Sunum Örnekleri 8 “Harry Potter Efekti”


Filmlerden aldığımız parçaları transparan (şeffaf) gif’ler haline getirmiş ve sunum örneği 7’de kullanmıştık ya… Aslında o sunumun sonuna eklemeliydim ama aklıma sonradan geldi işte. Paylaşmadan duramayacağımı anlayınca da bu kez iki slaytlık bir başka örnek yaptım.

Buna aslında (7-b) gibi bir isim vermek gerekirdi ama kafa karıştırmayayım, 8 olsun. Adını “Harry Potter Efekti” koydum. Sanırım beğeneceksiniz.


(İzledikten sonra (+) veya (-) düğmelerine basarak değerlendirmenizi yapabilirsiniz.

Yazılarımı genellikle geç vakitlerde yazıyorum. Bu saatlerde uzun uzun grafik işleriyle uğraşmak zor iş. Bazen çok özenemiyorum ama nasıl olsa amaç ve yöntem anlaşılıyordur. Çok daha iyilerini çıkarabileceğinize şüphem yok.

Resimleri “yatık” gösterebilmek için Photoshop’un ‘Edit / Transform / Perspective’ aracını kullanıyoruz. Resimlerin hepsini birden aynı oranda ölçeklendirebilmek için (vakitten de kazanç sağlayacaktır) uygun büyüklükte transparan boş bir belge açıp oraya tek tek yapıştıralım. Hepsi ayrı ayrı tabakalara (layer) yapışacaktır. Sağdaki layer menüsünden yanlarındaki zincir işaretlerine tıklayarak hepsini birbirine bağlayalım. Böylece vereceğimiz komutlar tümüne birden uygulanacak. Ölçeklendirme işi bittiğinde her bir layer’a Ctrl düğmesiyle birlikte basalım. Sadece o layer’daki resim seçilecek. Bunu kopyaladıktan sonra yeni bir transparan dosya açıp buraya yapıştıralım ve transparan gif olarak kaydedelim. Bunları önceki bir yazımızda ayrıntılı açıklamıştık zaten.

Powerpoint üzerinde kullanmayı da bir önceki yazımızda görmüştük.  O yazıda da söylediğimiz gibi “bu teknikte sınır hayal gücünüz”.

Sağlıcakla.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız