Acronis ile İmaj Almak 2


Önceki yazımızda imaj almak (klonlamak) ve öncesinde yapılacaklar konusuna genel hatlarıyla değinmiştik

Acronis’in sitesinden son sürümünün (True Image Home 2010) 30 günlük kısıtlamasız deneme versiyonunu ‘Free Trial‘ yazan düğmeden indirip kuralım. (113 Mb) Bu sürümün Windows XP, Vista, ve Windows 7 ile çalıştığı ifade edilmiş.

Programın kurulumu aşamasında kod girilmesini isteyen satırı boş geçtiğinizde “deneme sürümü” olarak yüklenecektir. “Typical” kurulum bizim için yeterlidir. Sonraki her çalıştırmada ‘Try Now’ ile devam edin.

İlk kullanımda Acronis size ‘One-Click Backup’ isimli bir uygulamayı kullanmanızı önerir. Biz bunu geçelim ve programı asıl menülerinden öğrenelim. Bu küçük pencereyi kapatıp asıl başlangıç menüsüne ulaşıyoruz.

Başlangıç (Kurtarma) CD’si Oluşturmak

Windows çöktüğü durumlarda eski yedeğimize ancak DOS modunda ulaşabiliriz. Bunun için önceden Acronis’i bu modda çalıştıracak “kurtarma CD”lerinden bir tane hazırlamış olmamız gerekir.

Bunun için CD/DVD yazıcımıza boş bir CD yerleştirip program menüsünden ‘Tools&Utilities / Create Bootable Rescue Media’ yolunu takip ediyor, ilk üç aşamayı da ‘Next’ ile geçiyoruz.

Dördüncü basamakta CD/RW opsiyonunu seçiyor ve devam diyoruz. (Eğer o sırada bir flash bellek takılı olsaydı o da görünecek ve onu da seçebilecektik. Siz yine de bu konuda gereksiz hiçbir maceraya girmeyin. Her bilgisayar flash bellekten çalıştırılamayabilir)

Sonraki aşamada ‘Proceed’ diyerek yazdırmayı başlatıyoruz.

İşlem bitince CD dışarı çıkarılacaktır. ‘OK‘ diyerek programdan çıkabilirsiniz.

CD yazıcı bir kalemle üzerine ‘Acronis’ gibi bir ibare yazarak saklayın. Günün birinde ihtiyaç olur da bulamazsanız bir başkasının bilgisayarında bu programı yükleyip orada yaratacağınız CD’yi de kullanabilirsiniz.

Ben karşılaşmadım fakat kurtarma CD’sini yazmakta sorun yaşıyorsanız (Acronis’in unicode dil desteği olmamasındandır) ‘Denetim Masası / Bölge ve Dil Seçenekleri‘nden Türkçe’yi İngilizce, bölgeyi de ABD yapın. Bu şekilde CD yi yazdıktan sonra aynı yoldan eski ayarlarınıza dönebilirsiniz.

İmaj (Backup) Oluşturmak

Ana menüde bizi ilgilendiren iki düğme var. Backup (yedek alma) ve Recovery (yedeği geri yükleme)

Resimleri büyütmek için tıklayınız

 

Backup / Backup Center / Disk Backup’ yolunu izliyoruz. Karşımıza şuna benzer bir aşama gelecek.

Bilgisayara takılı diskleri -ve varsa bölümlerini- gösteren bu penceredeki ayrıntılar doğal olarak her bilgisayarda farklılıklar gösterebilir. Acronis bunların hangisinde işletim sistemi kurulu olduğunu algılamış ve yedeklenmek üzere onu bizim yerimize -kutucuğunu doldurarak- seçmiş olacaktır. Değilse –veya olur a, birden fazla işletim sistemi farklı bölümlere yüklenmiş ve biz başka bir partisyonun (disk bölümünün) yedeğini almak istiyorsak- o takdirde bu seçimi bizim yapmamız gerekecek.

Burada imaj uygulamalarının aksiliklere en fazla yol açabilen zayıf noktasına karşı şimdiden önlemimizi alalım ki sonra başımız ağrımasın. (Bundan başka da aksilik çıkması beklenmez) Windows’un diskler ve bölümlerine atadığı –dolayısıyla bizim de alışık olduğumuz- harfler (C,D; E gibi) ile imaj programlarının vereceği harfler zaman zaman birbirlerini tutmayabilir. Örneğin notebook’larda fabrika ayarlarına kolayca dönülmek üzere “gizli” bölümlere kurulmuş yedeklerin bulunduğu, Windows’un da görmediği için hiç harf atamadığı bir bölümü imaj programı sıralamaya dahil etmiş -veya başka nedenlerle de- harfleri kaydırmış olabilir. Daha fenası başlangıçta farklı harflerle tanımladığı bölümleri bir süre sonra değişik harflerle göstermeye de başlayabilir. Sonuç olarak, işletim sisteminin yedeğini alıyoruz diye başka bir bölümü işletim sisteminin üzerine açarak kendi elimizle sistemi çökertmemek için yabancıların double-check dedikleri (sağlama veya teyit) yöntemine –hem imaj alırken, hem de onu açarken, her defasında- başvurmamız lazım. Bunu elimizdeki her bir disk veya bölümün dolu ve boş alanlarına dair rakamları bir yere not etmekle yapabiliriz. Bunlar küçük değişikliklerle birbirine çok yakın olarak her zaman iki tarafça da gösterilir. Dolayısıyla bölümlerinizin kimliğini sadece onlara verilen harflerden değil, her zaman bu “parmak izlerinden” de tespit etmeyi alışkanlık haline getirin.

Windows Gezgini veya “Bilgisayarım” ı açın. Her bir bölüme sırasıyla sağ tıklayıp ‘Özellikler’ine girin. Gelen tablolarda istediğimiz değerlerle karşılaşacağız.

Bu değerleri karşılaştırmak üzere not edin. (Zamanla değişeceğinden her imaj alım ve açımı öncesinde yapmakta fayda var) Göreceğiniz gibi Acronis’in gösterdiği değerlerle hemen hemen aynı. (Burada ufak sapmalar olabilir ve önemli değildir)

Acronis’e bıraktığımız yerden geri dönelim. Sonraki aşamada şu pencereyle karşılaşacağız. Burada bizi ilgilendiren iki konu var. ‘Create new backup archive’ in seçili olması (diğeri gereksiz bir maceradır) ve oluşturulacak imaj dosyası için isim verip yer göstermek.

Bunu aşağıdaki bölümden ‘Browse‘ düğmesiyle yapacağız.

Bu düğmeye bastığımızda açılacak pencerenin sol bölümünden imaj dosyasının oluşturulmasını istediğimiz bölümü tıklayarak seçelim. (Bende F)

Ardından, dosyaya çok kısa ve Türkçe harf içermeyen bir isim verelim.

Satırdaki mavi bölümün yerine seçtiğimiz ismi yazalım. Soldaki slash (eğik çizgi) ve sağdaki noktaya zarar gelmesin. Biz ilk imajımız olacağından adını da “ilk” koyduk.

OK’ diyerek önceki pencereye döndük. Göreceğiniz üzere yer ve isim istediğimiz şekilde belirlenmiş.

Sonraki aşamada ‘Proceed’ diyerek işlemi başlatıyoruz.

Yeşil ilerleme çubuğundan işlemi izliyoruz.

Rapor penceresinde işlemin tarihini takvim üzerinde görüyor ve yeşil renginden “başarılı” tamamlandığını anlıyoruz. Programı kapatabiliriz.

Yedeği yazdırdığım bölüme gidip incelediğimde ‘ilk.tib’ isimli dosyamın hazır olduğunu görüyorum. Bu örnekte 15 GB’lık bölüm yaklaşık 10 GB’a indirilerek yedeklendi. İşlem yaklaşık 12 dk. sürdü.

İlkinde karışık gelmiş olabilir fakat ikinci denemeden itibaren gözü kapalı yapmaya başlayacaksınız. Bence hiç vakit kaybetmeden bilgisayarınızın şimdiki halinin bir yedeğini almakla başlayın.

Temiz kurulum ve imajı açmayı da sonraki yazılara bırakalım.

Sorularınız için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.

Sağlıcakla.

Wall Street Institute

4 Comments

 1. Cengiz dedi ki:

  Merhaba, açıklama olarak gayet guzel ve basarılı olmus çok tesekkurler sızın sayenızde suan sıstemım de kurulu fakat haftalık yedek alma ısını yaptıramadım konu ıle ılgılı yardımcı olursanız sevınırım
  Acronis 2010 home kullanıyorum Schudule yapamıyorum kullanıcı adı ve sıfre hatası verıyor lısans mı almak gerek yoksa baska bır hatamı var deneyıp bu konudakı bılgılerınızı paylasırsanız sevınırım

 2. admin dedi ki:

  Cengiz Bey, Merhaba.
  Aslında periyodik otomatik yedekleme özelliğini hiç kullanmamıştım ama komutu verdikten ve yedekleme aralığını belirledikten sonra bir sorun olmaması gerekirdi. Kullanıcı adı ve şifre istediğine göre evet, bunları yaptırmak gerekiyor anlaşılan. Aslında bu programı işletim sisteminin temiz ve sağlıklı bir yedeğini bir kenarda tutmak üzere kullanmayı tercih ediyorum. Otomatik yedek alınması halinde aradan geçen sürede sistemin ağırlaşması, belki virüs kapması gibi ihtimallerle (bir de önceki yedeğin üzerine yazacaksa) çok sağlıklı olmayabilir.

 3. Cengiz dedi ki:

  Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim windows 7’de(yedekleme ve geri yükleme) bu özellik rahat bir şekilde kullanılabiliyor fakat aldığım bilgilere göre sağlıklı bir yapısı yok.
  Sonuç; Acronis’ten başka bir çözüm olmaması schedule kullanıcı adı ve parola ise kayıtlı kullanıcılar için geçerli trial veya lisansız kullanımlar için mümkün değil anladığım bu.. Ustune yazdırma durumu ıse evet sıkıntı yaratıcaktır. Ama ufak bır ofıste sıstemlerın otomatık yedegını bu sekılde almak oldukca keyıf verıcı olurdu :) İş gucu hafıflemıs olabilirdi

 4. admin dedi ki:

  Dosyaların sürekli (belli aralıklarla yedeğini almak, bunu yazılımlarla otamatiğe bağlamak tabi ki iyidir. Fakat sistemin kendisinin sürekli yedeğini almak farklı. Onu bir kez en temiz ve hafif haliyle bir kenara attıktan sonra, artık üzerine yeni bir yazılım, bir özellik eklemek istediğinizde tekrar o temiz yedeğe geri dönmeli, bunun üzerine ekleme yapıldıktan sonra bu kez o haliyle tekrar yedeklenmeli. Aradaki gündelik kullanımlarla giderek sağlıksızlaşan, şişen, ağırlaşan sistemi bu kusurlarıyla yedeklemekten kaçınmalı. Tabi sistem yedeklemesi ile dosyaların yedeklenmesi farklı şeyler. Onu sürekli yapmalı.

Yorum, Katkı ve Sorularınız