Kurumsal Eğitimler için Eğitim Değerlendirme Formu


Her eğitimin ardından katılımcılara bir anket (değerlendirme formu) dağıtılması ve sonuçların ilgili kuruma raporlanması gerekir.

Ben şunu kullanıyorum:

İhtiyaç duyulan tüm açıklama, soru ve boşlukların tek sayfaya indirgenmiş olması onu dolduran için de değerlendiren için de büyük kolaylık sağlıyor ve daha şık duruyor.

Dikkat ettiyseniz, formun üzerinde katılımcının adı sorulmuyor. Bence olması gereken de budur. İnsanlar baskı altında hissetmeksizin düşüncelerini yansıtabilmeliler. Diğer taraftan, bazı kurumlarda isimlerin de yazdırılması talebi gelebiliyor. O zaman yazılmasını istiyoruz tabi. Şimdi aklınıza şu soru gelebilir. Peki, isim yazdırmadğımızda, daha sonra raporların değerlendirilmesi aşamasında bazılarının -daha yüksek puanlarla- değiştirilmiş  olma ihtimali nasıl önlenecek ?

Aslında gayet basit.  Kuruluşa ait herhangi bir kaşe ile hepsini kaşeletir veya bir eğitim uzmanı ya da katılımcılar arasında bir yetkili bulunuyorsa onların paraflarını da alabilirsiniz. Tabi hepsini raporunuzla birlikte kuruluşa teslim edeceksiniz.

Buraya kadar aktarılanlar daha çok meslektaşları ilgilendirecek konulardı. Peki kendilerini eğitici olarak eğittiğimiz, kurum içinde çalışan ve daha sonra kendi arkadaşlarına eğitimler vermeleri beklenen katılımcılarımız için durum nedir ? Kuşkusuz onların da eğitimleri sonunda bir katılım değerlendirme formu dağıtmaları ve sonuçları raporlamaları doğru ve şık olandır. Burada paylaştığımız formu, üzerinde yapacakları bir iki ufak değişiklikle onlar da kullanabilirler.

Genel raporlama konusuna daha sonra değineceğim.

Wall Street Institute

1 Yorum

  1. web tasarımı dedi ki:

    hayran kaldım bu web sitesine gerçekden şahane yazılar yazmışsınız emeğe saygı reklamlarada tıklıyorum.

Yorum, Katkı ve Sorularınız