Sunum Örnekleri 5 – Photoshop Filtreleriyle Jenerik Etkisi Yaratmak


Bazı film jeneriklerinde başlangıçta elle çizilmiş gibi duran bir resim görürsünüz. Sonra bu resim canlanır, oynar ve en sonunda donup tekrar resimleşir. Şu ana kadar öğrendiklerimizle buna benzer animasyon etkilerini PowerPoint’te de yaratabiliriz.


Örneğimizde göreceğiniz üzere, PowerPoint’in çıkardığı kimi gereksiz zorlukları aşabilmek uğruna kulağı tersten göstermek, gereksiz yere fazla materyal kullanmak zorunda kalabiliyorsunuz. Sonuç yine de fena sayılmaz. Ben vakit darlığından yine çok özenemedim. Amacım fikri aktarmak. Eminim daha iyisini yapabilirsiniz. (Zip’li dosya açıldığında ppt dosyanı yine aynı klasörün içine açın)

Bazen düşünürüm de, elime düşeli beri Powerpoint Powerpoint olalı böyle zulüm görmemiştir herhalde :)

“Sunum örnekleri” içeren tüm yazıları görmek için tıklayınız

Wall Street Institute

3 Comments

 1. bahar dedi ki:

  Merhaba,

  Kurumsal bir firmada MS Office Danışmanı olarak çalışıyordum şimdi aynı firmada freelance eğitim veriyorum ayrıca bir bankada çalışıyorum tüm sunumları ben hazırlıyorum. Anlayacağınız içim dışım Power point :)
  Sitenize yakın zaman önce farklı animasyon örnekleri ararken rastladım. Bir çok slaytta sizden esinlendim :) bu yazınız da dikkatimi çekti, ancak çok net anlayamadım, örneği inceleyebileceğimiz zip dosyasını da göremedim, yardımcı olabilir misiniz?

 2. bahar dedi ki:

  bilgisayar ile ilgili bir sıkıntı olmuş sanırım, şimdi indi :) teşekkürler.

 3. admin dedi ki:

  Merhaba. Bu yazı yazıldığında PowerPoint’in yetenekleri kısıtlıydı. Şimdi bir resme PowerPoint içindeyken de görsel efektler uygulayabiliyoruz. Dolayısıyla aynı resmi bir kez efektliyken (örneğin karakalem çizim gibi) başlatıp üzerine yavaşça orijinal resmi bindirdiğimizde karakalem bir resim normal bir resme dönüşüyormuş gibi görünecektir. Çıkışta da tam tersini yapmak mümkün tabi. Yazıda bundan bahsediliyor ama efekt işini dışarıda Photoshop ile çözmekten bahsediliyor. Tabi Photoshop’ta hala çok daha fazla efekt imkanı var. İlginiz için teşekkürler.

Yorum, Katkı ve Sorularınız