Sunum ve Ekran Koruyucu – 2 / Photojoy


Önceki yazımızda sunum esnasında bir “ekran koruyucudan” (screensaver) değişik amaçlarla yararlanabileceğimizden bahsetmiş ve Photojoy isimli ücretsiz minik programı önermiştik. İndirmek için tıklayınız. (8 Mb)

Kurulum sırasında (ikinci basamakta) bilgisayarınızdaki hangi klasörün içindeki resimleri kullanmak isteyeceğinizi soracak. Bu aşamada yapacağınız seçimi daha sonra değiştirebilirsiniz. En iyisi önceden, seçtiğiniz resimleri yeni bir klasörde toplayın ve onu gösterin.

Program sadece ekran koruyucu oluşturmuyor. Bunun yanı sıra ‘photo toys‘ – ekran oyuncakları (ekranın bir köşesinde resimleri sık sık değiştiren çerçeveler veya sayfaları açılan albümler vb) yerleştirebildiği gibi ‘collages‘ – fotoğraf kolajları (yine resimleri değişen masaüstü kolajları) oluşturabiliyor. Bunları da kurcalayın, çok keyifli şeyler ama biz screensaver (ekran koruyucu) ile ilgiliyiz. Bu üçünden hangisine geçmek istediğinizi soran ekranda ‘screensavers’ diyerek devam edelim. Bunu da sonradan değiştirmek mümkün zaten.

Büyütmek için tıklayın

Bu düğmeye de basıp kurulumu sonlandırdığınızda asıl menü açılıyor fakat bu arada ekran görüntünüzü de –size sormadan- bir kolaj ile değiştirmiş oluyor. (Kaldırmak için sağ üstte ‘Options’ düğmesinden gelecek menüde ‘Wallpapers’ ı seçin ve buradaki ilk satırın kutucuğunu boşaltın. Eski masaüstü görüntünüz geri gelecektir.

Kutuyu boşaltın

Yeniden ana menüye dönelim ve ‘Screensavers’ sekmesine gidelim. Burada değişik ekran koruyucu seçenekleri var. Bunlardan sadece ikisi yüklü ve kullanıma hazır durumda. Diğerlerini (üzerinde ‘Download’ yazanları) ise ancak indirip kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Bunun için üzerlerini tıklamak yeterli oluyor. Birkaç saniye içinde geliyorlar. Bence hepsini de indirin ve deneyin. (İndirmeden deneme yapılamıyor)

Resimlerin üzerini veya -fareyi getirdiğinizde çıkan- ‘Preview’ seçeneğini tıkladığınızda o ekran koruyucu, seçtiğiniz resimlerle size bir “deneme gösterisi” sunuyor. Yalnız seçtiğiniz resimlerin arasına tanımadığınız başkalarının da karışmış olduğunu görünce şaşırmayın. Program yine inisiyatif kullanmış ve default seçenekler arasında internetten de resimler katıştırmış. Hemen bu durumu da çözelim. ‘Photo Library’ sekmesine geçiyor, burada turuncu ‘Add+Manage Photos’ düğmesine basıyoruz. Gelen menüde ‘My Computer Photos’ dışında kalanların kutucuklarını boşaltıyoruz. Artık sadece gösterdiğimiz klasördeki resimler işlenecek. (Bu satırların sağındaki ‘Manage Photos’ komutu üzerinden giderek kullanımdaki fotoğraflarımıza eklemeler çıkarmalar yapabiliriz) Artık hangi ekran koruyucuyu (veya diğer oyuncakları) seçsek bu resimler kullanılacak demektir.

Diğer Ayarlar

Shuffle : Birden fazla değişik ekran koruyucu arasında kendi kendine geçişler yapmasını istiyorsanız ‘on’ olarak kalsın. Tek bir ekran koruyucu çalışsın istiyorsanız bunu ‘off’a getirin

Screensaver Options altından ekran koruyucu olarak Photojoy’u kullanıp kullanmayacağınızı seçebilir (belki başka alternatifleriniz de vardır) ve bilgisayar ne kadar süre hareketsiz kalırsa devreye girmesini istiyorsanız bunun ayarını yapabilirsiniz.

Screensavers ‘On / Off’ sürgüsü ise –sadece Photojoy değil- genel olarak bilgisayarınızda bir ekran koruyucunun çalışıp çalışmaması tercihini yapabiliyorsunuz.

Sol sütunda ‘Photo Screensavers’ (Seçeceğiniz fotoğraflarla özelleştirebileceğiniz ekran koruyucular) veya ‘Screensavers’ (Değişik konu başlıkları altında toplanmış değiştirilemez / hazır ekran koruyucular) arasında tercih yapabilirsiniz. (Çoğunu indirmeniz gerekecek)

Soru, katkı ve önerilerinizi aşağıdaki formu kullanarak iletebilirsiniz.

Sağlıcakla.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız