Kitap : Eğitim Becerilerinin Geliştirilmesi, Eğiticinin Eğitimi – Prof. Dr. İsmet BARUTÇUGİL


Eğiticilerin Eğitiminin örgün eğitimle bir ilgisi yoktur. O daima ‘kurumsal’ ve ‘kişisel’ bir etkinliktir. Katılımcılarımızın eğitimden çıkıp doçentlik sınavına koşmayacaklarını unutmamalıyız. Dolayısıyla kıymetli zaman uzun uzadıya konunun tarihi, kuramlar, yaklaşımlar, yorumlar, öncü ve artçılarla doldurulmamalıdır.

Eğitim öncesinde kurum ve katılımcılara yönelik gerçekleştirilecek ‘ihtiyaç analizi’ çerçevesinde kuruma uyarlanmış ve ‘hemen uygulanmaya’ yönelik bilgileri içeren temel bir müfredat güçlü görseller ve özellikle uygulamalar eşliğinde aktarılmalıdır.

Prof. Dr. İsmet BARUTÇUGİL’in “Eğiticinin Eğitimi” kitabı da bu noktada devreye girecektir. Kapsam çok iyi, gerekli olabilecek konular bir araya toplanmış. ‘Organizasyonlarda’ eğitimin planlanıp uygulanmasına yer vererek ‘kurum uzmanlarına’ yol göstermiş. Gerçekte oldukça düşünce zorlayıcı olan sunuşun planlanmasını altı aşamada sınırlayarak pratikleştirmiş.

Özellikle temel eğitimini almış, kendini bu konuda daha da geliştirmek isteyen tüm katılımcılarıma, bu eğitimi vermekte olan tüm meslektaşlarıma, kurumlarda eğitim uzmanı / sorumlusu olarak görev yapan yöneticilere eksik kalan yönlerini tamamlamada ve gerek gördüklerinde tekrar tekrar başvurmada yararlı bulacaklarını düşündüğüm temel kitaplardan.

(Kariyer Yayıncılık – 2. Baskı)

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız