Sunum Örnekleri 7 – Filmlerden Hareketli Gif Yapmak


Filmlerden resim almayı işlemiş, aynı yazıda bunları PowerPoint sunumunda kullanma konusu üzerinde duracağımızdan bahsetmiştik.

Aldığımız resimleri sunum içinde transparan (şeffaf) gif’ler haline kullanacağız. Bunun nasıl yapıldığını da daha önce görmüştük.

Üç slaytlık kısa bir örnek sunum hazırladım. (5 Mb) Bunu inceleyerek resimlere eklenen animasyonları kolayca anlayabilirsiniz. Çok sayıdaki resimle tek tek uğraşarak değil, animasyon penceresinde -‘shift’ tuşuna basılıyken- aynı anda birden fazla resmi seçtikten sonra sahneye giriş ve çıkış animasyonlarını, zamanlamalarını topluca yapabilirsiniz.

Biraz “sabır işi” ama düşünüldüğü kadar da zahmetli olmadığını deneyince göreceksiniz. Sonuçta kaç farklı resim işlemek isteyeceğiniz size kalmış. Örnek sunumda göreceğiniz üzere, topu topu iki resimle de bir animasyon yaratmak mümkün.

Bu teknik hayal gücünüzün sınırsızlığı oranında kullanıma açık. Bu yolla bir bina ya da eşyayı döndürebilir, tanıtmak istediğiniz otomobili sloganlarınız arasında gezdirebilir, vapur penceresinin önünden hareketli bir deniz manzarası geçirebilir, bir yakınınızı hayali ortamlarda gezdirebilir, sadece tek resimle vermekte zorlanacağınız mesajları o resmin öncesi ve sonrasını da kullanarak güçlendirebilir, sunumlarınıza alışılmamış bir çarpıcılık katabilirsiniz.

Soru, görüş, katkı ve önerilerinizi aşağıdaki formu kullanarak paylaşabilirsiniz.

Sırada PowerPoint’in standart yeteneklerini küçük müdahalelerle güçlendiren veya ona yepyeni özellikler katan eklentileri (add-on) incelemek var. Sonra da sunum içinden vereceğimiz linklerle yapabileceklerimizi göreceğiz.

Sağlıcakla

“Sunum örnekleri” içeren tüm yazıları görmek için tıklayınız

Wall Street Institute

5 Comments

 1. elveda dedi ki:

  çok hoş

 2. Gülay dedi ki:

  Merhaba;

  Çok bilgim olmadığı için soruyorum. Bu slaytları bilgisayarımıza nasıl indireceğiz? Bende değişik bir sunum hazırlamam gerekiyor. Şimdiden teşekkürler kolay gelsin.

 3. admin dedi ki:

  Mavi renkli “örnek sunum” yazısı üzerine tıkladığınızda otomatik olarak inmesi gerekir.

 4. Gülay dedi ki:

  Diğer sunumların örneği için ayrı bir link yok. Sanırım onlar ilgili sitelerden mi ulaşabiliriz?

 5. admin dedi ki:

  Video şeklinde paylaşmış isek ve oynamıyorsa bu o sunumun sahibi tarafından internetten kaldırıldığı anlamına geliyor maalesef. Onlar için yapacak bir şey yok. Bazı çok eski paylaşımlarımız artık yerinde durmuyor olabilir fakat o kadar çok örnek paylaştık ki, gidenlerin yokluğu pek aranmıyordur.

Yorum, Katkı ve Sorularınız