Ekran Görüntüsü Kaydetme (Capture) – 1


Bazen, net’te bulduğunuz, işinize çok yarayacak bir resmi, engellenmiş olduğu için alışılmış yöntemle, sağ tıklayarak kopyalayamadığınızı fark edersiniz.

Bazen saklamak isteyeceğiniz kimi metinlerde de “kopyala yapıştır” yapılamadığını görürsünüz. PDF dokümanlar da böyledir örneğin.

Bazen bir filmin içinden bazı kareleri resim olarak almak isteyebilirsiniz

Bazen eğitim amaçlı olarak, ekranınızdaki bir çalışmanızı, onu nasıl yaptığınızı başkalarına gösterebilmek adına resimleştirip kullanmak istersiniz.

Bazen örneğin, Google haritasından seçtiğiniz bir bölgenin resmini saklamanız gerekebilir.

Velhasıl, aklıma gelmeyen daha bir çok nedenle o an monitörünüzde bulunan metin ve görselleri elde edip saklayabilmek istersiniz. Böyle zamanlarda “capture” yapmanız (ekran görüntüsünün tamamı veya bir kısmını resim olarak yakalamanız) gerekir. Bu isteğinizi capture programları yerine getirir. (Aynı konuda ‘snap’ : ‘fotoğrafını çekmek’ terimi de sıklıkla kullanılır)

Aslında Windows başlangıcından beri bu özelliği kör – topal da olsa sunmuştur. Klavyenizdeki ‘Print Screen’ (veya kısaca PrtSc) tuşu bu iş içindir. Bu tuşa bastığınızda ekranınızın tam görüntüsü alınır ama size gösterilmez, hafızada saklanır. Siz herhangi bir resim işleme programı açıp, boş bir dosya oluşturup oraya “yapıştır” (paste) komutu verinceye kadar. Bilgisayarınızda sonradan herhangi bir program veya doküman içinden başka bir “kopyala” (copy) emri vermişseniz daha önce aldığınız ve hafızada tutulan o resim de artık uçup gitmiş demektir. Bunun pek de pratik olduğunu söylemek mümkün değil. ( ‘PrtSc‘ tuşuna ‘Ctrl + Alt‘ tuşları ile birlikte basarsanız o an aktif olan pencerenin görüntüsü alınır)

Windows’un bu sıkıntılarını fazlasıyla aşan capture programlarında ise ekranın istediğiniz bölümünü yakalayabilirsiniz. Tam ekranı, bir pencereyi, menüyü, farenizle işaretleyeceğiniz bir bölgeyi, hatta imlecinizle çizeceğiniz tuhaf alanların sınırları içinde kalanları, hatta hatta, aşağılara doğru uzanıp giden bir sitenin ekranda görünmeyen kısımları da dahil olmak üzere başından sonuna kadar tamamını…

Üstelik sadece o anın görüntüsü de değil, önceden gerekli ayarlamaları yaptıysanız, siz durduruncaya kadar, seçtiğiniz alanın belli zaman aralıklarıyla seri görüntüleri de alınabilir.

Aldığınız görüntü öyle hafızada falan da tutulmaz, capture’lamanın hemen ardından açılan bir pencerede size gösterilir. İsterseniz önceden işaret ettiğiniz bir klasöre istediğiniz formatta çoktan kaydedilmiştir bile. İsterseniz bunu her defasında kendiniz yapabilirsiniz.

Aynı program içinde temel resim işleme fonksiyonları da sunulur. Bunlarla görüntüyü kesebilir, üzerine işaretler yerleştirebilir, istediğiniz yerleri fosforlu kalem benzeri bir uygulamayla renklendirebilir, üzerine metinler yazabilir, rengi, parlaklığıyla oynayabilir, efektler dahi verebilirsiniz.

Bilgisayarlı eğitim alanında bu uygulamanın yeri çok önemlidir. En basitinden, capture denen kavram olmasaydı geçmişte yazdığımız tüm o makalelerdeki açıklayıcı görseller de olmayacak ve konular kim bilir ne kadar anlaşılmaz kalacaklardı.

Gelecek yazılarda kullanmakta olduğum Hyper Snap ve beğendiğim Ashampoo Magical Snap programlarını ele alacağız. Bu arada Windows’un hakkını teslim edelim. 7 sürümüyle birlikte capture konusunun da çok daha profesyonelce ele alınmış olduğunu okuyorum fakat ayrıntılarda henüz yeterince bilgim yok.

Sağlıcakla.

Wall Street Institute

1 Yorum

    Yorum, Katkı ve Sorularınız