PowerPoint Sunum Hazırlamak – Sunum Örnekleri 1


Hani PowerPoint üzerine konuşmaya başladık ya,
Geleneksel PowerPoint eğitimlerinde (bizimki eğitim değil, tecrübe paylaşımıdır) hazır şablonlar konusu ile başlanır ve o yoldan devam edilir. Aynı anda tüm sayfalarda birden bazı değişiklikleri yapabilecek olmanız dışında (hiç ihtiyaç duymadım) bence özgürlüğü kısıtlayan bir durum. Burada o tarz bir eğitim (!) bulamayacaksınız. Zaten internet bunun açıklamalarıyla dolu. Onlara da bol bol bakın ama biz kendi yolumuzdan gideceğiz. Sanırım bu yolun müdavimlerinin, sonunda tebrikleri kabul ederken şu espriyi yapabilme şansları daha güçlü olacak. “Eeee…Herkes ciklet çiğner ama Ayşe Kadın gibi çıtlatamaz

Powerpoint maceramızı paylaşmak için buradan başlayınız.

Powerpoint sunum hazırlamada aşırı efekt kullanmanın sakıncalarından bahsetmiştik.
O hep övdüğümüz ağırbaşlı efektler için bir örnek sunum görelim.

İndirmek için tıklayınız

Üst menüde “Slayt Gösterisi” / “Özel Animasyon ve Slayt Geçişi” seçenekleriyle ekranın sağ tarafında açabileceğimiz efektler tablosundan nasıl yapıldıklarını inceleyebiliriz. (Office 2007’de Animasyonlar / Özel Animasyon yolunu takip edin)

Bazı Hatırlatmalar

Slayt Sayısı

Powerpoint’te tek bir slaytın üzerinde bir çok kereler resimler, yazılar gelip gidebilir. Peki tek bir slaytın üzerinde ne kadar çok malzeme kullanabilirsiniz ? Bildiğim kadarıyla bir sınırı yok. Belki tüm sunumu tek slaytta da halledebilirdiniz. Ama bu tarz çalışırsanız, sonradan bir şeyleri düzeltmek veya ekleme çıkarmalar yapmak istediğinizde (ki sıklıkla gerekecektir) ya cehennem ızdırabı ile karşılaşacaksınız ya da bu masum talebiniz için artık çok geç demektir. Düzeltmek üzere o slaytı açtığınızda üst üste binmiş yığınla resim ve yazı –acı gerçeği- ile karşılaşırsınız. Bu karmaşa arasından aradığınız malzemeye ulaşabilmeniz bile çoğu zaman mümkün olmayacaktır.

Dolayısıyla kural şu olmalıdır:
Tek bir slay üzerinde, hiçbir şeyin üst üste gelmeyeceği kadar malzeme kullanın. Bir resim öncekinin yanına gelecekse aynı slayt olabilir, ama yeni resim (veya yazı) öncekinin yerine geçecekse (üzerine binecekse) o artık başka slayt olsun.

Dosya Büyüklüğü

Daha 4-5 sene öncesine kadar bilgisayarlarda ciddi derecede yer, işlemci ve hafıza sorunları yaşanır, dosyalarınızın boyutunun küçük ve çalışma performanslarının olabildiğince düşük olmasına büyük önem verilirdi. Bu kaygılar o derece önemliydi ki, uzun süredir bilgisayar kullanmakta olan pek çok insanın, deyim yerindeyse genlerine işlemiştir desek yeridir. Hala ezici çoğunluğumuz büyük boyutlu dosyalardan delice korkarız.

Oysa yukarıda saydığımız sorunların hepsi tarih olmuştur. Bu kaygılarla ihtiyacınız olandan feragat etmeye artık hiç mi hiç gerek yoktur. Ben gösterinin akışını ağırlaştırmadığı sürece dosya boyutu ile artık hiç ilgili değilim. Örnek sunumumuzun içinden alındığı orijinal Eğiticinin Eğitimi ppt dosyası tam 217 slayttan oluşuyor ve 50 Mb’ınn üzerinde bir yer kaplıyor. Sorun değil, nasıl olsa internette yayınlanmak veya e-posta ile dağıtılmak üzere yaratılmadı. Ama eğer sunumunuzu CD veya flash bellek üzerinde götürüyor ve bulunduğunuz ortamın bilgisayarlarından yararlanıyorsanız o takdirde yine de dikkat etmenizde fayda var.

“Sunum örnekleri” içeren tüm yazıları görmek için tıklayınız

Wall Street Institute

51 Comments

  1. omer d. dedi ki:

    S.a bazı arkadaşlar sunum içerisinde hareketli animasyon kullanmaktan bahsetmişler. PowerPoint sunumları için hareketli animasyon arayan arkadaşlarıma tavsiyem sunum içerisinde pek fazla hareketli animasyonlar kullanmamaları yönündedir. Bu tür animasyonlar Admin kardeşimizinde dediği gibi sunumları ağırlaştırır. Birde diğer husus ise insanlara görsel açıdan pek bişey katmaz. Sunumlarda kullanabilecekleri arka planları nereden temin edeceklerini soran arkadaşlara tavsiyem ise http://www.pptbackgrounds.net/top-backgrounds.html burada en çok kullanılan ppt backgrounds yani arkaplanlar bulunmakta ihtiyacım olduğunda bende burayı kullanıyorum. Siteyi inceleyebilirsiniz kullanımı oldukça basittir. Yabancı dilde olmasına bakmayın.

    Selametle

Yorum, Katkı ve Sorularınız