Sunumlar için Xara ile Hareketli GİF Yapmak


Etkili sunum teknikleri – Powerpoint sunum hazırlamanın bu bölümünde hareketli gif yapmaktan bahsediyoruz.

Örnek sunumumuzu indirip incelediyseniz iki yerde hareketli gif’ler vardı ve şöyle demiştik: “Çoğu minik, başka yazılımlarda oluşturabileceğiniz kimi numaralar çok etkili olabilir”

.

animated

Hareketli Gif (Resimleri büyütmek için tıklayınız)

İşte mükemmel bir örnek: Xara3D
Bu programla çalışırken vaktin nasıl geçtiğini anlamayadan sunumlarınıza profesyonel görünümlü malzemeler hazırlayacaksınız. İşin en güzel tarafı ise her şeyin çok ama çok kolay olması.

Ben hala 5. versiyonunu kullanıyorum. Daha gelişmiş 6. versiyonu da var fakat menülerde ufak tefek değişiklikler olabilir. Yadırgamamanız için aynı versiyonu tavsiye ederim. Bu ücretli bir programdır ama bilgisayar dergileri zaman zaman bir önceki versiyonu hediye ederler. Tabi böylesi bir imkanı beklemek istemezseniz internetten download etmek de her zaman mümkün. 5.0 versiyonunu buradan indirebilirsiniz. Deneme sürümleri zemine kendi reklamını koyar ve satın alıncaya kadar bunu kaldıramazsınız. Yine de kurcalayıp öğrenmek için iyi bir fırsattır.

Program ilk açıldığında şu yüzüyle karşılar.

xara5

Versiyon 5.0

‘File / Open‘ komutlarıyla programın daha önce hazırlanmış hayli çeşitli ‘samples’ (örnekler) menüsü gelir. Bir farkı da buradadır zaten. Hiçbir zaman sıfırdan başlamaz, onun yerine hazır örneklerden birini açıp gönlünüzce değiştirebilirsiniz. Varyasyonlar o kadar zengindir ki açacağınız herhangi bir örneği birkaç tıklama ile herhangi bir diğerine siz de çevirebilirdiniz zaten. (Veya bunlardan tamamen farklı, hayalinizdeki alternatife) O yüzden hangisi ile başladığınızın çok da önemi yok.  Tek tık ile seçtiğiniz örneklerin neye benzediğini onu açmadan önce menünün altındaki alanda görebilirsiniz.

xara_samples

Hazır şablonlar

İçlerinden birini seçip ‘’ diyelim.
Biz görünümü sade bir tane seçtik (XaraRoundT)

sample

Bir şablon açın

Şimdi yukarı menüdeki şu düğmeye basın (Show/Hide Cursor : İmleci Göster / Gizle)

Şimdi Word’de metin yazarken tanıdığımız ve o an nerede durmakta olduğumuzu gösteren imleci yazının sonunda görüyoruz.

 Bu artık yazıya müdahale edebileceğimiz anlamına geliyor. Klavyeden sil tuşu ile mevcut yazıyı sildikten sonra kendi adımızı yazıp imleci aynı yolla kaldıralım.

 

Şimdi farenin işaretçisi ile yazıyı tutup oynatın.  Yönünü istediğinizce değiştirebildiğinizi, hatta ters çevirebildiğinizi gördüğünüzde eğlenmeye de başladığınızı düşündüyseniz acele etmeyin.

Zemine çift tıklayın.
Gelen renk paletinden bir noktayı tıklayın. Zemin artık o renge büründü.

.

Şimdi yazının üzerini çift tıklayın ve aynı işlemi yapın. Yazının rengini değiştirdiniz.

.

Şimdi ampul simgesini tıklayın (Show / Hide Lighting ; Işıklandırmayı Aç / Gizle)

Ekranda oklar belirdi. Her biri, kendi rengindeki bir ışığı, göstermekte olduğu yönden yazının üzerine gönderiyor. Sırayla her birini tutup oynatın. O ışığın sahip olduğu rengin yazıya değişik yönlerden vurmaya başlayacağını göreceksiniz. Bir okun üzerini çift tıklayarak rengini değiştirebilirsiniz. Dördüncü ok ise (siyah beyaz olan) yazının gölgesine hükmediyor.

 

Zemin ve yazının rengini nasıl değiştirdiğimizi hatırlıyorsunuz. Aynı yöntemle açacağımız renk paletinin sağ üst köşesinde ‘texture’ (doku) kutucuğunu işaretlerseniz sizden bilgisayarınızda bulunan bir resmi seçmenizi isteyen bir sonraki menü çıkacaktır. Buradan bir resim (desen önerilir) seçerseniz, o motifin yazı (veya zemin) üzerine kaplandığını göreceksiniz.

.

Biraz Kendi Yaratıcılığımızı Katalım: “İmport” Yeteneği

Xara ile sadece yazılara değil, ‘File / İmport‘ yolu ile davet edeceğiniz basit şekillere de hareket katabilirsiniz. Bu desenlerin ‘wmf’  veya ‘emf’ formatlarında olması gerekir. Yalnız bir fotoğrafı çağırdığınızda, bunun kabartma bir heykele dönüşeceğini beklemeyin. Deseninizin sadece dış çizgileri (silueti) görünecektir. Örneğin, basit bir kare deseni çağırır ve programın özelliğini kullanarak bunu küp oluncaya dek kalınlaştırır ve gerekli efektleri uygularsanız örnek sunumumuzdaki dönen küpü yaratabilirsiniz. (Resim 1) Aynı örnekteki ‘tüy kalem’ motifi yine bu şekilde yapılmıştır (Resim 2)

Dönüp duran yazılar yıllardır artık o kadar klasik oldular ki, ben yazıyı döndürmek yerine sabit tutup üzerine düşen ışıkları hareketlendirmeyi seviyorum.

Programın yetenekleri bunların çok ötesinde. Bütün menüleri teker teker karıştırın. Her birinde farklı ve keyifli değişiklikler yaratacaksınız.

Anim Gif : Hareketli Gif

Eserinizi hareketli gif olarak kaydedip sunumunuzda kullanabilirsiniz. Bunun için ‘File / Export animation’ seçeneğini kullanmalı, gelen menüde dosyanın ismini ve formatını (Gif) seçmelisiniz. Bir sonraki menüde kutucuklar aşağıdaki gibi olsunlar.

animgif

Burada yapılmışı var :)

Bu dosyayı bilgisayarınıza açtıktan sonra programın içinden (File / Open yolu ile) çağırın ve tüm ayarlarını inceleyin. Veya sadece yazıyı silip kendinizinkini yazdıktan sonra ‘gif’ olarak export edip doğrudan kullanabilirsiniz de…

Yalnız ‘fren kuralına’ dikkat !
Ben 217 slaytlık sunumun sadece gördüğünüz iki yerinde kullandım o kadar.

“Sunum örnekleri” içeren tüm yazıları görmek için tıklayınız

Wall Street Institute

16 Comments

 1. Burcu dedi ki:

  Merhaba,
  öncelikle vermiş olduğunuz bu faydalı bilgiler için çok teşekkür ediyorum, başarılı bir iş koymuşsunuz ortaya başarılarınızın devamını diliyorum.
  Benim merak ettiğim şey; wmf/emf uzantılı resimleri nerede oluşturacağım.Xara3D programında yalnızca wmf/emf uzantılı dosyaları açabiliyorum sanırım.Elimdeki gif,jpeg…formatındaki resimlerin formatını hangi program ile wmf/emf formatına dönüştürebilirim?Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Tekrar çok teşekkürler emeğinize,yüreğinize,aklınıza sağlık…

 2. admin dedi ki:

  Burcu Hanım, nazik değerlendirmeniz için çok teşekkürler. WMF yapmak konusunda şu iki yazıdan yararlanabilirsiniz. Bunlardan ilkinde ücretsiz GIMP programı kullanılarak, ikincisinde ise varsa (ücretli) Photoshop kullanılarak zeminsiz resimler anlatılıyor. Resminizi oradaki tariflerle oluşturduktan sonra sadece WMF formatında kaydetmek yeterli olacaktır. Takılırsanız tekrar sorun lütfen.

  http://www.egiticininegitimi.net/2011/03/23/gimp-ile-zeminsiz-resimler/
  http://www.egiticininegitimi.net/2009/10/23/powerpoint-sunum-hazirlamak-5-transparan-gif-yapmak/

  Yalnız, siz bu figürü Xara’da kullanacaksanız, oraya resim değil de ancak rakam, logo gibi dış sınırları net ve zemini boşaltılmış (transparan / zeminsiz) “siluet” leri (gölge / izdüşüm) import etmelisiniz. Bunu yapmanın en sağlıklı yolu aslında onları Flash programında oluşturup yine WMF formatında export etmek olacaktır. Çünkü Xara import edilen nesnelerin içindeki desenleri almaz, sadece gölge izdüşümünü alır. Eğer bir şekil değil de yazı ile çalışacaksanız zaten Xara’daki hazır kalıplardan herhangi biri ile başlayıp ayarlarla oynayarak onu istediğiniz hale getirebiliyorsunuz.

 3. Burcu dedi ki:

  Öncelikle ilginize teşekkür ederim.
  Powerpointte bir kare oluşturuyorum, photoshopta transparan yapıyorum(yalnızca kareyi oluşturan çizgiler kalıyor)bunu wmf olarak kaydetmek istiyorum ama bu formatı listede göremiyorum.Şuanda flash kurulu olmadığı için flashta deneyemedim.Merak ettiğim; photoshopta wmf formatında bir dosyayı nasıl kaydediyoruz? Sizin Xara3D de oluşturmuş olduğunuz küpü oluşturmaya çalıştım ama bir türlü kare şeklini wmf formatında kaydedemedim.

 4. admin dedi ki:

  Geriye sadece çizgiler kaldığı aşamada seçme aracını alın ve bir boşluğa tıklayarak seçin. Daha sonra bu seçimi “Select / Inverse” ile tersine çevirin. Yani sadece çizgiler seçilmiş olmalı. Şimdi bunu “Edit / Copy” ile kopyalayın. Ardından “File / New” ile yeni bir çerçeve çağırın. Bu sırada bir pencere açılacak. Orada Resolution “300”, Background Contents “Transparent” ve Color Mode “16 bit” olsun. Buna Okey dediğinizde yeni ve transparan bir çerçeve açılacak. Bu çerçeve seçili durumdayken “Edit / Paste” yapın ve bunu WMF olarak kaydetmeyi deneyin. Bakalım olacak mı ?

 5. filiz dedi ki:

  ben bir videonun arka planını değiştirmek istiyorum ne yapmamm gerek yardım eder misiniz< ??

 6. admin dedi ki:

  Filiz Hanım, arka planı çift tıklayın. Gelen pencerede “Texture” kutucuğunu doldurun. Yeni bir pencere daha açılacak ve bilgisayarınızın içini göreceksiniz. Burada hangi resmi arka plana yerleştirmek istiyorsanız bulup çift tıklayarak çağırın.

 7. Burcu dedi ki:

  denedim ama yine olmadı, formatlarda wmf yer almıyor.Kullanmakta olduğum Photoshopun versiyonu ile ilgili olabilr mi acaba? Photoshop CS5 Extended Version 12.0×32 yi kullanıyorum.

 8. admin dedi ki:

  Peki şunu deneyin. (Sayenizde ben de yeni öğrenmiş oldum. Deneyince oldu) PowerPoint’te boş bir sayafaya kare şeklini ekleyin, sınırlarını kaldırın, bunu sağ tıklayıp, “resim olarak kaydet” deyin ve format olarak Wmf’yi seçip bir yere kaydedin. Sonra onu Xara’ya “import” edin. Olmazsa tekrar dönün yeni yollar bulmaya çalışırız.

 9. Burcu dedi ki:

  Dolgusuz kareyi PowerPointte oluşturup, Windows Meta Dosyası uzantısını seçerek kaydettiğimde wmf,Gelişmiş Windows Meta Dosyası olarak kaydettiğimde emf uzantılı kaydediliyor.Ancak Xara3D programını açıp import ettiğimde ‘Failed to import’ hatası veriyor, dosyayı açmıyor.Photoshopta bu uzantılar yok.PowerPointte zemini transparan yapamadığım için mi geçersiz kabul ediyor acaba?

 10. admin dedi ki:

  Burcu hanım, kare “dolgulu” olsun ama çerçeve çizgilerini yok ettikten sonra deneyin. Wmf olarak kaydetmelisiniz. Ben denedim oluyor. Olur böyle ufak aksilikler.

 11. Burcu dedi ki:

  Söylediğiniz gibi yaptım ancak Xara3D yine aynı hatayı ‘Failed to import’ veriyor.Belki de programın kurulum aşamasında bir aksaklık olmuştur nedenini anlayamadım; wmf uzantılı dosyayı import ediyorum sonuçta ama hata veriyor.
  İlginize ve sabrınıza çok teşekkür ederim, zamanınızı aldım.

 12. admin dedi ki:

  Aksiliği anladım sanırım. İmport etmeden önce Xara’da bir kalıp seçip, onun üzerinde “yazı moduna” geçmiş olmanız, yazının herhangi bir yerine tıkladıktan sonra oraya import etmeniz, sonra da gelen şekil dışındaki tüm harfleri tıpkı Word kullanır gibi silmeniz lazım. Yazı moduna hangi düğme ile geçildiğini makalede bulabilirsiniz.

 13. Burcu dedi ki:

  Bu sefer ümitliydim ancak yine olmadı, dediğiniz gibi aynısını yaptım:Ppt de oluşturmuş olduğum dolgulu, kenarsız wmf uzantılı dosyayı; Xara3D de yazı modunda import ettim yine aynı hatayı ‘Failed to import’ verdi.
  İlginize gerçekten çok teşekkür ederim.Daha fazla zamanınızı almak istemem.
  İyi çalışmalar…

 14. admin dedi ki:

  Ümitsizlik olmaz. Çözeceğiz. Size kendi yaptığımız bir wmf kare postaladık. Biz denedik ve olduğunu gördük. Onu kullanın. Xara kabul ederse sorunun nerede olduğunu anlayacağız.

 15. Burcu dedi ki:

  Göndermiş olduğunuz kare ile denedim ancak yine aynı hatayı verdi.Göndermiş olduğunuz mail aracılığı ile adım adım nasıl yaptığımı anlatan bir dosya gönderdim umarım size ulaşmıştır.

 16. admin dedi ki:

  Evet elimize geçti ama eki açamadık :) Neyse sorun değil. Sorunun wmf formatında kare oluşturmaktan değil, bunu Xara’ya import etme aşamasından kaynaklandığını anlamış olduk. Bu arada yukarıdaki metinde bazı resimlerin kaybolmuş olduğunu farkedip yerlerine geri koyduk.

  Şimdi Xara’nın hazır şablonlarından herhangi birini açın (File / Open : Üçüncü resim)

  Sonra resimlerden üstten beşinciye bakın (Show/hide cursor) yazılı olanı… Menüden o düğmeye siz de basın ve bir alttaki resimde olduğu gibi “cursor”ın yazıya geldiğinden emin olun.

  Klavyeden silme tuşuna basarak o kalıptaki yazıyı tamamen silin. Geriye bir tek cursor kalmış oldu.

  Bu aşamada File / Import yolunu kullanarak bizim kareyi (wmf) bilgisayarınızdaki yerinden bulup çift tıklayarak import edin. Gelmiş olmalı.

  Bu aşamalardan hangisinde sorun yaşanıyorsa bildirin. Kare geldiyse sol menüleri kullanarak (kalınlak, gölge, animasyon vb ayarlarla) örneğin kalınlığını iyice artırarak bir küp haline getirin. Nasıl animgif olarak export edileceğini yazının sonlarında anlatıyoruz zaten. Bakalım olacak mı?

Yorum, Katkı ve Sorularınız