Video Dönüştürmek


Sunumlarımız için internet’ten dilediğimiz filmleri bilgisayarımıza artık kolayca indirebildiğimizi fakat bunları farklı formatları (genellikle flv) nedeniyle sunumlarda rahat kullanamadığımızı daha önce yazmıştık. Şimdi söz verdiğimiz üzere bunları kolayca nasıl iyi bilinen formatlara çevirebileceğimizden bahsedelim.

Any Video Converter isimli Ücretsiz programımızı şu adresten indirip kuruyoruz. (15 Mb)

any video converter-1

Resimleri büyütmek için üzerini tıklayınız

Küçük bir başlangıç ayarı yaptıktan sonra artık topu topu iki düğmeyle dönüştürme işlemlerimizi yapabileceğiz. ‘Video Ekle’ ve ‘Dönüştür’ (Fazlasını zamanla keşfedebilirsiniz. Örneğin, sağda görülen, YouTube’dan film indirmek özelliği gibi)

any video converter-2

Filmimizin hangi formata çevrileceğini sağ üstteki açılır menüyü (profil satırının sağındaki ok) kullanarak önceden seçip işaretlemiş olmalıyız. Görüldüğü gibi zengin bir format dağarcığımız var.

any video converter-3

MPEG 1’i hemen her şart altında, her bilgisayarda kolaylıkla oynatılabiliyor olması, montaj programlarında da sorun çıkarmaması nedeniyle öneririm. Tercihinizi bir kere yaptıktan sonra artık yenilemediğiniz sürece kalacaktır.

any video converter-4

Ardından ‘Video Ekle’ye tıklıyoruz. (Aynı anda birden çok film ekleyebilirsiniz) Karşımıza gelen pencerede videomuzun bulunduğu yere ulaşıyor ve bu kez üzerini çift tıklıyoruz. Dosyamız programın panosuna geldi.

any video converter-5

‘Dönüştür’e tıkladığımızda süreç başlıyor ve bir iki dakika içinde tamamlanıyor. Programdan çıkabiliriz. (Kapatırken ücretli profesyonel sürüme geçmeyi isteyip istemediğimiz soruluyor. Hayır diyor ve ayrılıyoruz) Filmimizin yeni formatı kolay ulaşılır bir yerde. Belgelerim klasörü içine Any Video Converter bir klasör yaratmış oluyor. Bunun altında, hangi formatları daha önce kullanmışsanız her biri için ayrı bir klasör daha yaratılıyor. Dolayısıyla bizim filmimiz MPEG1 isimli klasörün içinde bizi bekliyor olacak.

any video converter-7

Sırada filmleri dilediğimiz gibi kesmek, birleştirmek yani montaj işlemi var.

Wall Street Institute

12 Comments

 1. zafer dedi ki:

  Video dönüştürme pragramını indirdim tarif ettiğiniz şekilde MPEG-I Filmi
  oluşturdu fakat filim yürümüyor bir sorun oluştu yazıyor
  MPEG-4 Flimi şeklinde dönüştürürsem oynatıyor neden olabilir yardımcı olursanız memnun kalırım.

 2. zafer dedi ki:

  MOBILE MP4 olarak dönüştürülürse oynatıyor.

 3. admin dedi ki:

  Acaba bilgisayarınızda oynatmak için gerekli codec mi yok. Bir kaç ayrı player (oynatıcı) ile deneyin bazıları oynatıyor, bazıları oynatamıyorsa codec sorunudur. Oynatabilenler kendi codec paketini kendi içinde getirenlerdir. VLC Player gibi. Diğerleri codec’i sistemde arayanlardır. Ama hiç biri oynatamıyorsa film bozuk çıkmış demektir. Başka dönüştürücüler de deneyebilrsiniz. Neredeyse hepsi birbirine benzer, çoğu küçük ve ücretsizdir. Kullanımları bu kadar kolaydır. “Free converter” diye aratabilirsiniz.

 4. zafer dedi ki:

  Bilgisayar ve internet konusunda oldukça acemiyim bahsetmiş olduğunuz free converter pragram olarak video to mp3 pragram indirdim fakat sizin sitenizde olduğu gibi gerekli anlatım olmadığı için pragramı kurduğum halde bi fonksiyonu olmadı ayrıca MPEG-2 olarak çevirdiğimdede çalışıyor

  vimeo yu deniyeceğim

  O kadar site gezdim sizin gibi anlatım yapan az rastlanır çoğu sitede bir bilgi almak için girdiğimde
  Hemen üyelik şartı koşuluyor o bilgi bana hemen lazımsa ben üyelikle neden zaman kaybedeyim gerçi öyle siteler olmazsa sizin gibi karşılıksız yardım severlerin kıymeti anlaşılmaz RABBİM yolunuzu açık etsin.

 5. admin dedi ki:

  İyi dilekleriniz için çok teşekkürler. MP3 ses dosyası. Yani videonuzun sadece sesini alıp ayrıca dosya haline getiriyor. Bir kez de ‘Free video converter’ olarak aratın öyleyse.

 6. amedli dedi ki:

  paylaşiminiz için teşekkürler inşallah program 2 gun sonra şifre istemez

 7. admin dedi ki:

  Tamamen ücretsiz :)

 8. Berat dedi ki:

  Yazılarınızı dolaşırken bazı programlar hakkında yapılmış olan yorumları okuyunca konuyla ilgili diğer insanlara yardımcı olur düşüncesiyle, bildiğim bazı hususları paylaşmayı arzu ediyorum. Bilgisayarında oldukça fazla sayıda ücretsiz program denemiş biri olarak, birçok ücretsiz program hakkında az çok bir bilgim var. Any video converter programı özellik olarak bu alandaki programlar içinde en özellikli programlardan birisi diyebilirim. Program oynatılan vidodan anlık fotoğraf alma gibi pratik özelliklere de sahip. Fakat dönüştürme hızı malesef yavaş bir program. Mesela ben Format Factory diye yine ücretsiz bir program kullanıyorum; örneğin avi formatında olan bir videoyu mpg formatına any converter’in çevirdiği zamanın üçte birinde çevirebiliyor. Yorumlarda bahsedilen sorun da programda mevcut, programla dönüştürülen mpeg1 formatında videolar (sisteminizde codec olsa ve bu cadec media player için de aktif edilmiş olsa bile) Windows media player’da düzgün yürümüyor. Ama mesela media player classic’te yürütebilirsiniz; mpeg2 olarak dönüştürmüşseniz sorun olmuyor. Format Factory programında ise mpeg1 olarak kaydettiğiniz videoyu media player sorunsuz oynatıyor.

 9. admin dedi ki:

  Bu durumda biz de yüzsüzlüğü ele alıyor ve sizden bir Format Factory yazısı bekleriz artık diyoruz.

 10. Berat dedi ki:

  Rica ederim, sitenize yazı hazırlamak aslında benim haddim değil. Format Factory programıyla ilgili size resimlerle birlikte taslak halinde yazıların ekli olduğu bir mail göndermiştim; fakat bunun biraz karışık olabileceği düşüncesiyle, programla ilgili slideshare.net sitesine bir slayt yükledim link: http://www.slideshare.net/G-Berat/format-factory-sunum Ayrıca bu slaytı dailymotion.com’a video olarakta yükledim link: http://www.dailymotion.com/video/xkpd82_format-factory_tech

 11. admin dedi ki:

  Berat Bey, Merhaba.
  Doğrusu bir süredir siteyle eski yoğunlukta ilgilenemedik. (Resimli yazıyı almadımızı söyleyelim. Bir karışıklık oldu sanırım) Çok değerli katkılarınız için kendimiz ve okuyucularımız adına yürekten teşekkürler. Yine harika bir iş çıkarmışsınız. Çok yararlanıyoruz. Lütfen boş vakitlerinizde bilgi ve tecrübelerinizi bizlerle paylaşmaya devam edin. Elinize sağlık.

 12. mehmet dedi ki:

  emeğinize sağlık program çok güzel herkese tavsiye ederim.

Yorum, Katkı ve Sorularınız