Ekran Görüntüsü Kaydetme (Capture) 2 – HyperSnap


Ekrandan görüntü yakalama serimize devam ediyoruz. Bu yazıda tanıtacağımız HyperSnap’in -Win7 uyumlu- son sürümünün deneme versiyonunu buradan indirebilirsiniz.

Uygun bir aktivasyon şifresi girmediğiniz sürece ‘Continue’ ile devam edeceksiniz…

… Fakat aldığınız görüntüler üzerine şöyle can sıkıcı işaretler basılacak.

HyperSnap, önceki yazımızda bir capture programının neler yapabileceğine dair sıraladığımız özelliklerin de ötesine geçiyor. Örneğin, eğer grafikerler veya borsacılar gibi birden fazla monitör kullanıyorsanız hepsinin birden yakalanması veya çizdiğiniz bir alanın peş peşe görüntüsünün alınması, aynı anda çoklu alan seçebilme, video veya oyunlardan görüntü alma (her ikisinin de güçlükleri vardır) gibi görüntü yakalamaya dair akla gelmeyecek her konuda uzmanlaşmış görünüyor. Bu yeteneklerini menüsündeki seçeneklerinden görmek mümkün.

Böyle olunca da, 39.95 USD fiyatıyla epeyi pahalı kaçıyor. Çünkü tüm bu özellikler bizim için fazla. Yıllardır kullandığım işlev sayısı toplasanız beşi geçmemiştir.

Saymak gerekirse:

Tam Ekran

Sarı renkle vurgulanmış bölgedeki düğmelerden soldaki ile tüm ekranı yakalamak. Bu düğmeye bastığınızda program kaybolur, kısa süre sonra bir fotoğraf çekme sesi duyulur, hemen ardından program yeniden, bu kez penceresinde yakaladığı görüntü ile yeniden belirir.

Pencere veya Çerçeve

Sağdaki düğmeyi kullanarak bir pencereyi (bir program veya onun da bir iç bölümünü) yakalamak.

Buna uygun düğmeye bastığınızda imleçle gezinirken o an hangi pencerenin veya bunun bir bölümünün yakalanabileceği, yanıp sönen bir çerçeve ile size önceden gösterilir. Fareye tıkladığınız anda da görüntüyü almış oluyorsunuz.

Taşan Görüntüler

Ekranda tamamı görünmeyen, örneğin aşağı doğru uzayan Word metinler, PDF’ler veya siteler için ‘Entire Page with Scrolling’ özelliğini kullanmak. (Bunun görünür bir düğmesi bulunmuyor, ‘Capture’ menüsü altından ulaşıyor veya tuş kısayolunu kullanıyorsunuz : ‘Ctrl+Shift+S’) Fakat eğer sık kullanacaksanız kendinize bir düğme oluşturabilirsiniz.

View / Customize / Commands’ sekmesindeki sol tablodan ‘Capture’ başlığını seçin. Sağ tabloya gelen komutlar içinden ‘Entire Page with Scrolling’ satırını bulun ve tutup diğerlerinin yanına sürükleyin. Orada bu iş için yeni bir düğme oluşturdunuz.

İmleç Göster / Gizle

Alınacak görüntünün içinde fare imlecinin görünmesini istediğimde bununla ilgili kutucuğun içini doldurmak üzere (veya tersi için de) her defasında ‘Capture / Capture settings’ menüsüne gitmek gerekiyor. Madem sık kullanacağız, aynı şekilde bunun için de bir düğme yaratmak akıllıca olacak.

Aynı yolla gittiğimiz menüde bu kez, soldaki tablodan ’Toolbar Only’yi seçtikten sonra, sağdan ‘Include Cursor’u bulup menüye sürükleyip bırakıyoruz.

Böylece benim favori dörtlüm hızlı kullanımlara hazır hale gelmiş oldu.

Fosforlu Kalem

Kullandığım beşinci özellik ise yakalamayla değil, resim işleme ile ilgili. Solda duran bu menüde, altta gördüğünüz, üzerinde ‘H’ harfi yazılı olan fosfor kalem işaretleyicisi. (Highlight Marker)

Gecikme Süresini  Ayarlamak

Zaman zaman bir özelliği daha kullanmak gerekebilir. Bazen bir programın menülerinden birini yakalamak istersiniz. (Bu yazıda da bol bol yaptığımız gibi) Fakat bilirsiniz, bu menüler başka herhangi bir şeye tıkladığınızda kaybolurlar. Önce capture emrini verip, bu gerçekleşmeden hızlıca gidip menüyü açmanız gerekir. Siz ‘yakala’ düğmesine bastıktan sonra gidip o menüyü (bazen birden fazla hamle ile) açıncaya kadar genellikle geç kalırsınız. Yakalama işlemi sizden önce gerçekleşmiştir. Bu amaçla size yakalamayı belli süre geciktirme imkanı da sunulur. ‘Capture / Capture Settings’ üzerinden ulaşacağınız menüde ‘Delay time before capture’ kutucuğundaki süreyi artırarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Otomatik Kayıt

Resimdeki menü ve ayarlar anlatıyor: Benim önerim, ‘Belgelerim’ içinde bir “Capture” klasörü yaratın ve otomatik kayıt özelliğini devreye alın.

Değerlendirme

Ben HyperSnap’in 4. sürümünü kullanıyormuşum. Son sürümüyle karşılaştırdım ama ana hatlarıyla hiçbir fark göremedim doğrusu. Daha önce –eğer otomatik save seçeneğini kullanmıyorsanız- her yeni capture ile bir önceki kaybolurdu. Son sürümde her capture yeni bir tab altında biriktirilip işlem yapmanızı bekliyor. Bu güzel bir gelişme. Önce tüm capture işlerinizi tamamlıyor sonra her biri ile tek tek  ilgilenebiliyorsunuz.

Madem ki önceki sürümleri ile büyük bir fark yok, o halde bir yerlerde daha uygun şartlarla eski sürümlerine rastlarsanız mutlaka edinip kullanın. En profesyoneli bu çünkü… Biz yine “ihtiyacımız kadarını” aldık çıkıyoruz. Oysa siz bizim ilgilenmediğimiz özelliklerine de ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Win7 için ise zorunlu olarak bu son sürümü edinmeniz gerekirdi. Fakat önceki yazımızda belirttiğimiz üzere 7 sürümünde Windows’un kendisi de daha gelişmiş bir capture aracı sunuyormuş. Sanırım, bizim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Bir sonraki yazımızda Ashampoo’nun çok daha makul fiyatlı programını tanıyacağız. Özellikleri biraz daha kısıtlı ama bizim için o bile fazlasıyla yeterli olacak.

Bir de yıllardır kullandığım ücretsiz bir resim gösterme programının (XnView) gizli saklı bir yerlerinde gayet mütevazi bir de capture özelliğinin bulunduğunu, onun bile bize yeterli gelebileceğini, üstelik tam da bu yazıyı hazırlarken ve tamamen tesadüfen keşfetmiş bulunuyorum. Onu da bir sonraki yazıda ele alırız..

Soru, katkı ve görüşlerinizi aşağıdaki formu kullanarak iletebilirsiniz.

Sağlıcakla

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız