Sunum ve Ekran Koruyucu – 1


Ne alakası var diyeceksiniz…
Konu sunum olunca kendisinden yararlanamayacağımız şey olamaz :)
Bu kadar ilgisiz görünen bir konunun bile etinden, sütünden, derisinden neler çıkarabiliriz…

Eski bilgisayar monitörlerinde görüntü uzunca bir süre hareketsiz kaldığında ekran üzerinde bir daha çıkmayan izler bırakırdı. Buna engel olmak üzere sürekli hareket edip ekranı dolaşan resim ve animasyonlardan ekran koruyucular (screensaver) kullanıldı yıllarca. Yeni nesil monitörlerde bu sıkıntılar ortadan kalktı. Ekran koruyucular artık sadece bir keyif konusu… Bu süreçte programcılar birbirinden güzel, üstelik kişiselleştirilebilir ekran koruyucular yayınladılar. Aralarında ücretsiz oldukları halde çok kaliteli işler çıkaranlar da var.

Şimdi konumuza dönelim.

Bir düşüncenizi çok uğraşıp da slayt haline getiremeyeceğinizi anladıktan sonra, onu bir ekran koruyucunun becerebildiğini görünce, ister istemez bunu oradan alıp slayt içinde nasıl kullanabileceğinizi düşünüyorsunuz. Türlü çeşitli yöntemler tasarlıyorsunuz ama bazen sorunun cevabı hemen önünüzde durduğu halde basitliği oranında kolayca gözden kaçabiliyor.

Neden dosdoğru kullanmıyoruz ki !

Karışık bir başlangıç oldu. Biraz başa dönelim.

Seçtiğim bir grup resmin sıra halinde ekrandan yavaşça geçtiği bir slayta ihtiyacım olmuş ama beceremeyip vazgeçmiştim. Bir önceki yazımızda, ayın bilgisayar dergilerini karıştırırken rastlayıp “umut vaat ettiğini” söylediğim ekran koruyucu programı PhotoJoy (8 Mb) tam da bu işi yapıyor işte.

Büyütmek için tıklayınız

Üstelik bununla da kalmıyor, her biri ayrı işe yarayabilecek daha bir çok yetenek sergiliyor. Örneğin, belli aralıklarla resimlerinizi ekrana gruplar halinde gelişigüzel fırlatabiliyor.

Burada başka türlü bir resmi geçit var. Yine gruplar halinde, değişik şekillerde toplanıp dağılıyorlar.

Bunları slayta nasıl aktaracağız sorusuna gelince…
Aktarmayacağız… Dosdoğru kullanacağız…
Yani sıra bu görsele geldiğinde onu bir tuş kısayolu ile –yine ekran koruyucu olarak- çağıracağız ve bu kez herhangi bir tuşa bastığımızda (veya fareyi biraz oynattığımızda) sunumumuza yine kaldığı yerden devam edeceğiz. Bir sonraki slayta geçmek yerine araya “dışarıdan” bir slayt katmış olacağız. Kimsenin anlaması gerekmeden ve herhangi bir kopukluğa neden olmadan… Birçoklarını da “nasıl yapılmış olduğu” konusunda şaşırtarak…

Programda keşke transparan resimler de kullanabilseydik. Şimdilik mümkün görünmüyor fakat sonraki sürümlerinde gerçekleşmesi sürpriz olmaz. Aslında biraz zorluğa katlanarak beceremeyeceğimiz şey değil. Önce ekran koruyucunuzu film olarak capture‘layabilir, sonrasında filmlerden hareketli gif yapma tarifimizle sonuca ulaşabilirsiniz. Bu yolla film haline getirdikten sonra artık slayt üzerinde oynatmak da mümkün olacaktır fakat aynı etkiyi yaratacağını sanmıyorum. (Ekran görüntüsünü film olarak kaydetmeyi burada inceledik)

.

Ekran Koruyucuyu Klavye Tuşları ile Çalıştırmak

C:\WINDOWS\system32’ klasörü altında ekran koruyucunun ‘scr‘ uzantılı dosyasını (Photojoy.scr) bulun. Sağ tuşla masaüstüne sürükleyip bırakın. Çıkan menüden “kısayol oluştur“u seçin. Şimdi programın simgesini taşıyan ve kenarında siyah bir ok bulunan simge görünmüş olmalı. Bu simgeye sağ tıklayın ve gelen menüden ‘özellikler’e geçin. ‘Kısayol’ yazan satıra tıklayın ve düşündüğünüz tuş kombinasyonunu klavyeden tuşlayın. Örn. “Ctrl+Alt+….” gibi. Artık bu üçlemeye bastığınızda ekran koruyucu devreye girecektir.

.

Nerelerde Kullanabiliriz?

Bir sunum, katılımcının sizi ilk gördüğü an başlar ve son gördüğü ana kadar sürer.
Genellikle bu ilk ve son anların önemi yeterince kavranmaz. Bu anlarda ya herkesin bakışları altında hazırlıklar sürmektedir veya henüz gelmemiş katılımcılar için topluca sıkıntılı bir bekleyiş hakimdir. Bu zamanlarda ekranda bilgisayarınızın masaüstü manzarası, kullandığınız programların ikonları (bu arada bir köşede bilmem hangi firmanın ismini taşıyan “Teklifler” klasörü veya bir yakınınızın adını taşıyan fotoğraflar klasörü) incelenerek hakkınızda yorumlar yapılmaktadır. Yeri gelmişken, tüm ikonları geçici olarak yok etmek için, bilgisayarı sinevizyona bağlamadan önce masaüstüne sağ tıklayın, gelen menüden ‘simgeleri yerleştir’e geçin ve buradaki ‘Masaüstü simgeleri göster’in yanındaki çentiği kaldırın. Daha sonra aynı yolla geri alabilirsiniz.

Bu tür sıkıntılı zamanlardan kurtulmanın ötesinde, fazladan bir de katılımcıları konuya odaklamak üzere böylesi bir formül çok işe yarayabilir.

Kısa bir süre sonra, aralarında üst düzey yöneticilerin de olacağı, oldukça kalabalık bir katılımcı grubuna iş sağlığı ve güvenliği haftası dolayısıyla bir sunum vereceğiz. Burada iş kazalarına dair etkileyici resimlerle bu ekran koruyucuyu kullanmayı düşünüyorum. O topluca bekleme ve hazırlıklar aşamasında herkesin bu resimlere odaklanacağını ve sunum başladığında belki de hedeflediğimiz etkiyi çoktan sağlamış olabileceğimizi düşünüyorum. Firmanın profesyonelliği konusunda yaratılacak olumlu izlenim ayrıca önemli olacak.

Ekran koruyucuyu sunum içinde kullanabileceğimizi söyledik. Örneğin, firma tanıtımı yapıyorsanız ürünleriniz bir resmi geçit yapabilir.

Bitiş jeneriği olarak da kullanabilir, sunumunuzu duyguları yoğunlaştıran bir “doruk” anı ile bitirebilirsiniz. Örneğin, Çanakkale Savaşlarını anlatmış iseniz (belki bir müzik eşliğinde) savaştan etkileyici resimlerin geçişi ile sonlandırabilirsiniz. Muhtemelen alkışlanacaksınız.

Etinden, derisinden dedik ya… Kurumsal eğitimler veriyorsanız, ders aralarında sınıftan çıkarken o “kısa süre” için bilgisayarınızı kapatmak istemezsiniz ama ne yalan söyleyelim, aklınız da arkada kalır. İşte bu sıkıntıya karşı da en güzel çözüm “parola korumalı” ekran koruyucunuzu çalıştırmak ve gönül rahatlığıyla bırakmaktır. Ekranın boş bir yerine sağ tıklayın. Gelen menüden ‘Özellikler’i, buradan da ‘Ekran Koruyucu’yu seçin. ‘Devamında parola koruması’ yazan satırın yanındaki kutucuğu tıklayarak doldurun. Gelen sorguda parolanızı belirtin ve çıkın. Bundan sonra ekran koruyucudan çıkabilmek ve bilgisayarınızda herhangi bir işlem yapabilmek ancak sorulacak parolayı doğru girmek ile mümkün olacaktır. Artık molalarda bilgisayarınız ve bilgileriniz kurcalanmaya karşı güvende.

Emektar ekran koruyucularımızı küçümsemeyelim. Onlarda hala çok iş var. Sunumun başlangıcında, içinde, sonunda ve molalarda kullandık.

Ücretsiz ve yetenekli programları takibe devam…

Yazı yine çok uzun oldu. Programın kullanılışını sonraki yazıya bırakalım. Aslında keşfederek öğrenmesi de zaten çok kolay. Denemek için beklemek istemiyorsanız hemen indirip kurcalamaya başlayın.

Sağlıcakla.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız