Sunumlar için Transparan GİF Yapmak


“Etkili Sunum Teknikleri” dizimizin Powerpoint sunum hazırlama bölümünde slayt gösterisi üzerinde şık durduğunu gördüğümüz saydam zeminli (transparan) GIF’ler yapma konusunu ele alacağız.

Bu aşamada sadece resimler üzerinde kesme, kırpma ve transparan gif haline getirme işlemleriyle ilgilenirken Photoshop CS programını ‘konu mankeni’ olarak kullanacağız ama hemen hemen tüm resim işleme programlarında aşağıdaki menü araçları ve işlevleri genellikle geçerlidir. Ufak tefek farklılıkları da kolayca hissedebilir veya imleci bir süre üzerinde tutup o düğmenin ismini okuyarak anlayabiliriz.

Üzerinde çalışacağımız resim dosyasını açmak için File / Open komutlarıyla çağıracağınız penceredeki klasörler arasından istediğimiz resmin yerini bularak çift tıklayalım. Doğru hareket tarzı resmin kendisinin değil kopyasının üzerinde çalışmaktır. Aksi takdirde üzerinde çalışıp save’lediğimiz (kaydettiğimiz) resmin ilk haline tekrar ihtiyacınız olduğunda iş işten geçmiş olacaktır. Bunun için önce gelen resmin üzerindeki mavi çerçeveye sağ tıklayın ve ‘duplicate’ yaptıktan sonra (aynısından bir tane daha oluşur) orijinal resmi kapatın gitsin. (Bunu alışkanlık haline getirin)

photoshop_menu_1

Araçlar

Yukarıdaki resmimizde 1-3-4 “seçim araçlarıdır”. Yani bir resimde istediğimiz bölgelerin sınırlarını çizerek ‘seçmemizi’ sağlarlar. Daha sonra bu bölgeleri atabilir, üzerlerinde türlü işlemler yapabiliriz. Bir resimde o an seçilmiş bir bölge varsa vereceğiniz bir çok komut tüm resme değil artık o seçili bölgeye uygulanacak demektir.

Altında küçük siyah üçgen bulunan düğmelere biraz uzun basıldığında o aracın değişik türevlerinden birini seçebileceğiniz yeni bir menü daha açılır (Sağdaki küçük resimler gibi)

(2) tutma-sürükleme aracıdır.

Gördüğümüz gibi (1) numaralı düğmemizin  kare, daire, dikdörtgen şeklinde ‘seçimler’ yapabileceğimiz türevleri var.

İpucu: Resim üzerinde bu araçlardan biri ile alan seçerken bir taraftan da klavyeden shift tuşuna basılı tutarsanız (Ctrl’nin hemen üzerindeki ok işaretli tuş) şekliniz siz fareyi hareket ettirirken ‘orantısı bozulmadan’ büyütülüp küçültülebilir.

(3) numaralı düğme resimdeki bir figürün etrafını (sınırlarını – siluetini) çevreleyerek seçmek istediğinizde kullanacağınız opsiyonları sunar. Örneğin bir insanın başını seçecekseniz bu araçlarla başın sınırlarını özenle çizmeniz gerekecektir.

Bunlardan ‘Lazzo Tool’ ile sınırları kalemle çizer gibi geçmelisiniz ama bu el hünerinizi fazlasıyla zorlayacaktır. Fareyi kalem kadar rahat kullanabilmek biz acemiler için işkence gibi bir şeydir.

Polygonal Lasso Tool’ benim favorimdir. Her iki tıklama arasına bir doğru çeker. Bununla figürün çevresinde kısa kısa çizgiler çekerek dolanmak kolaydır. (Nasıl olsa bir sunum resmi için profesyonel grafiker işi çıkarmak zorunda değilsiniz. Etrafta gözü rahatsız edecek kadar çapak (fazlalık) bırakmayın, figürün içinden de görünümü bozacak kadar büyük dilimler uçurmayın yeter)

Magnetic Lasso Tool‘ ise figür ile etrafındaki renk farklılığını kullanarak kendi algıladığı sınırlara mıknatıs gibi yapışan çizgiler çizebilmeyi sağlar. İlk bakışta işi büyük ölçüde kolaylaştırmış görünüyorsa da renk farklılıklarının azaldığı ve kaybolduğu yerlerde bayağı zorlayabiliyor.  (Aslında tüm bu araçların ayrıca ayarları ve farklı düğmelerle kullanıldıklarında bu zorlukları da aşmayı sağlayan opsiyonları var fakat bu kadar ayrıntı bizim için gerekli değil. İşin içine girdikçe bunları keşfedebilir, netteki sınırsız kaynaklardan veya kitaplardan öğrenerek bir Photoshop ustası olmayı isteyebilirsiniz)

4 numarada ‘Magic Wand Tool’ var. Bu “sihirli değnek” ile dokunduğunuz alandaki renk bölgesinin tümünü aynı anda seçebiliyorsunuz. Yumuşak renk geçişleri zorluk çıkarır elbet. Bu amaçla hassasiyeti ayarlanabiliyor. Aynı anda shift düğmesine basarak resmin değişik yerlerinde peş peşe seçimler yapabilirsiniz veya menüden Select / Similar komutunu kullanarak resimde farklı yerlerde bulunan ama aynı renk tonuna sahip bölgelerin tümünü birden seçebilirsiniz.

Seçtiğiniz alanı kazayla kaybederseniz Shift+Ctrl+D tuşlarına aynı anda basabilir veya üst menüden Select / Reselect komutunu kullanabilirsiniz. Seçiminiz geri dönecektir.

Bazen seçilmeyecek alanı seçmek daha kolay olabilir. O zaman önce bu alanı seçip daha sonra seçimi tersine çevirmek Select / Inverse ile mümkün.  (Bu arada sil tuşu veya ‘Clear‘ komutuyla seçim alanının içini, ‘Image / Crop‘ komutu ile dışını silebilirsiniz)

Bir seçim işleminde yukarıdaki araçların birden fazlasını kullanmak da gerekebilir. Kısa çizgilerle etrafını dolandığınız figürde sıra saçlar arasına girmeye geldiğinde örneğin sihirli değnek devreye girebilir. Bu gibi durumlarda büyüteç işaretine birkaç kez basarak ince işler için resmi büyütebilirsiniz.

Gif

Bu araçlarla seçtiğiniz figürü Edit / Copy komutlarıyla kopyalayın.

secim

File / New komutlarına tıklayın. Gelen pencerede sadece Background Contents’i Transparent’e çevirip OK düğmesine basın. Tam da kopyaladığımız figürün sığacağı yeni bir pencere açılacak.

new

Bu penceredeki zeminin gri / beyaz damalı olmasından bunun şeffaf bir zemin olduğunu anlıyoruz. Şimdi Edit / Paste komutlarıyla figürümüzü bu çerçeveye yapıştıracağız.

yapıştır

Son olarak onu istediğimiz formatta kaydetmeye geldi. File / Save As komutlarıyla kayıt penceresini çağıracağız. Burada en üst ‘Name‘ satırına dosyaya vereceğimiz ismi yazdıktan sonra ‘Format‘ satırındaki açılır menüden ‘CompuServe GIF‘ seçeneğini işaretleyecek ve Kaydet diyeceğiz.

kaydet1

Gelen pencerede sadece ‘Transparency‘ kutucuğununun içini tıklayacağız

kaydet2

GIF Options‘ penceresini dokunmadan OK ile geçeceğiz

kaydet3

Resmimiz artık kullanmaya hazır.

PowerPoint sunumumuzun istediğimiz sayfasına ‘Ekle / Resim / Dosyadan’ komutlarını takip ederek çağırabiliriz. Üzerini sağ tıklayıp gelen menüdeki ‘Özel Animasyon’u seçerek açacağımız tablo üzerinden de efektlerini verebiliriz

ekle

Resmi Büyütmek ve Küçültmek

Resimler büyütülürken bozulmaya başlarlar. Bu nedenle orijinal durumlarından belki biraz daha büyütebilirsiniz. Ama gerektiğinde istediğiniz kadar küçültmekte kalite açısından sakınca olmadığı gibi sunum dosyanızın boyutunu ufak tutmak açısından yararlı, bazen de gerekli olabilir. Photoshop’ta resimlerin büyüklükleriyle oynayabilmek için üstteki mavi çerçeveyi sağ tıklayın. (Image Size) Gelen menüde o resmin eni ve boyu (Width / Height) pixel olarak (bilgisayar noktacığı) türünden yazılıdır. Mavi renkli aşağı oklardan cm. olarak da görebilirsiniz. Zincir işareti ile bağlı görünmelerinin anlamı, birini değiştirirseniz diğeri de aynı oranda otomatik olarak değiştirilecek demektir. (Çift tıklarsanız bu bağı kaldırabilirsiniz) Bu değerlerle oynayarak resmi büyütüp küçültebilirsiniz.

boyut

PowerPoint slayt üzerindeki resimleri de, üzerlerine bir kez tıkladığınızda ortaya çıkan çerçevedeki noktacıkları (özellikle köşedekileri) tutarak istediğiniz oranda büyütüp küçültebilirsiniz. (Bunu yaparken shift tuşuna bastığınızda, oranların bozulmaması kuralı burada da geçerlidir) Buradaki yeşil nokta resmin kendi etrafında döndürülebilmesi içindir.

ppt_büyütme_küçükltme

Ayrıca şu yazıdaki yöntemi deneyebilirsiniz.

Hareketli GIF

Daha önce bir sunum örneği vermiştik. Şu iki slayta tekrar bakınız .

animated

Burada ‘hareketli gif‘ (animated gif) kullanıldı. Bunun yapılışını da ayrıca işleyeceğiz.

Küçük, ücretsiz, yetenekli ve Türkçe GIMP programı ile zeminsiz GIF yapmayı şu yazıda inceledik.

.

Sağlıcakla…

.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız