Yabancı Bilgisayarlarda PowerPoint Sunum Sorunları


Bir çok eğitimci sunumlarını CD veya flash bellekler üzerinde beraberlerinde taşımakta ve gittikleri yerlerdeki bilgisayarları kullanmaktadır. Eğer böyle yapıyorsanız şu noktalara azami dikkat göstermeniz gerekecek demektir.

Font

Sunumunuzda Windows standardı olan Arial, Times New Roman ve Tahoma dışında hiçbir yazı fontu kullanmayınız. Sık karşılaşıldığı üzere başka bilgisayarlarda o fontlar bulunmayabilir. Bu takdirde sunumdaki yazılarınız bambaşka fontlar ve puntolarla (büyüklüklerle) gelişigüzel değiştirilerek gösterilecek demektir. Tecrübeyle sabittir ki sonuç daima berbattır ve o an için bildiğim kadarıyla hızlı bir çözümü de yoktur.

Filmler

Powerpoint sunumlar, eklediğiniz her türlü resmi gömer ve beraberinde taşırlar fakat -Office 2010 hariç- filmler gömülemez, her defasında bulunduğu yerden çağırılırlar. Bunların ppt sunum dosyanızla aynı klasör altında ayrıca beraberinde taşınması gerekir. Aksi takdirde slayt gösterisi sırasında filminizin yerinde siyah bir boşluk veya bir çarpı işaretinden başka bir şey olmayacaktır. Aynı nedenle filmlerinizin isimlerini de sonradan değiştirmemelisiniz.

Filmlerle ilgili bir diğer önemli sorun da codec (cod-decod) yapısıyla ilgilidir. Her film değişik -ve artık neredeyse sayısız- codeclerden biri ile sıkıştırılmıştır. En bilinenleri (Mpeg 1, 2, 4, DivX, XVid, Avi, DV, mov. wmv. flv gibi) Üstelik bunların farklı konfigürasyonları da söz konusudur. Filminizin codec’i yabancı bilgisayarda bulunmuyorsa oynatılamayacak demektir. Tüm bilgisayarlarda sorunsuz çalışmaya en yakın aday Mpeg1’den şaşmayınız. (Her ihtimale karşı dergi CD’lerinde ve internette kolayca bulabileceğiniz, içinde bilenen codec’leri bir arada taşıyan “codec pack’lerden birini de beraberinizde taşımak akıllıca olabilir. Film gösterimlerinde bir sorunla karşılaşırsanız kuruluşun teknisyenine bu paketi bilgisayara yüklemesini rica edebilirsiniz. Bir ihtimal, sorununuz çözülecektir.

Boyut ve Sadelik

Boyutu büyük, ağır sunumlarınızı gittiğiniz yerde karşınıza çıkacak güçsüz bir bilgisayar yeterince hızlı oynatamayıp, sizi de katılımcılarınızı da konudan koparabilir. En iyisi dosyanın çok hafif ve çevik olmasıdır. Bu da gönlünüzden geçen kimi ağır atraksiyonlara peşinen veda etmeyi gerektirebilir.

Uyumluluk

Biliyorsunuz Microsoft Office programları -bu arada Powerpoint de- yakın geçmişte köklü değişiklikler geçirdi. Artık farklı yerlerde farklı sürümleriyle karşılaşmak mümkün. 2007’de hazırladığınız sunumunuz daha eski versiyonlarda sağlıklı çalışmayabilir.

“Paketle / Gönder” Tuzağından Uzak Durun

PowerPoint’in farklı fontlar ve filmleri sunum beraberinde –kaynaştırarak- sorunsuz taşınabilmesini mümkün kılacağı iddiası ile öne sürdüğü “paketle ve gönder” uygulamasına da asla güvenmeyin derim. Bugüne kadar işe yaradığını hiç ama hiç görmedim.

Sadece font sorunu için şu formülü denemek isteyebilirsiniz. Sunumunuzu açın ve ‘Farklı Kaydet’ dedikten sonra gelen menüdeki ‘Araçlar’ üzerinden ‘Kaydetme Seçenekleri’ne geçin. Karşınıza gelen diyalog kutusundan ‘TrueType yazıtiplerini katıştır’ ifadesini seçerek kaydedin. Böylece kullandığınız yazıtiplerinin sunum dosyanızla birlikte yabancı bilgisayara taşınması ve gösterilmesi beklenir.

Bence en doğrusu slayt gösterinizin mükemmelen çalıştığı kendi notebook’unuzu üşenmeden her yere yanınızda götürmektir. Böylece CD veya Flash belleğinizi (her ihtimale karşı onlar da bulunsun) unutma gibi bir derdiniz de olmayacaktır. Artık taşıma sorunlarını en aza indiren çok hafif, netbook denen cihazlar var.

Devamı

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız