Sunum Kumandası – 3


Geçmişte iki farklı sunum kumandası (presenter) deneyimi yaşadığımı yazmıştım.
Acrox ve Microsoft Presenter 8000

Bunlardan sonra iki ürün daha piyasaya çıktı. Onları şahsen denemedim ama ulaştığım bilgileri aktarmak ve bazı değerlendirmeler yapmak istiyorum.

Yenilerden ilki Genius Navigator T835 Laser.

navigatör T835 laser

Video gösterimli bir inceleme burada

Özellikler:

Fare ve kumanda modları arasında geçiş.
Sunumlarda önceki / sonraki sayfalara geçiş, tam ekran başlat, çıkış, imleç yönlendirme ve sağ tık / sol tık
Lazer işaretleyici
Fare 73g / alıcı: 2g
USB 2.0
Pil 2 AAA
Çözünürlük 1600 Dpi
RF frequency 2.4 Ghz
Mesafe 10 m.
Zayıf pil uyarısı
Vista/XP/2000 (MS Presenter gibi bu üründe de MAC uyumu görünmüyor)

Kanal ayarı bilgisine rastlamadım. Bunun yerine anti-interference teknolojisi kullanılmış. Bazı incelemelerden bunun “aynı frekansta çalışan diğer kablosuz cihazlarla çakışmama” olduğunu öğreniyoruz. (Bitişik sınıflar için toplu alımlarda -sanmıyorum ama- başka cihazlarla değilse bile kendi hemcinsleriyle de çakışmayacağından emin olunmalı)

Koruma kabı yok. Laser için bir açma düğmesi konmuş ama çanta içindeyken, korumasız ortamda baskıya maruz kaldığında açılır mı acaba? Bakınca mümkün gibi. Bu durumda cihazın kendi açma kapama düğmesinin olup olmadığını merak ediyor ama bu konuda bilgiye ulaşamıyoruz. Satın almaya niyetleneceklerin buna dikkat etmesini öneririm. Arka yüzünü gösteren bu resimde siyah renkli sürgü yapının açma kapama düğmesi olma ihtimali büyük. Kırmızı düğme ise kayıtlarda kelimenin tam anlamıyla meçhul. Ne sitesinde ne de incelemelerde bu konularda bilgiye rastlanmıyor. Genius gibi bir markanın hem de “iddialı” bir ürününde bilgilendirme bu kadar zayıf olmamalı. Bu düğmenin lazer işaretleyicinin açma kapama düğmesi olabileceğini düşünüyorum. Eğer öyle ise bir çantanın içinde kendiliğinden açılma riski büyük ölçüde önlenmiş demektir.

t835arka

Göründüğü kadarıyla MS Presenter’ın özelliklerinin çok daha azını sunuyor. Ayrıca –tüm incelemelerde belirtildiği gibi- pek ergonomik değil. Gereğinden fazla basık ve uzun olduğundan bahsediliyor.

Üzerindeki imleç topu bildiklerimizden değil, optical track-ball. Parmağınızın baskısı ile imleci sadece sekiz yönde hareket ettiriyor.

Her şeyin aynı yüze konumlandırılmış olması mouse olarak kullanıldığında sorun yaratabilir gibi geldi bana.

Presenter’dan tek üstünlüğü alıcı parçanın 2 mm. gibi inanılmaz küçültülmüş olması ve mouse’un içinde taşınabilmesi.

90 TL civarında olduğu bilgisine ulaşabildim fakat KDV içinde mi belirtilmemişti.

Diğer ürün VP4350 RemotePoint Global Presenter

remotepointpresenter

Özellikler:
2.4 GHz RF bağlantı (Radyo dalgaları ile haberleşme)
Taşıma çantası, çantada alıcı için ayrı yer (Alıcıyı hiçbir yerde göremedik)
Slayt ileri / geri, gizleme / gösterme tuşları
360 derece fare kontrolü
Mouse görevi, imleç kontrol, sağ tık, sol tık (enter)
30mt mesafe
Lazer işaretleyici
PC ve MAC uyumu
Frekans seçimi
2 adet AAA pil
28 gr
Fiyat bilgisi bulamadım

Yorum yapmak gerekirse, sanki sevgili –ve problemli- Acrox’un “tüm sorunları giderilmiş” bir versiyonu gibi

Genel Bir Değerlendirme

Satın aldığınız projeksiyon cihazı ile birlikte verilen ve sadece slayt atlatan kumandaları hiç değerlendirmeye almıyorum. Tecrübeyle sabit ki bir sunum kumandasının bir parça mouse özelliği de gösterebilmesi, ekrandaki imleci hareket ettirip tıklamayla komut verebilmesi de gerekiyor. Yani Genius’un koyduğu isimle “air-cursor teknolojisi” (yüzey teması olmaksızın fare fonksiyonları) Elimizdeki bu dört örnekte sadece MS Presenter’da, sunum modunda iken imleç hareket ettirilemiyor. Aslında çok gerekli fakat sık kullanılmayan bir özellik. Ben gerektiğinde tek düğme ile fare moduna geçiyor, en yakınımdaki düzlüğü kullanarak imleçi istediğim noktaya götürüp tıklıyor, sonra yine sunum moduna geçiyorum. Bu durum beni sıkmıyor ama başkaları için “tahammülü güç” bir sorun olabilir.

Bu özellikleri taşıyan cihazlar artık iyice netleşti ki şu iki türden birine giriyorlar.

“Sunum kumandası özelliği taşıyan fareler” ve “fare özelliği taşıyan sunum kumandaları” Önce hangi türü istediğinize karar vermelisiniz.

Elimizde her iki türde de ikişer örnek oldu.

“Sunum kumandası özelliği taşıyan fareler” içinde MS Presenter’ı birinci, Genius Navigator’ü onun ardından ikinci ilan ediyoruz.

“Fare özelliği taşıyan sunum kumandaları” için tercihimiz yine açık: Global Presenter birinci, Acrox -herhalde artık bulunmuyordur- ikinci.

Dördünü sıralamaya koymak gerekseydi benim tercihim sanırım şöyle olurdu:

VP4350 RemotePoint Global Presenter

Microsoft Presenter 8000

Genius Navigator T835 Laser

Acrox Sunum Kumanda

Bir sunum kumandası seçeneği daha :) Trust Tk-4300P

Tüm “sunum kumandaları incelemeleri” için tıklayınız.

Wall Street Institute

2 Comments

  1. abidin dedi ki:

    Merhaba, okulda kullanacağım bir sunum kumandası düşünüyorum ama daha önce kullanmadığım için özelliklerini anlıyamıyorum. Eğer cevaplarsanız bir kaç sorum olacak.bu cihazlarla masa üstünden dosya açıp kapatabiliyor muyuz? Derslerde Windows resim faks görüntüleyicide resim atlatıp büyültüp küçültebiliyormuyuz? Bu özellikler hangi standartlarda var. Teşekür ederim.

  2. admin dedi ki:

    Abidin Bey, Merhaba,
    Tanıtımlarında “mouse özelliği” bulunan kumandalar ile bilgisayarınızda normal fare ile yapabileceğiniz herşeyi yapabiliyorsunuz. Tabi kullanmakta biraz ustalaşmak gerekiyor ama uzun sürmüyor. Çok kullanışlı olduklarını düşünüyorum. Bazılarında mouse modundan sunum moduna bir düğmeyi kullanarak geçmek gerekiyor. Benim tercihim, üzerinde çevrilebilen topu bulunanların (track-ball) daha konforlu olduğu yönünde. Tabi lazer işaretleyiciyi de unutmamak gerek. Bu şartları taşıyan herhangi bir üründen memnun kalacağınızı düşünüyorum.

Yorum, Katkı ve Sorularınız