiç bi yerde görmedim böyle anlatan yetersiz hepsi verdikleri link ya kırık oluyor yada virüslü yalan yanlış anlatıyorlar.bugün ben ekran videosu almak için 3-4 program indirdim biri virüslü çıktı öbürleri çalışmadı saatlerce bulamadım tesadüfen buldum baktım anlatım gayet güzel ayrıntılı fotolarla doğrusu dedim helal olsun adamlara yapılınca oluyormuş 5 dk da indirdim kurdum programı hiç bi sorun çıkmadı bundan sonra devamlı burdayım.. biraz da kırık programlara ağırlık verseniz iyi olur tadından yenmez o zaman :))

 3. admin dedi ki:

  Mehmet Bey, bana çok içten gelen övgüleriniz için öncelikle teşekkür ederim. İzninizle bir – iki tane sakıncalı kelimeyi düzelttim :) Aksi takdirde Google kızıyor :) Diğer yazınızdaki soruya gelince, aslında hiç Facebook veya Youtube’a video göndermedim ama en azından Youtube’un gönderilen videoları otomatikman küçülttüğünü biliyorum. Muhtemelen Facebook’ta da aynı özellik vardır. Siz bir cesaret yollayın derim.

 4. mehmet dedi ki:

  :D sakıncalı kelimelerin yerine kullanılacak uygun kelimeleri iyi bulmuşunuz adminim :p siteyi araştırdım bulamadım varsa yönlendirirmisiniz?
  1/ pc den uydu kanallarını izlettiren bi program
  2/ netten radyo yayını yapmak
  bu konular var mı bulamadım ben yoksa eğer bunları yaparmısınız başarılar iyi çalışmalar klavyenize kuvvet :)

 5. mehmet dedi ki:

  bi sorum olucak ben bu programla 18 dk lk video çektim ve any video converter ile mpeg e çevirdim ve tamamlandı diyince açtım baltım 4 dk sını çevirmiş mpeg ye.neden böyle oldu aceba fazla çekmiyomu tamamını nasıl çevircem mpeg e??

 6. admin dedi ki:

  Bu programlarda kısa kısa bölümler çekip sonradan birleştirmek daha garantili ve bilgisayarları kasmaması bakımından daha verimli oluyor. Daha önceki yazışmalardan birinde bilgisayarınızın gücünün çok fazla olmadığını söylemiştiniz. Bununla da ilgili olabilir. Özellikle bu tür işlerde bellek miktarının önemli olduğu söylenir. Buna benzer (daha meşhur) bir de Camtasia programı vardır. Onu da deneyebilirsiniz.

 7. zafer dedi ki:

  Emeğinize sağlık ALLAH razı olsun çok güzel bir anlatım olmuş.

 8. admin dedi ki:

  İçten desteğiniz, sıcaklığınız için çok teşekkürler.

 9. zafer dedi ki:

  Pragramın özelliklerinde kayıt çıktısını ayrıca bir html web sayfası halinde kaydederek sitemize ekleme nasıl oluyor anlatabilirmisiniz.

 10. admin dedi ki:

  Site mimarisi konularında iyi değilim fakat ben bunu yapmak isteseydim herhalde önce Vimeo gibi bir video paylaşım sitesine gönderir, oradan alacağım kodu kullanarak kendi siteme de eklemiş olurdum. Bunu da daha önce hiç denememiştim. Nasıl olduğuna bakıyorum. Buradan önce üye oluyorsunuz
  http://vimeo.com/join
  ‘Sign up for basic’ üzerinden…
  Sonra ‘Upload a video’ ve ‘Choose a file to upload’ aşamalarını takip ediyor, bilgisayarınız içinden bir videoyu seçip çift tıklıyorsunuz. Video yüklendikten sonra oynatıcısının üzerinde ‘Embed’ yazan yere tıkladığınızda size kendi sitenize yapıştırmanız gereken kod veriliyor.
  Youtube kapalı olduğu için Vimeo’yu seçtim.

 11. Demir Kiper dedi ki:

  Merhaba, bir sorum olacak.
  Bu program kayıtta iken windows kapanırsa, yapılan kayıtlar kurtarılır mı? Kurtarılabilirse nasıl olacak? Teşekkürler, kolay gelsin.

 12. admin dedi ki:

  Merhaba. Bir işlem anında Windows’un kapanması o işlem adına her zaman ciddi sorundur. Bu programla başıma gelmediği için tecrübe etmedim. Elimde net bir bilgi de yok. Eğer başıma gelseydi yapacağım ilk iş programın kayıtlarını yaptığı klasörde yeni bir dosya olup olmadığına, varsa da bunun program ile açılıp açılmadığına bakmak olurdu. Flashback sadece kendi kullandığı bir formatla kayıt yaptığı için başka yardımcı programlar ile kurtarılma imkanı zaten olmayacaktır. Kendisi açamıyorsa korkarım o kayıt için umut kalmamış demektir. Bu durum başınıza geldi mi ?

 13. Tolga dedi ki:

  İyi günler.

  Ben bu programla görüntü kaydettim. İzlediğimde simsiyah görüntü kaydetmiş. Convert etttim çözüm olmadı. Kullanmayın kalitesiz bir program.

 14. admin dedi ki:

  Tolga Bey, merhaba.
  Şu yazıdaki “Overlay” bahsinde geçenleri uygulamış mıydınız ?
  http://www.egiticininegitimi.net/index.php/2010/02/20/sunumlar-icin-filmlerden-resim-almak/

 15. Berat dedi ki:

  Merhaba, açıklayıcı anlatımınız için teşekkürler. Program camStudio gibi bazı programlardan daha kaliteli görüntü kaydediyor. Programın Sahip olduğu özellikler diğer ücretsiz programlara göre de daha iyi. Diğer ücretsiz programların bazılarında mikrofon kaydı desteklenmiyordu; kimi programda kullandığım laptop’un ses aygıtlarını tanımıyordu. Programla ilgili tek sıkıntıyı media player’den görünü almada yaşadım. GDI modda media player görüntüsünü kaydediyor ancak ekranı siyah görünüyordu; programın kayıt modundan Capture driver modu seçince sorun kalmadı. Ayrıca programla deneme amaçlı 7-8 dakiklık bir video kaydettim, gayet güzel çekti.

 16. admin dedi ki:

  Berat Bey, çok değerli katkılarınız için teşekkürler. İşlediğimiz konularda doğrusu tüm okuyucularımızdan da kendi tecrübelerini bekliyoruz. Hatta varsa hatalarımızı düzeltmelerini de. Çünkü aslında tanıttığımız programların çoğunda o programla biz de ilk kez karşılaşıyor oluyoruz. İnceliyor, yazıyor ve yenisine geçiyoruz. Bu aslında hiç bir zaman o programı uzun uzun kullananların bilgi ve tecrübeleriyle eş değer olamıyor. Tek amacımız başlayanlar için işi kolaylaştırmak. Tüm bu yazılar ancak sizinki gibi okuyucu katkılarıyla değerli birer kaynak olabilirler. Tekrar teşekkürler.

 17. mehmet dedi ki:

  Merhaba bu program msn gibi görüşmelerdeki karşıdakinin hareketlerini de kaydedebiliyor mu acaba. Teşekkürler

 18. admin dedi ki:

  Öyle olması gerek.

  Yalnız bir noktayı unutmamak lazım. Yasalarımız karşı tarafın ses ve görüntüsünü kaydetmeden önce izin alınmasını şart koşar. Bir insanın hayatını karartabilecek çok çok ciddi cezaları olduğunu, üstelik ne yaparsanız yapın, bu kayıtların kim tarafından, ne zaman, hangi bilgisayarla alındığının da uzman ellerde kolaylıkla anlaşılacağını bilmek gerekiyor. Konu açılmışken, hepimizin de artık bilgisayarlar, cep telefonları üzerinde hiç bir mahremiyetin kalmamış olduğunu bilmemizde fayda var. Artık bir yazı çıktısının hangi yazıcıdan alındığı bile kolayca anlaşılıyor. Dikkat… Dikkat… Dikkat… Ben olsam karşı taraftan -hem de yazılı- iznini almadan asla böyle bir kayıt yapmazdım. Belki bir üçüncü şahsın eline geçer ve kötü amaçla kullanılır. Suçlu yine siz olursunuz aman…

 19. Burak dedi ki:

  Süpersin be admin :) Çok teşekkürler süper anlatmışsın başarılarının devamını dilerim.

 20. admin dedi ki:

  Çok teşekkürler Burak Bey

 21. hüseyin dedi ki:

  admin iyi güzel hoşda en son dediğin formatıda değiştirdim formatı değiştirdikten sonra yalnız birlikte aç ınternet explorer yaparsam oynatıyor video’yu windows media player winamp gidi programlarda göstermiyor. Bana onlarada göstermesi lazım yardımcı olurmusun

 22. admin dedi ki:

  Durum codec sorunu gibi görünüyor. K-Light Codec Pack isimli paketi internetten indirip kurabilirsiniz (Yalnız çok ender de olsa bazen bilgisayarda sorunlara yol açabildiğini duyuyorum. Risk sizin) Üstelik sorunun karşılığı bu da olmayabilir.

 23. treditor dedi ki:

  Secreencast konusunu oldukça açık ve anlaşılabilir olmuş. swf tipi kayıt yapıyor mu bilmiyorum. Özellikle kayıt boyutunun küçük ve görüntünün anlaşışabilir olması bloglar için önemli.

Yorum, Katkı ve Sorularınız