Acronis ile İmaj Almak 4 – Geri Yüklemek


Sıra bir imaj dosyasının nasıl açılacağına geldi.

Programı açıyor ve bu kez ‘Recovery’ (Geri yükle) ile başlıyoruz.

Resimleri büyütmek için üzerini tıklayın

Acronis bize bilgisayarımızdaki imaj dosyalarını listeliyor. Aradığınız bunlar arasında değilse ‘Browse for backup..’ ile arayabilir ve onları da bu listeye ekleyebilirsiniz. Bu penceredeyken listedeki dosyalara sağ tıklayıp ‘Explore’ komutu vererek içlerine girebilir, buradan istediğiniz dosyaları sürükleyerek dışarı çıkarabilirsiniz.

Yolumuza devam edelim. Yukarıdaki ‘Disk Recovery’ye tıklıyoruz. Açılan yeni pencerede geri yüklemek istediğimiz imaj dosyasını seçerek ‘Next’e basıyoruz.

Bir sonraki adımda ‘Recover whole disks and partitions’ seçili iken tekrar ‘Next‘ diyoruz.

Şimdi bu dosyanın bilgisayardaki hangi bölüme (partition) yüklenmesini istediğimiz soruluyor. Acronis partisyonlar arasında hangisinin işletim sistemi yüklü olduğunu da yanına yeşil bir yıldız koyarak bize hatırlatıyor. Gerçekten de açacağımız dosya bir işletim sistemi bölümü imajıydı ve aldığımız yere açmamız gerekiyor.

Bu satırın başındaki kareyi tıklayarak yer seçimimizi yapmış oluyoruz. (Karenin içinde resimdeki gibi bir çentik işareti görünmüş olmalı) Tekrar ‘Next’ ile sonraki aşamaya geçiyoruz.

Bu aşamayı doğrudan ‘Next’ ile geçiyor ve son aşamaya geliyoruz.

Proceed‘ dediğimizde peş peşe iki küçük pencere daha açılacak.

İşlemin başlayabilmesi için bilgisayarın yeniden başlatılmasının gerektiği, bunun için de bizden onay beklendiği söyleniyor. Bunun için ‘Reboot‘ düğmesine basılmalıyız. Eğer ‘Cancel’ dersek tüm işlem iptal edilecek.

Reboot’ dediğimizde kalan her şeyi artık Acronis halledecek. Bilgisayarı kapatacak, DOS modunda açıp imajı yükleyecek.

Sonra bilgisayarı yine kapatıp açacak ve artık imajı aldığımız günkü Windows’a “hoş bulduk” diyeceğiz

Bu işlemi, Windows’un içinden çalıştırarak yaptık. Çoğu kez öyle olacaktır. Peki Windows çökmüş ve imajı da zaten bu nedenle açmak istiyorsak ? O zaman bilgisayarı “Kurtarma CD’mizden” açacağız demektir.

Bunu yapabilmek için bilgisayarımızı CD’den açılabilir hale getirmeliyiz. Fark etmişsinizdir, Windows açılmadan önce, çok kısa bir süre için, monitöre bir görüntü gelir. Genellikle ana kartınızın adı ve logosuyla birlikte en altta “Pres … to run setup” yani “BIOS ayarlarına girmek için … tuşuna basınız” yazar. İşte o yazı kaybolmadan önce belirtilen tuşa (genellikle ‘Del’ veya ‘F2’ den biridir) basarak BIOS ayarlarına girmeli, burada ‘Advanced BIOS Settings’ bölümüne gitmeli ‘Firs Boot Device’ı (açılırken ilk bakılacak yer) ‘CD-Rom’ yaptıktan -veya bunu listede en üste taşıdıktan- sonra ‘F10’ tuşuna basarak kaydedip çıkmalısınız.

BIOS’tayken fare kullanamazsınız. Tüm hareketleri, gezinmek için ok tuşları, bir menünün içine girmek için ‘Enter’ o menüden çıkmak için ‘Esc’e basarak yapabilirsiniz. Size bir soru sorulduğunda ise verilen seçenek cümlelerinin içinden bir harfin altı çizilmiştir. O seçenek için klavyede o harfe basmalısınız.

Benim bilgisayarım hep CD’den açılma ayarında durur zaten. Bunun anlamı bilgisayar açılırken hard diskteki bir işletim sisteminden önce CD bölümüne bakılacağı, eğer burada DOS modunu çalıştıracak bir kaynak yoksa normal açılışına devam edileceğidir. Bu ayarda bekleyen bir bilgisayarda ise ‘takıldığında kendinden çalışan’ bir CD içeride unutulmuş ise bilgisayarınız bir türlü açılamaz. Öyle zamanlarda “bozuldu mu” diye düşünmeyin. CD’yi çıkarın yeter.

Bu ayarın ardından, Acronis kurtarma CD’si ile bilgisayarı açtığımızda programı DOS modundaki haliyle karşımızda buluruz. (Her şey aynıdır. Sadece görüntünün çözünürlüğü düşük olacağından biraz daha iri ve bulanıkmış gibi görünür o kadar)

DOS modunda her şey yavaştır ama hiç değilse Acronis’te fareyi kullanabiliyoruz. Yukarıda saydığımız işlemleri aynen tekrarlamamız gerekiyor.

Bazı Uyarı ve Öneriler

İmaj almakta hiçbir risk yoktur ama açmak çok dikkatli olmayı gerektirir.

Daha önce de önerdiğim gibi, hemen bugünden tezi yok, imaj alıp bir köşeye atın. Ama asıl ilk fırsatta şunları da yapın:

Tüm bilgilerinizi yedekledikten ve sağlamasını da yaptıktan sonra bilgisayarınıza tertemiz bir Windows yükleyip tüm güncellemelerini de yapın. Bu konularda acemi iseniz bir bilene veya servisinize yaptırın. Başka hiç birşey yüklemeden, bu haliyle bir imajını alıp buna örneğin ‘001‘ adını verin. Bunu yaptıktan sonra bir daha kimseden format atmak konusunda yardım istemek zorunda kalmayacaksınız demektir.

Sonra kullandığınız tüm programları yükleyin, ayarlarını da istediğiniz şekle getirip, güvenlik programlarını da güncelledikten sonra bir imaj daha alın. Bu da ‘002‘ olsun.

Zaman kısıtlamalı deneme sürümlerini yüklemeyin. Aksi takdirde süreyi çalıştırmış olursunuz. Bunları bir klasörde tutun. İhtiyacınız olursa kısa sürede yüklenir nasılsa. Bir de, zaman değil ama, özellik kısıtlamalı veya –Xara’daki gibi- şifre girmediğiniz sürece imza atan, reklam çıkaranlar vardır. Onları yükleyebilirsiniz tabi.

Bu iki imajınızı (ikisi de çok yer kaplamayacaktır zaten) hiçbir zaman silmeyin.

Unutmayın, imajı açtığınızda, alındığı tarihten sonraki tüm gelişmeler de kaybolacaktır. Sonradan yüklenmiş programlar, yeni ayarlar, güncellemeler vb. Bunları tekrar yerine koymaya hazır olun. Bir kenara listeleyin ve nasıl yapıldıklarına dair notlar tutun.

İmajı açmadan önce şu 7 maddelik check-list’i mutlaka takip edin:

Masaüstündeki dosya ve klasörler başka bölüme yedeklendi mi ?

Belgelerim içindeki dosyalar…

C’nin altında başka bir yerde yedeklenmemiş klasör veya dosya kaldı mı ?

Mailler

Adres Defteri

İnternet tarayıcınızdaki favoriler listeniz

Oyun save’leriniz

İlk yazımızdaki önerileri uyguladıysanız (XP içindir) bunların çoğu için kaygılanmanıza da gerek kalmamış demektir.

İmajı açar açmaz başka hiç bir şey yapmadan önce tüm güvenlik programlarınızı (antivirüs, firewall vb) ve internet tarayıcınızı güncelleyin ve yine başka bir işlem yapmadan önce bilgisayarınızı bunlarla taratın. Ortaya ilk çıktıklarında, koruyucu programlar tarafından henüz bilinmedikleri için onları aşıp bilgisayarınıza sızmayı başarmış zararlı yazılımlar varsa bile artık deşifre edilmiş olacakları için bu defaki taramaya yakalanacaklardır.

Bilgisayarınızdaki bir bileşeni değiştirmiş iseniz (grafik kartı, ses kartı, sabit disk vb) eski bir imajiı açtığınızda uykusundan uyandırılmış eski Windows duruma şaşıracaktır. Genellikle yeni bir donanım bulunduğu söylenecek ve driver’larını (sürücülerini) yüklemeniz istenecektir. Fakat…  Şart değil ama…  Ciddi  sorunlar da  çıkabilir ve bilgisayarınız hiç açılmak istemeyebilir. En iyisi içeriden bir donanım değiştirecekseniz önce 002 no’lu imajı tertemiz çağırın, donanımınızı Windows’un şartlarında bir güzel değiştirip driver’larını da kurduktan sonra bu haliyle yeniden imaj alın. Yeni 002‘niz bu olsun.

Aslında her imaj açımında uykulu Windows’u yeni günlere uzun uzun adapte etmektense (güncellemeler, taratmalar, yeni programlar veya ayarlar gibi) zaman zaman imajın kendisini güncelleyerek her dem taze tutmak yerinde olacaktır. En son aldığınız imajı bir kez olsun açıp denemediğiniz sürece -çalıştığı kanıtlanmış olan- bir öncekini asla silmeyin.

Gelelim güzel habere… Şu yazımızda ayrıntılarını okuyabileceğiniz üzere, Acronis’i ücretsiz de kullanabiliyorsunuz. Diğer ücretsiz imkanlar için şu yazımıza göz atın.

Sağlıcakla.

Wall Street Institute

4 Comments

 1. Caner dedi ki:

  Merhaba. Acronis programını hangi bölüme kurmalıyız? Eğer imaj alınacak bölüme kurarsak imajı yüklerken bir problem olur mu ?

 2. admin dedi ki:

  Merhaba. Çok haklısınız, alacağınız imajı işletim sisteminin bulunduğu bölüme kuramıyorsunuz. Mutlaka başka bir bölüm veya DVD’lere yedekleme yapmak gerekiyor. Yazı serimizin ilk bölümüne de bir göz atın. http://www.egiticininegitimi.net/index.php/2010/01/16/bilgisayar-teknolojileri-1-imaj-almak-1/

 3. Cengiz dedi ki:

  Merhaba Schudule konusunu es geçmissiniz acaba lisanslı kullanımlar harıcınde görev tanımlıyamıyormuyuz. ?

 4. admin dedi ki:

  Bu konuda emin değilim ama muhtemelen öyle Cengiz Bey.

Yorum, Katkı ve Sorularınız