Ekran Görüntüsü Kaydetme (Capture) 3 – Ashampoo Magical Snap


Önceki yazımızda bahsettiğimiz Ashampoo Magical Snap 2’yi buradan indirebilirsiniz (9,5 mb) . Programın fiyatı 9.99 USD

Çalıştığı sistemler: XP-2000-Vista-Win7

Kurulum sırasında bu aşamaya geldiğinizde kutucukları boşaltmamışsanız internet tarayıcınıza bazı eklentiler yapılıyor. Ben kullanmıyorum.

Program 10 gün kısıtlamasız deneme süresi veriliyor. (İmaj yöntemiyle bu süreyi uzatabilirsiniz demek oluyor)

Eğer üstteki düğmeye basarak siteye mail adresinizi bırakır ve bir süre posta almaya razı olursanız süre 30 güne çıkıyor. Sürenin sonlarına doğru –eğer hala satın almamışsanız- bu postalar fiyatta indirim imkanı da sunmaya başlıyor. (Yani alıcı değilmiş gibi davranarak fiyatta indirim yapabiliyorsunuz :) Ashampoo’nun birbirinden değişik ürünlerinin güncel olmayan versiyonları sık sık bilgisayar dergileri tarafından ücretsiz verilir. Bunları da değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Kurulumdan sonra programı çalıştırdığınızda önce neyin nasıl işlediğine dair bir bilgilendirme yazısı geliyor. Tabi ki okumakta yarar var ama sonraki açılışlarda da sürekli karşınıza çıkmasını istemiyorsanız sol alttaki kutucuğu boşaltıp ‘Close’ deyin.

Bu kez programın tamamen kapandığını düşünebilirsiniz. Çünkü ortada görünen hiç bir şey kalmıyor. Oysa program hala açık ve imlecinizle ekranınızın üstüne kadar gittiğinizde ortaya çıkan menü bu hareketi yapmadığınız sürece gizleniyor. Tamamen çıkmak isterseniz, sağ altta saatin yanındaki kendi simgesine sağ tıklayıp ‘Exit Application’ demelisiniz.

Bazen programın ilk açılışında “bilgilendirme üyeliği daveti” de alabiliyorsunuz.

Gerek yok, kutucukları boşaltın ve ‘OK’ deyin.

Yukarıdaki menüden bahsetmiştik. Değişik türden yakalama komutları ilk altı düğmede… Hepsi bu kadar zaten.

İlk düğme metinlerin o an ekranda görünmeyen aşağı doğru kısmını da almak için. İşlem bitinceye kadar başka şey yapmadan beklemelisiniz. Yalnız metnin başından değil, imlecin durduğu yerden başlıyor ve büyük bir boşluk varsa bitti zannederek işlemi erkenden sonlandırabiliyor. (Word’de sayfalar arasındaki gri bölgeyi tıklayarak tüm boşluklardan kurtulup yakalama işlemini öyle yapabilirsiniz) Ayrıca HyperSnap’ten çok daha yavaş ilerliyor.

İkinci düğme aynı işi web siteleri için yapıyor. Bunda bir sorun görmedim.

Üçüncü düğme pencere veya iç çerçevelerini yakalamak için. İmleci gezdirdiğinizde o an nereyi yakalayabileceğiniz kalın hatlarla işaretleniyor. Tıkladığınız anda da orayı yakalamış oluyorsunuz.

Dördüncü düğme ekranda farenizle çizeceğiniz bir dörtgenin, beşinci düğme ise bu kez gönlünüzce çizeceğiniz bir alanın için alıyor.

Altıncısında ölçüleri önceden belirlenmiş bir boş çerçeveyi ekranda gezdiriyor ve istediğiniz bölgede o büyüklükte yakalama yapıyorsunuz. (Ölçülerin belirlendiği yer aşağıda açıklanacak)

Bu menüde bizi ilgilendirecek bir diğer düğme tabi ki ‘Configure..’ (Çark işaretli olan) Buna bastığınızda ayarlamalar yapabileceğiniz menülere ulaşıyorsunuz. İlk sayfada en sık ihtiyaç duyulacağı düşünülen bazı ayarlar el altında tutulmuş.

Daha ayrıntılı ayarlara ise ‘More Options…’ ile ulaşıyorsunuz.

Buradan ‘General’ ayarlarında ilk iki kutucuğu boşaltmanızı, ‘Capture’ sekmesinde ise varsayılan formatı (Output Format) ‘png’den ‘jpg’ye çevirmenizi öneriyorum. ‘Fixed Region Size’ ise altıncı yakalama düğmesinin ölçülerini belirleyebileceğiniz yer.

Çıkarken, dönüş yolunda o ilk sayfadaki ‘Save Settings and Close Window’a tıklamayı ihmal ederseniz ayarlarınız programın bir sonraki açılışında unutulmuş olacaktır.

Ne yazık ki, HyperSnap’teki gibi yeni düğmeler yaratma şansımız bulunmuyor.

Resim İşleme ve Kaydetme

MagicalSnap ile bir yakalama yaptığınızda menü sistemi değişiyor.

Yukarıya yeni bir menü geliyor. Yine, imleçle dokunduğunuzda çıkmak üzere sol ve sağ kenarlara da daha önce olmayan menüler konuyor.

Yukarı ve soldakiler “resim işleme” ile ilgili komutlar içeriyor. Sağdakinde ise bilinmesi gereken tek düğme ‘Save’ komutu.

Değerlendirme

İşlem yapmıyor iken hiç ortalarda görünmeyip alçakgönüllü bir izlenim veren programın bir kez davet edildiğinde, bu kez işlemler tamamen bitinceye kadar tüm ekranı tek başına kaplaması can sıkıcı olabiliyor. Menü sistemi de pek hoşuma gitmedi açıkçası fakat bu durum alışkanlıklarla ilgili olabilir elbette.

Bunu sevdiyseniz, aynı firmanın tüm bu özelliklerle birlikte, ekran görüntüsünü film olarak da yakalayabilen 19.99 USD’lik Ashampoo Snap 3 isimli programını da incelemek isteyebilirsiniz. (Onun Türkçe desteği de bulunuyor) Bu vesileyle, ekranda olup bitenleri film olarak yakalayan programlara ayrıca değineceğimizi de belirtmiş olalam.

Bir yazı daha düşündüğümden uzun oldu. Ücretsiz alternatifleri de bir sonrakine bırakalım.

Sağlıcakla.Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız