Sunumlar için Filmlerden Resim Almak


Bu imkanı çoğu video oynatıcı program (player) kendi içinde sunmaktadır.

Bir kaç örnek vermek gerekirse:

Media Player Classic (6.4.9.0) (2 mb)

Filmi istediğiniz yerde durdurun. ‘File / Save Image’ yolunu kullandığınızda karşınıza gelecek kayıt menüsünde resme ismini verdikten sonra kayıt yeri ve türünü seçin (jpg, bmp gibi)


VLC Player 1.0.5 (18 Mb)

Video / Enstantane’  yolunu kullanarak çektiğiniz görüntü ‘Belgelerim / Resimlerim‘ klasörüne ‘vlcsnap-rakam‘ ismiyle, ‘png’ uzantısında otomatik olarak kaydedilir.

Bu default (ön tanımlı) gelen ayarları ‘Araçlar / Tercihler’ üzerinden ulaşacağınız menüden değiştirebilirsiniz.

Büyütmek için tıklayınız

 

Gom Player (6 Mb)

Son dönemlerin en gözde oynatıcısı Gom Player‘ın ‘Control Panel‘ini açtığınızda gelen menüden ‘Screen Capture‘ ile istediğiniz noktada tek kare yakalayabilirsiniz. Resminiz “Belgelerim” altında yaratılan GomPlayer klasörünün Capture bölümüne JPG olarak kaydedilecek.

Advanced Capture‘ düğmesini tıkladığınızda bu kez karşınıza şu menü gelecek. Burada ‘Change Directory‘ ile resimlerin format ve kayıt yeri ayarlarını değiştirebilirsiniz.  Asıl ilginç özelliği ise ‘Burst Capture‘ altında yatıyor. Bu düğmeye bastığınızda oynamakta olan film kare kare resimlenmeye başlıyor. Peşpeşe kaç kare alınacağı ‘Burst Capture Images‘ satırının sonundaki rakamla oynayarak seçilebiliyor.

Diğer

Bunun gibi örnekleri çoğaltmak mümkün. Kullandığınız video oynatıcıyı biraz kurcalarsanız büyük ihtimalle bir yerlerde capture imkanı da bulacaksınız. PowerDVD, (Ayrıntılı ayarlar sağlıyor) BSPlayer (2006’da ‘Shift+P’ ile kendi klasörü içine kopyalıyordu) Ulead Video Studio gibi film montaj programlarının içinden de resim almanın mümkün olduğunu daha önce görmüştük.

Capture Programları

Peki filmi istediğimiz noktada durdursak ve bir capture (ekran görüntüsü yakalama) programı kullanarak resim almak istesek… Bu takdirde belki başarılı olursunuz, belki de sadece siyah veya yeşil bir boşluk yakalarsınız. Bu ikinci ihtimalde sorun filmin ‘overlay’ (üste bindirme) modunda oynatılıyor olmasıdır. Bu yöntemde işlemcinin üzerindeki yükü almak için filmi oynatmak üzere grafik kartının işlemcisi devreye girerek tüm o ağır hesaplamaları üzerine almaktadır. Bu yöntem bilgisayarın performansını artırır, takılmaları önler, gözle görülür kalite ve performans artışı sağlar. Diğer taraftan, asıl işlemcinin by-pass edildiği ortamda capture programları ise ancak boşlukları yakalayabilmektedir. Bazı gelişmiş programlar bu sorunu kendileri çözebiliyor ama gerekirse biz de geçici olarak overlay modundan çıkıp, görüntümüzü aldıktan sonra –ihmal etmeden- eski ayara geri dönebiliriz.

Bunun için, (XP’de) Windows Media Player üzerinden, ‘Araçlar / Seçenekler / Başarım / Gelişmiş / Video İvmesi’ bölümüne gidin ve video ivmesini (Overlays) ‘Yok’ konumuna getirin.

Overlay ayarını şuradan da değiştirebilirsiniz.

Başlat / Çalıştır’ komutuyla çağırdığınız satıra Dxdiag yazıp OK’e basın.

Gelen ‘DirectX Tanı Aracı’nda sarı ile işaretlediğimiz düğmeye basarak ‘DirectDraw hızlandırması‘nı durdurun.

Bu işlemin Vista‘da şu yolla yapılabileceği Chip‘in Kasım 09 sayısının 134. sayfasında açıklanmış. ‘Ayarlar / ses – görüntü / görüntü çıkışı‘ üzerinden ‘Görüntü Çıkış Modülü‘nü DireckX’ten Direct3D’ye çevirin

İşiniz bittikten sonra ilgili ayarı geri almayı ihmal etmeyin. Aksi takdirde bilgisayarınızda performans düşüklüğü hatta kilitlenmeler yaşayabilirsiniz.

Sonraki yazımızda filmlerden alacağımız resimlerle transparan gif’ler yapmayı veya bunları -aynı izlenimi verecek şekilde- PowerPoint sunumunda doğrudan kullanmayı göreceğiz.

Soru, katkı ve önerilerinizi aşağıdaki formu kullanarak paylaşabilirsiniz.

Sağlıcakla.

Wall Street Institute

7 Comments

 1. el terminali dedi ki:

  bilgi için tşklr daha bu serinin devamı olacak mı?

 2. admin dedi ki:

  Blogda ele alınmış tüm konular “ilgi alanımız” içinde kalıyor. Her zaman yeni yazılar, güncellemeler olabilir elbette. Ben de programların varlığını bilgisayar dergileri üzerinden takip ediyorum. Çünkü eleğin üzerinde kalanlar oralarda toplanıyor. Dikkatimi çekenleri, ilgi alanımıza girenleri ayrınıtlarıyla ele almaya çalışıyorum. O yüzden devamı da gelecektir mutlaka.

 3. mehmet dedi ki:

  başarılar hocam süper konular

 4. ozan dedi ki:

  Bende bu tanı aracı sayfasını acıyor ancak sarı yerle çizmiş oldugunuz Devre Dışı bırak gibi şeyler yazmıyor Drect3D hızlandırması : Yok olarak gösteriyor onu degiştiremıyorum bu yüzden bana yardımcı olurmusnuz ?

 5. admin dedi ki:

  Ozan Bey, önce o sayfadaki ilk sekmeye (adı “Sistem” olana) bakalım. Bu sayfanın sonunda DireckX’in hangi sürümünü kullanmakta olduğunuz yazar. Sizinki hangi sürüm görünüyor ? Belki sorun farklı sürüm kullanıyor olmanızdadır.

 6. murat dedi ki:

  Admin bende o sayfa çıkıyor ama değişmiyor o sarı işaretli yerler falan değiştrilmiyor. DireckX sürümü : DirekX11 sürümünü kullanıyorum. Yardım eder misin?

 7. admin dedi ki:

  Murat Bey, merhaba. Anladığım kadarıyla ayarlar menüsüne ulaşabiliyor fakat değiştiremiyorsunuz. Bunun olmaması gerekir. Programın en son sürümünü indirmenizi öneririm. Tabi sürümler arasında menü yapılarında ve komutların yerlerinde değişiklikler de olabiliyor. Yine de aranan ayarları biryerlerde bulmak zor olmayacaktır. Son sürümü bu adresten indirebilirsiniz. http://www.videolan.org/vlc/

Yorum, Katkı ve Sorularınız