PowerPoint Sunum Hazırlamak – Zemin Etüdü


Resimler topladık, filmler derledik. Yeterince malzeme biriktirdiysek artık sunum hazırlama işine geçmek lazım.

Neyse ki, nereden başlamalı diye bir sorunumuz yok. Bir yapıyı kurmadan önce zemin sorunlarını aşmak gerekiyor.

.

Google’da Zemin Aramak

.

Zemin için resim ararken boyutlarının biraz fazla olması şart.  Küçük bir resmi arka planda kullanırsak PowerPoint’te otomatikman büyütüldüğünde pul pul olması ve bulanıklaşması gibi istenmeyen sonuçlarla karşılaşırız. Büyük boyutlu resimleri kolayca bir arada bulmak için Google’a ‘background’ (arka plan) ve ‘wallpaper’ (duvar kağıdı) yazmalı (tırnaksız) ve üstteki arama tercihlerden ‘Görseller’i tıklamalıyız.

Google’ın kolaylıklar sunan ‘arama tercihleri’ sol üst köşeye yakın bir yere “seçenekleri göster” komutu ardında gizlenir. Bunu kullandığınızda aradığınız görsellerin boyutları hakkında bir filtreleme yapabilirsiniz. Büyük boyutlar seçeneğini tıklayın. Arama sonuçları içinden herhangi biri üzerinde imleçle durduğunuzda o resmin biraz büyüdüğünü ve bazı yazılı bilgilerin eklendiğini göreceksiniz. Arasında (x) işareti olan iki rakam, resmin piksel (ekrandaki en küçük nokta) cinsinden en ve boyudur. Soldaki rakamın 800 – 1000 arasında bulunması normaldir. Bunun altındakileri küçük, üzerindekileri büyük kabul etmek gerek. Büyük olanlar sonradan küçültülebilir ama küçüklerin sonradan büyütülmesi bulanıklaştırmaya yol açar.

Bir resmi beğenirseniz üzerini bir kez tıklayın. Şimdi yeni bir safya açıldı. Sağdaki “Görselin gerçek boyutu” yazısına tıklayın. Resim gelmiş olmalı. Bu durumda üzerini “sağ tıklayın” ve “Resmi farklı kaydet” deyin. Açılacak pencerede kaydetmek istediğniz klasörü seçtikten sonra “Kaydet” diyerek çıkın. Projenizde kullanmayı düşündüğünüz bütün resimleri aynı klasörde toplamak mantıklıdır.

Bazen “Görselin gerçek boyutu” ibaresine tıklamak işe yaramayabilir. O takdirde görünen resmi çarpı işaretinden kapatarak sitenin içinde o resmi arayabilirsiniz.

Daha fazla seçenek görmek isterseniz bu kez Google’da “free wallpaper background” (tırnaksız) yazarak bu konuda uzmanlaşmış web sitelerini bulup onlar içinde gezinebilirsiniz. Türkçe aramaya da pek çok yanıt gelecektir. (Ücretsiz duvar kağıdı)

Birçoğu gözünüze çok hoş gelebilir ama biz güzel bir resim değil, uygun bir zemin arıyoruz.

Eğer biraz sabırla ararsak aşağıdaki özelliklere sahip bir tane mutlaka buluruz.

.

Arka Plan Resmi Seçerken Dikkat !

.

Sonradan üzerine yerleştireceğiniz görsel malzemeleri düşünürsek zeminin sade olmasını tercih etmek akıllıca olur. Birçok ayrıntının üst üste bindiği görsel bir karmaşaya yol açmak istemeyiz. Zemin tercihiniz desen veya resim içeriyorsa bunlar belli belirsiz olmalıdır. Karmaşık desenli, üzerindeki yazıların okunmasını güçleştiren resimler için şu yöntemi denemek işe yarayabilir.

Rengine gelince, bunu konunuza, yaratmak istediğiniz atmosfere göre seçebilirsiniz. Renk değişebilir ama bence resmin koyuluğu orta karar, hatta biraz açığa yakın olmalıdır ki, gerektiğinde üzerine hem açık, hem koyu renkte yazılar yazabilesiniz. (Uzmanlar yorucu olduğu gerekçesiyle koyu zemin üzerine açık renk yazıları uzun süreli kullanmayı önermiyorlar) Üzerinde koyu ve açık bölgeler barındıran bir tane seçerek, ihtiyaca göre slaytlarda bu değişik bölgeleri kullanmak da düşünülebilir. (Aslında kesin kurallar yoktur. Kuralları ihtiyaçlar belirler)

Sunum Örnekleri

Ben “Eğiticinin Eğitimi” sunumum için şu hoş ama iddiasız ve rahatlatıcı zemini seçmişim.

zemin_1

Büyütmek için resmi tıklayın

.

Bir eğitmenimiz güvenlik görevlilerine yönelik “Baskı Altında Hareket” dersinin slayt gösterisi için bilinçli bir tercihle daha dinamik, hatta katılımcıları biraz ‘diken üstünde tutucu’ kompozisyonu yaratmış. Burada zemine hem mesaj hem de -birazdan göreceğimiz üzere-  işlev de yüklenmiş. (Kısa bir sunum olduğu için koyu renk sorun yaratmayacaktır)

zemin_21

Kompozisyon yaratmak derken, gerçekten de zemin resmini onu bulduğunuz haliyle kullanabileceğiniz gibi önceden üzerinde bazı düzenlemeler yapmak da isteyebilirsiniz. Bir resim işleme programıyla (en uygunları Photoshop veya -ücretsiz- Gimp’tir) resimde istemediğiniz fazlalıkları atabilir, rengiyle, koyuluğuyla oynayabilirsiniz. Hatta efektler uygulayarak bambaşka ama bazen orijinalinden daha güzel olabilen türevleri arasından birini seçebilirsiniz. (Nasıl yapıldığı başka bir yazının konusu olacak)

Veya bu zemini ‘organize edebilirsiniz’ Yine ‘Eğiticinin Eğitimi’ için hazırladığım sunumda zemini dört temel alana bölmüşüm.

zemin_3

Açık renkli alanı yazılar için, alttaki boşluğu resimler için, soldaki koyu renkli yarım sütunu da –ihtiyaçtan- indeks olarak kullanmak üzere ayırmışım.

Bu bölgeler belli amaçlara tahsis edilmiş gibi dursa da, bu sınırların kesin olduğu anlamına gelmez. Yazılar da, resimler de estetik bir şekilde diğer alanlara taşabilirler. Hatta rutini bozma anlamında yararlı da oluyor.

zemin_7

zemin_4

Kullandığım resimlerde zemin olmadığını fark etmişsinizdir (transparan gif) Buna bayılıyorum. Hem çok şık duruyor, hem de fazlalıklar atılmak suretiyle konuya karışmaları engellenmiş oluyor. (Örneğin belki resmin kalanında duvarda bir tablo vardı ve dikkatleri dağıtacaktı) Bu yolla resmi sadece mesaja indirgemiş oluyorsunuz. (Hatırlayın: Efradını cami, ağyarını mani) Ama tabi ki bu da kesin bir kural değil. Bazı resimleri olduğu gibi, çerçeveli halleriyle de kullanabilirsiniz.

zemin_16

İndeks bölümüne gelince, aslında alışılmış bir şey değildir ama bu konunun bir özelliği olarak, çok fazla başlık, alt başlık ve daha alt başlıklar söz konusu olduğunda katılımcının artık “Biz en son neden bahsediyorduk, buraya nerden geldik” dememesi için bu alana konu başlıklarını kronolojik sırayla alt alta yazmış ve o an işlenmekte olan konuyu daha açık renkle belirleme ihtiyacı duymuşum.

zemin_8

zemin_9

Bir kenarda derli toplu duruyor, ana kompozisyona müdahale etmiyor, onu bozmuyor ama her konu değişiminde yeni başlığın rengi beyazlaştırılarak belirginleştiriliyor. Böylece katılımcılar ihtiyaç duyduklarında ağaçlara bakmaktan başlarını kaldırıp ormana da göz atabiliyor, yerlerini belirleyebiliyorlar.

Dördüncü ve en küçük alan da tahmin edileceği üzere o anki konu başlığı için.

Tekrar diğer örneğimize dönelim. Aslında burada da hiç rahatsız etmeyen, aksine görünüme estetik dahi katan bir ‘indeksleme’ türü daha yaratılmış. Dikkat ederseniz zemin üç dilim halinde farklı resimlerden oluşmuş. Bunlar o dersin üç temel konu başlığını temsil ediyorlar. Hangi konuya geçilmişse o dilim aydınlatılmış oluyor. Çok akıllıca değil mi !

zemin_21

zemin_22

zemin_23

zemin_24

Katılımcılarımızda kafa karışıklığı yaratabilecek gereksiz herşeyden uzak durmak en iyisidir. Dolayısıyla bir ihtiyaç yok ise kaçınılmalıdır ama zemininiz başından sonuna kadar hep aynı kalacak diye bir kural da yok elbette. Özellikle çok uzun sunumlarda rutini kırmak için önemli bölümlerin, ana başlıkların o bölüme uygun farklı zeminlerle işlenmesi anlamlı ve etkili olabilir. Bu durumda bile kullanılacak farklı zeminlerin birbirleriyle uyumlu bir “set” halinde hazırlanmış olması profesyonel izlenim bırakacaktır.

Son bir örnek daha:

İlk kompozisyonda resimler karışık sırayla ama hızlıca ortamı dolduruyor. Hemen ardından ‘aynı renk kompozisyonu’ altında zeminleşiyorlar ve sunum bunun üzerine devam ediyor.

zemin_25

zemin_26

(Photoshop'ta 'neon glow' efekti uygulanmış)

 

zemin_27

3. boyut: İnsanlar zeminden daha önde duruyorlar gibi

 

Resmimizi zemin haline getirmek için PowerPoint’e bu komutu vermeliyiz.

PowerPoint 2010 sürümünde

Slayt üzerindeki bir boşluğa “sağ tıklayın“.

Gelen menüde ‘arka planı biçimlendir‘i seçin.

Pencerenin sol sütununda ‘Dolgu‘ sekmesinde bulunuyor olmalısınız. Sağ bölümde “Resim veya doku dolgusu” satırındaki yuvarlağı tıklayarak doldurun. Penceredeki komutlar buna göre değişmiş olmalı.

Şimdi “Dosya” yazan düğmeye tıklayın. Bilgisayarımızda gezinip arama yapabileceğimiz yeni bir pencere açıldı. Buradan zemin için tespit ettiğiniz zemini bularak ya çift tıklayın veya “Ekle” komutu verin.

Tüm slaytlarda aynı zemin olsun istiyorsanız ‘tümüne uygula‘yı, sadece o slaytta olsun istiyorsanız sadece ‘Kapat‘ı seçin.

.

PowerPoint sunumlarda zeminler konusunda şu yazılarımızı da inceleyebilirsiniz:

Blur efekti ile resimleri zemin olarak kullanmak

Hareketli zeminler

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız