Eğitim Filmleri – TV Kartlarından Kayıt 2


TV kartınızın kitapçığını dikkatlice okuyunuz. Çoğu TV kartı, kayıt formatı, azami kayıt süresi, kayıt yeri gibi bilgilerin önceden programlanmasını ister veya buna izin verir.

Gerek, sonradan seyrederken TV ile aynı keyfi almak, gerekse de eğitim filmi haline getirmek üzere işlerken kalitenin düşeceğini göz önünde tutarak, ham malzemeyi bir üst kalitede saklamak üzere kayıtlarınızı asgari DVD kalitesinde (Mpeg2) yapmanızda fayda vardır. Bazen filmin içinden tek kare resim almak da isteyebilirsiniz. Bu durumda da filmin kalitesi önem taşıyacaktır

Kayıtlar için bu ön ayarlamayı yaparken, alternatifler arasında kısaca ‘DVD-PAL’ seçeneği de bulunacak ve bunu tıklamanız yeterli olacaktır. (Bazı kartlar ise siz kayıttan çıktıktan sonra kayıt yeri, ismi ve formatını sorarlar)

Bazı eski kartlarda elle yapılması istenebilen ayrıntılı ayarlar için eğer gerekirse bu formata dair bilgiler şöyledir:

DVD-PAL
24 Bits, 720 x 576, 25 fps
Video data rate: 6000 veya 8000 kbps
Audio, 48 KHz, Stereo

Türkiye için PAL standardı esastır. Bunun diğer versiyonu NTSC ise bir ABD yayın standardıdır ve ülkemizde satılan video kaydedici ve oynatıcılarda sorun yaşarsınız.

Kayıt süresini sınırsız (veya 1,5-2 saat gibi uzun) tutabilirsiniz. Sınırsız tutmanız halinde kayıt yeri olarak kolayca dolmayacak kadar boş yeri olan bir hard disk veya disk bölümünü seçmeli ve gereksiz yer kaybını önlemek için kaydı kendiniz sonlandırmayı unutmamalısınız.

Eğitim filmi olarak Powerpoint içinde kullanmadan önce format çeviriciler aracılığıyla (veya işlemeniz gerekiyorsa bu montaj işlemi sırasında) filmi VCD kalitesi olan Mpeg1’e indirgemek makul olanıdır. Eğitim filmlerinde görüntünün ‘kalitesi’ öncelikler arasında değildir. Görüntünün anlaşılabiliyor olması, boyutunun nispeten küçük ve her bilgisayarda sorunsuz çalışabilecek bir format seçilmiş olması ise çok daha önemlidir

VCD-PAL
24 Bits, 352 x 288, 25 fps
Video data rate: 1150 kbps
Audio data rate: 224 kbps
Audio layer 2, 44.1 KHz, Stereo

Haberler, sinema filmleri, en çok da belgeseller önemli görsel kaynaklar sunar. Belgesel kanallarının sitelerini sık sık ziyaret etmelisiniz. Bazıları, kaçırdığınız programların sonraki yayın tarihlerini ilan eder, hatta size hatırlatma mailleri atabilirler.

Eğer yaratacağınız filmi veya Powerpoint sunusunu satışa çıkarmayacaksanız, bu yayınlardan eğitim amaçlı 30-40 saniyelik parçalar almanın telif hakları açısından da hiçbir sakıncası yoktur.

Bir sonraki konumuz filmlerimizi işleme yani montaj olacak

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız