Sunum Örnekleri 3 – Hareketli Yazılar


Bir önceki yazımızda Flax’da swf formatında hazırladığımız yazıları PowerPoint içinde kullanabilmek için ‘hareketli gif’ haline getirmek üzere Flash programını kullanmaktan bahsetmiştik. Konuya buradan devam edelim.

Flash programını açtıktan sonra “File / Import / Import to Stage” adımlarını izleyin. Gelen Windows Gezgini’nden swf dosyamızı bulup çift tıklayarak çağıralım.

import

Yazının üzerindeki satırda gördüğünüz siyah noktalar dizisi bu animasyonun 31 adet resmin birleşmesinden oluştuğunu anlatıyor. Enter’a basarak animasyonu seyredebilirsiniz. Flash’ta bu resimlerin her birini ayrı ayrı seçerek değiştirme imkanımız da olabilir fakat bugünün konusu değil.

Şimdi Flash’ın beyaz olan zeminini sunumumuzdaki zemin rengine yakın bir renk ile değiştirelim. Aksi takdirde animasyon esnasında harflerin etrafında beyaz çapaklar oluşup kötü bir görüntü yaratabilir. Bunun için aşağılardaki şu menüyü kullanacağız. (Görünmüyorsa beyaz zemine tıklayarak çağırabilirsiniz)

zemin_rengi

Background’ yazısının yanındaki renk kutucuğuna basıp renk paletini çağırın ve uygun birini tıklayarak seçin.

Artık yapmamız gereken tek şey animated (hareketli) gif olarak kaydetmek. Bunun için ‘File / Export / Export Movie’ komutlarını kullanacağız. Gelen pencereden dosyamızı kaydetmek istediğimiz yeri, adını ve –açılır menüden de- kayıt türünü (Animated gif olarak) seçip onaylayacağız. Şimdi animasyonun özelliklerini seçebileceğimiz bir menü daha geldi.

export

Aşağıda ‘Animation’ kutucuğundaki ‘1’ rakamı filmin sadece bir kere dönüp sonra duracağını gösteriyor. Sürekli baştan alıp dönmeye devam etmesini isteseydik bu rakamın ‘0’ olması gerekirdi. Belli bir sayıda dönmesi için ise uygun rakamı girmek gerekecekti.

Diğer seçenekler resimdeki gibi kalabilir fakat 72 olan ‘dpi’ değerini yükselttikçe hem kalite, hem de dosya boyutu artacaktır. PowerPoint ‘anim gif’ lerde büyük dosya boyutlarını oynatmakta zorlanır.

550 x 400 değerleri Flash programının boş bir dosya açarken kullandığı default (önceden tanımlanmış) standart başlangıç sayfa büyüklüğü değeridir. Bir animasyonu hareketli gif olarak export ederken bildiğim kadarıyla (veya elimdeki versiyonda) “kırpma” özelliği sunmuyor. Aynen bu büyüklükte bir çerçeveyi de beraberinde paketliyor. Bunu PowerPoint’e çağırdığınızda karşınıza çıkan haliyle kolayca görebilmek mümkün.

buyuk_cerceve

Aslında çerçevenin içi transparan (şeffaf) olacağı için Powerpoint’te bu haliyle kullanmakta sorun yok. Dosya boyutunu da öyle fazla etkileyen bir konu değil. Bu haliyle de onu istediğiniz noktaya sürükleyip kullanabilirsiniz.

Yine de bu durumdan rahatsız olanlar için Flash’taki default çerçeve boyutunu sonradan nasıl değiştireceğimize de bir göz atalım. Aynı alt menüye tekrar gidiyor ve ‘Size’ ibaresinin yanındaki (550×400 pixels yazan) düğmeyi tıklıyoruz. Bir – iki deneme yanılmadan sonra bu örnek için 500×65 oranlarının uygun olacağı anlaşılıyor.

zemin_rengi

Animasyonu bu haliyle tekrar export ederseniz büyük çerçeve sorununun da aşılmış olduğunu göreceksiniz.

Eğer doğru çerçeve ölçülerini buldunuz fakat bu kez de animasyonunuz bunun içine tam oturmuyorsa animasyonu oluşturan resim karelerinin hepsini birden aynı anda taşıyabilmek için yapılması gereken şu olacaktır:

edit_multiple_frames

Sarı renkle vurguladığımız alandaki üç küçük düğmeye sırayla basın. (İmleci biraz üzerlerinde tutarsanız isimleri sırasıyla şöyle olduğunu okuyacaksınız: Onion Skin Outlines – Edit Multiple Frames ve Modify Onion Markers) Bunlardan sonuncusuna bastığınızda (Modify Onion Markers) bir menü daha çıkacaktır. Orada en sondaki ‘Onion All’ seçeneğini işaretleyin. İmleci kullanarak görüntüdeki tüm şekilleri içine alacak şekilde seçin. Şimdi aynı anda tüm kareleri birden topluca oynatıp yeni çerçevenize ortalayabilirsiniz.

Hareketli gif’lerin Powerpoint’e çağırılmasında bir “gariplik” vardır. ‘Ekle’ komutundan sonra yola ‘Film ve Sesler’ üzerinden değil, ‘Resim’ komutuyla devam etmelisiniz. Her ne kadar hareketli olsa da Powerpoint gif formatını resim olarak dikkate alıyor, film olarak değil…

Benim “yanar dönerli” sunumları hiç önermediğimi, sadece konuya veya amaca uygun olması şartı ile ve uygun dozda kullanılmalarında sakınca görmediğimi bilirsiniz. Xara3D veya Flax-Fx benzeri programcıklarla elde edeceğimiz animasyonlu yazıları ağırbaşlı bir sunumda nerelerde kullanabiliriz konusunu en iyisi örnek bir sunum üzerinden görelim (2,4 Mb) Çok özenebildiğimi söyleyemeyeceğim. İzlerken sadece “fikir vermek üzere” hazırlanmış olduğunu hatırlayın lütfen.

Bu serinin sonraki yazısında filmlerden aldığımız resimlerle hareketli gif yapmak üzerinde duralım. Bazı filmlerdeki sahneleri -üstelik yine transparan- gif olarak sunumumuza aktarmak gerçekten etkili bir görsellik yaratabiliyor.

Bu yazının devamı niteliğindeki bir makaleyi burada bulabilirsiniz

“Sunum örnekleri” içeren tüm yazıları görmek için tıklayınız

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız