Sunumlar için Video İndirmek


Her şey YouTube ile başladı.

Ardından pek çok video paylaşım sitesi daha devreye girdi. O kadar ki YouTube’a yasak gelmesi bir şey ifade etmiyor. İnternette artık sayısız site üzerinden her konuda videolar bulmak mümkün oldu. Bu da biz sunum hazırlayanlar için cennet gibi bir şey.

Fakat bu küçük filmcikleri bilgisayara indirmek biraz sorun. Başlarda hiç mümkün değildi ama malum, bilgisayar ve internet dünyasında imkansız yoktur. Sadece biraz zaman alır o kadar. Şimdi bir çok yolla bu videoları indirip kullanmak söz konusu.

Benim kullandığım yöntem firefox tarayıcım için yaratılmış bir ufak “eklenti” aslında. Sonuç olarak harika bir şey. Gördüğünüz bir filmi iki tık ile bilgisayarınıza indiriveriyorsunuz.

Şöyle oluyor:

İnternet tarayıcısı firefox’u açıyorsunuz.

Önce ‘Araçlar’ buradan da ‘Eklentiler’e tıklıyoruz. Açılan minik pencerede en başta duran ‘Eklenti edin’e basıyoruz. Kısa sürede firefox’un önerdiği ama bizi ilgilendirmeyen birkaç eklenti reklamı ile pencere doluyor. Bunların üzerinde, ucunda bir büyüteç şekli olan boş arama kutusuna “downloadhelper” yazıp büyütece tıklıyoruz. Kısa bir bekleyişten sonra şimdi en üste istediğimiz downloadhelper eklentisi gelmiş olmalı.

.

downloadhelper-1

Büyütmek için resmi tıklayın

 

.

Onu tıkladığımızda yazılımın kurulması için izin isteyen bir uyarı kutusu çıkıyor. ‘Şimdi Kur’u tıklıyoruz. Yine kısa bir bekleyişin ardından ‘firefox uygulamasını yeniden başlat’ yazan bir düğmenin çıktığını görüyor ve basıyoruz. Program kapanıyor ve hemen sonra kendisini yeniden açıyor. Eklenti menümüz hala orada ve bu kez eklentimizin kurulmuş olduğunu haber veriyor. Çarpı işaretini kullanarak kapatıyoruz. Artık eklentimiz kullanılmaya hazır.

.

downloadhelper-2


Firefox’un üst menüsüne, adres yazma çubuğunun hemen sol bitişiğine yapışık üç top figürü taşıyan yeni bir düğme gelmiş olduğunu görüyoruz. Gezdiğiniz sayfada indirilmeye uygun bir medya bulunmuyorsa bu düğme gri rengiyle sönük duruyor. Ama bir film varsa ve oynatılıyorsa hemen renkleniyor ve sürekli dönerek dikkatinizi çekmeye çalışıyor. O filmi istiyorsanız düğmenin hemen sağındaki minik siyah oku tıklıyorsunuz. O sırada oynamakta olan filmin adının yazıldığı minik bir satır açılıyor. (Birden fazla satır varsa o anda oynamakta olan film en alttaki satırdadır)

.

downloadhelper-3

.

Bu satırı tıklayınca da filmin bilgisayarınızda nereye kaydedilmesini istediğinizi soran kayıt menüsü çıkıyor. Hiç tercih yapmazsanız program kendi içinde getirdiği bir klasöre kopyalıyor. Oraya sonradan ulaşmak çetrefilli olduğu için siz en iyisi ‘belgelerim’i seçin, daha sonra oradan alırsınız.

İlerleyen günlerde eklentinizin yeni bir sürümü çıkmış ise firefox sizi uyarıyor. Çıkan komutları takip ederseniz eklentinizi kolayca güncelleyebilirsiniz.

.

Bir küçük sorun kaldı. Videomuzun uzantısı, yani dosya biçimi büyük ihtimalle ‘flv’ olacaktır. Bunu bilgisayarınızdaki ‘video oynatıcılar’ hiç oynatmıyor veya renklerini bulamaca çeviriyor olabilir. Ya bilgisayarınızda oynatma yelpazesi geniş yeni bir oynatıcı (Net’ten ücretsiz indirip kurabileceğiniz VLC Player gibi) yükleyeceksiniz veya daha iyisi, sunumlarda kullanabilmek için de gerekeceği üzere bu filmimizi başka bir formata çevireceğiz.

Bu da sonraki yazımızın konusu olsun.

Wall Street Institute

6 Comments

 1. funda ekiz dedi ki:

  Öncelikle Merhaba,
  Bu site harika olacak. Tam vereceğim eğitimde aradığım konuda destek buldum. İlerleyen zaman içerisinde çok daha detaya ulaşabileceğimize inanıyorum. Peki site takipçilerinin de katkıları olabilecek mi?
  Elinize,emeğinize,yüreğinize sağlık.
  İyi çalışmalar

 2. admin dedi ki:

  Funda Hanım, nazik ve cesaretlendirici yorumunuz için teşekkür ederiz. Katkı konusuna gelince, tabi ki katkılara açığız. Paylaşmak istediğiniz yazılarınız olursa bundan büyük mutluluk duyarız. Ne zaman isterseniz e-posta adresimden iletişim kurabilirsiniz – Saygılarımla (Şenay Uçar)

 3. murat dedi ki:

  Ben bu programı indirmek istiyorum. Nasıl yapacağım ?

 4. admin dedi ki:

  Murat öncelikle internet’e girmek için artık Firefox kullanmaya başlaman gerekecek. (Sanırım İnternet Explorer kullanıyorsun) Firefox’u internetten indir, kur ve sonrasını burada tarif ettiğimiz gibi adım adım ilerle. Zor olmayacaktır. Takıldığın yer olursa onu tekrar sorabilirsin tabi.

 5. Have you heard of youtube downloader FREECORDER yet?

 6. admin dedi ki:

  Thank you for your suggestion.

Yorum, Katkı ve Sorularınız