Ekran Görüntüsü Kaydetme (Capture) 4 – Ücretsiz Yazılımlar


Daha önce capture (ekran görüntüsü yakalama) kavramı ve bununla ilgili yetenekli  ama ücretli HyperSnap ve Ashampoo Magical Snap programlarını işlemiş, bu yazımızda da ücretsiz alternatifleri gözden geçireceğimizi söylemiştik.

XnView benim uzun süredir kullandığım, ileride ayrıca tanıtmayı düşündüğüm,  topluca fotoğraf ve film görüntüleme programı. İçinde gayet yeterli özelliklerle donanmış bir de capture aracı taşıyormuş ama  bunca zamandır farkında değilmişim. “Algıda seçiciliğe” güzel bir örnek aslında. Konuyla ilgilendiğiniz dönemde dikkatinizi çekmesi pek de tesadüf sayılmamalı.

Program Win95’ten Win7’ye kadar işletim sistemlerini destekliyor. Son sürümünü ‘download’ linkini takip ederek buradan indirebilirsiniz. (4,5 Mb)

Üst menüde -sarı alan içine aldığımız- düğme bu işlevi çalıştırıyor.

Komut verdiğinizde karşınıza şu menü çıkacak. Çok sade, çok kullanışlı. Her şey bu tek pencerede toplanmış. Programın Türkçe desteği hepsini anlaşılır kılıyor fakat bir kez üzerinden geçelim. Dört tür yakalama seçeneği sunuluyor.

Masaüstü (tam ekran)

O an aktif olan pencere,

Yanındaki açılır menüde gösterilecek alternatifler arasından sizin seçeceğiniz bir pencere,

Ve fare ile ekranda çizeceğiniz bir dörtgen (rectangle) alan.

Yakalama işlemi için bekleme süresinin, özellikle de görüntüsünü almak istediğiniz menüler varsa bunları açmak için zamana ihtiyacınız olduğunda çok işe yaradığını daha önce paylaşmıştık.

Klasör‘ seçeneğini aktifleştirdikten sonra, alınacak görüntülerin nereye depolanacağını yanındaki üç noktalı düğmeden seçebilirsiniz.

Altındaki satırda görüntülere verilecek ismin şablonu gösteriliyor. Ortak isimleri ‘capture’ olacak ama her dosyanın sonuna tarih ve zaman gösteren rakamlar eklenecekmiş.

Windows’u Güçlendirmek

Windows’un her zaman bir capture imkanı sunduğu fakat bunun geçmiş sürümlerde yetersiz kaldığını, Win 7 sürümüyle birlikte konuya önem verildiğini belirtmiştik. Bunun nasıl çalıştığını henüz bilmiyorum. Win 7’ye geçmek için, her yeni sürümde önerildiği ve benim de yüzde yüz katıldığım üzere ilk güncelleme paketini beklemeye kararlıyım. Siz de büyük çoğunluk gibi bir süre daha XP’de bekleyecekseniz, belki mevcut capture özelliğinin zayıf yanlarını güçlendirmeyi düşünebilirsiniz. Bunun için Purrint isimli çok küçük ve yüklenmeden kullanılan bir yazılım söz konusu

Exe dosyasına çift tıkladığınızda başlıyor ve bir ekran görüntü alınmasını bekliyor. Görüntü aldığınızda ise (‘PrtSc’ tuşu ile tam ekran, ‘Alt+prtSc’ tuşları ile aktif pencere) kendi yapısı ile görüntüyü size gösteriyor. Bunu kaydetmek (Save to file) veya bir resim işleme programı ile açmak üzere hafızada tutmak tercihinize bırakılıyor (Copy to clipboard). Programın sağ alt köşedeki küçük simgesine sağ tıklayarak ulaşabileceğiniz ‘Options’ ayarlarından özelleştirmeler yapmanız da mümkün (Automaticly do the following) Eğer her eknran görüntüsünü otomatik kaydetmek istiyorsanız ‘Save to file’ın yanındaki kutuya dosya yolunu belirtmeniz gerekecek. Her yeni dosyaya isim verilirken numarası bir artacak. Programın Windows başlarken otomatik çalışmasını istiyorsanız yazılımın kısa yolunu ‘Başlat / Programlar / Başlangıç’a koymalısınız (PCWorld Nisan 2005 s.226)

Görüntü Yakalamada ‘Overlay’ Sorunu

Ekran görüntüsü alırken o an oynamakta olan filmlerin siyah veya yeşil boşluklar olarak görünmesi sık karşılaşılan bir durumdur. İnternet’te kolayca çözümlerini okuyabileceğiniz bu sorunu biz, konuların derli toplu birikmesi açısından “filmlerden kare görüntüler almayı” işleyeceğimiz sonraki bir yazıya bırakalım.

Ekran görüntüsünü video olarak kaydetmek konusunu ise şurada işledik.

Soru, katkı ve görüşlerinizi aşağıdaki formu kullanarak iletebilirsiniz.

Sağlıcakla

Wall Street Institute

2 Comments

  1. ugur dedi ki:

    google earth den bir yerin görüntüsünü ayrıntılı ve büyük almak istiyorum google earth de yakınlaşınca görüntüsünü almak istedigim yer ekranın dışına taşıyor nasıl alabilirim şimdiden teşekkürler

Yorum, Katkı ve Sorularınız