PowerPoint Sunu Hazırlamak – Minik Programlar – Flax


Şu adresi ziyaret etmenizi öneriyorum. Örnekleri incelediğinizde yine yazılar üzerinde, bu kez flash tabanlı, yani vektörel efektler uygulayan bir program olduğunu göreceksiniz. (Örnekler için Examples, Shape Examples, V5 examples başlıklarını tıklayın)

Şöhretine bakınca kendisinden beklemeyeceğiniz 800 kb’lık boyutu aslında başarısının sırrını da açıklıyor. Sitesinde gösterilenden çok daha fazla, hatta daha iyi efektler programın içinde var. Mutlaka indirip hepsine bakın derim. Bunun için aynı sayfadaki ‘download’ linkini kullanabilirsiniz.

Programın kullanımı 4 cümleye sığacak kadar basit:

Bir yazı yazın (1)
Bir efekt seçin (2)
‘File’ menüsünden SWF olarak kaydedin
Diğer seçeneklerle de isterseniz efektin ayarları ile oynayabilir, yazı tipi, harf aralığı, zemin rengi gibi bir çok ayrıntıyı değiştirebilirsiniz.

flax
Programın çerçevesini imleçle tutarak büyütüp küçültebilirsiniz. Bunu iyi ayarlamak gerek, zira alacağınız çıktının boyutları da bire bir çerçeve ile aynı olacaktır. En iyisi çerçeveyi, yazıyı kesmeyecek en ufak boyuta kadar indirgemektir.

İndirip kurduğunuz programın üzerinde rahatça çalışıp ayrıntılarını öğrenebilirsiniz fakat deneme sürümünde oluşturduğunuz dosyayı kaydederken, yazdığınız kelimelerdeki harflerin yerlerini değiştirip okunuşunu bozuyor. Ta ki uygun şifreyi girinceye kadar.

Flax’da ayarlarıyla oynadığınız (değiştirdiğimiz) bir dosyayı daha sonra bu haliyle açabilmek için ‘File / Save FX as…‘ komutuyla, yeni bir isim vererek kaydetmelisiniz

Basitliğiyle doğru orantılı olarak, Flax için söylenebilecekler de işte bundan ibaret.

Menü

Kern : Harfler arası boşluk
Font : Yazı tipi
Script : Kodlama dili
Style : Metin için şekil seçenekleri
Fps : Filmin saniyede kare oynatım hızı (en çok 29)
Or : Metnin yönü
Angle : Metnin açısı
Height : Film nesnesinin yüksekliği
Duration : Filmin oynatım hızı
Fade in : Objelerin görünmezliğe geçiş süresi
Repeat : Filmdeki nesne sayısı
Delay : Efektin gösterim süresi
Direction : Efektin oynatım yönü

SWF ve PowerPoint

Biz konuya Flax’ın bıraktığı yerden devam edelim.  Swf olarak kaydediyor dedik. Peki bunu PowerPoint sunumumuz içinde kullanabiliyor muyuz ? Ne yazık ki hayır !

Sunu içinde kullanabilmek için bu formatı çevirmemiz gerekiyor. Biliyorsunuz, bizim tercihimiz mümkünse hareketli gif olması. Swf için bu işlemi en iyi Flash programı ile yapabiliriz. Bu bir parça zor konu ve başka bir yazıda ele alacağız ama sabrınız yoksa “swf2gif” isimli, ücretsiz indirip bir süre de kısıtlamasız kullanabileceğiniz bir başka minik programla projenizi hareketli gif haline çevirebilirsiniz. Yalnız bu takdirde transparan (şeffaf) olmayacaktır. Hareketli fakat ‘zeminli’ bir gif dosyası elde edebileceksiniz. Bu da slayt üzerinde arzu etmeyeceğimiz bir kontrast oluşturup yama gibi durabilir. Bu takdirde benim önerim, üzerinde kullanacağınız slaytın da, Flax’ta oluşturduğunuz projenin de zeminlerinin aynı renk (tercihen siyah veya beyaz) olması.

Swf2gif Kullanımı

‘Add Files’ ile swf dosyanızı çağırın.
‘Options’ menüsünden ‘Directory’ye geçip kaydedileceği yeri gösterip çıkın.
Dosyanın adı üzerine tıklayarak seçmiş olun.
‘Convert to GIF’i tıklayın. Dönüştürülmüş dosyanız hazır.

swf2gif

Yine de, bana sorarsanız Flash kullanımı ile ilgili yazıya gözatın.
Sonuç mükemmel oluyor çünkü…

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız