Sunum Kumandası – 2


İlk sunum uzaktan kumandam olan acrox’tan daha önce bahsetmiştim.
Onu bir yolculukta kaybetmemin ardından, tam da bir yenisini almayı düşünürken piyasaya çıkan Microsoft Presenter Mouse 8000 ile üç yıllık çok mutlu bir iş arkadaşlığımız var.

microsoft presenter mouse 8000-1

Bu cihaz sadece bir sunum kumandası değil, aynı zamanda ‘en kalitelisinden’ bildiğimiz bir bilgisayar faresi. Böyle olunca iş yaşamında ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi bir arada sunuyor. Daha az yük taşıyıp, daha çok iş yapıyorsunuz. “Bağımlılık yaratacak denli marifetli”

Acrox’ta yaşadığım sıkıntılar Presenter 8000’de söz konusu değil.

Bir açma kapama düğmesi ve bir de harika taşıma kutusu var.

Düğmeye bastığınızda algılama işlemini gösteren bir ışık yanıp sönüyor.
Yeşile sabitlendiğinde algılama başarıldı anlamına geliyor. Unutmadan, bunda da her iki parça üzerindeki küçük beyaz düğmeciklerle karşılıklı frekans ayarı yapmalısınız. Tarif aynı.

Düşmelerde odaklayıcının zarar görme imkanı yok. Derinlerde güven içinde.

Acrox’un bilgisayara bağlanan alıcı kutusu bayağı büyükken Presenter’da parmak kadar bir USB bellek boyutunda. Şeffaf taşıma kabında ikisi için de yer var. Bir arada güvenle taşıyabiliyorsunuz.

Aslında kıyas yapmak doğru değil. Acrox türünün ilk örneği, bir milat idi. Presenter 8000 ise türünün son örneklerinden. O kadar fark olacak artık. Onu hep hayırla anacağım, söylemeye de dilim varmıyor ama o artık bir ‘dinozor’. Teknoloji böyle birşey işte. Acımasız. Her altı ayda bir elinizdeki sistem ‘eski’ sayılıyor. 3-4 yıl içinde dinozor oluyor. (Bu arada markanın kendisini ayıralım. Gözüme çarpmadı ama muhtemelen onun da yeni modelleri olabilir)

wireless_notebook_presenter_mouse_8000

Presenter’ın keyifli özellikleri bunların çok çok ötesinde.

Sıralayalım:

Yazılım

USB alıcıyı soketine taktığınız anda hiçbir sürücü yüklemenize gerek kalmadan farenizi kullanmaya başlıyorsunuz. Tüm tuşlar, kendilerine önceden atanmış (default) görevleri ile tıkır tıkır çalışıyor. Ben yazılımı hiç kurmadan hem sunumlarda, hem de mouse olarak keyifle kullanıyorum. Eğer beraberinde gelen yazılımı kurarsanız tuşlara kendi istediğiniz görevleri atayabiliyorsunuz.

Bağlantı

Bilgisayarla bağlantı USB aparatı üzerinden (2.4 Ghz) bluetooth teknolojisi ile sağlanıyor. Eğer dizüstünüzde Bluetooth özelliği varsa ve aynı frekansta çalışabileceklerse –ki, yeni nesil tüm notebook’larla sorunsuz çalışıyor- bu takdirde o minik USB aygıtı kullanmak zorunda bile değilsiniz. Haberleşme ek aparat olmadan doğrudan sağlanabiliyor.

Bu teknoloji ile 10 m. mesafeden bilgisayar medya kumandası ve mouse olarak, 30 adım mesafeden de sunumlar için kullanılabiliyor.

Kullanım Kolaylıkları ve Ergonomi

Ortalama bir insan eli için ergonomisi mükemmel, avuç içine rahatça oturuyor ve tek elle kullanırken düğmelere ulaşmakta hiç zorluk yaşamıyorsunuz. Sadece 105 gr.

Tuşları tıklandığında hiç ses çıkarmıyor. Öyle ya, sunumlarda fazladan ses istemezsiniz. Bunun önemli bir özellik olması gerektiğini ben de Presenter’a geçtikten sonra anladım zaten. Oysa Acrox’ta ciddi bir tık sesi vardı.

Sunum

Mod değiştirme tuşuna bastığınızda fare işlevi kendisini kapatıyor ve arka yüzdeki düğmelerle kumanda edilen sunum modu devreye giriyor. Ters çeviriyor ve sunum uzaktan kumandası olarak kullanmaya başlıyorsunuz. Artık avucunuzun içindeyken kaza ile fare düğmelerine bassanız da tepki vermiyor. Öyle de olması gerekirdi.

microsoft presenter mouse 8000-2

Slayt gösterisini başlatıp durdurmak, önceki ve sonraki sayfalara geçiş, ses seviyesini ayarlamak yanı sıra, ekranda belli bir bölgeyi büyütme (zoom) tuşu da var. (Aslında ben bir bunu sevmiyorum işte. Sunumun orta yerinde sık sık kazayla buna basıyor bir yerleri büyütüp ilgiyi dağıtıyorum. Yazılımını kurup bu fonksiyonu iptal etmeyi düşünmeliyim)

Düğmelerin birkaçını aynı anda kullanarak sunum üzerinde işaretlemeler (bir şeyler çizmek gibi) yapabildiğini biliyorum ama hiç denemedim.

Ve tabi güçlü bir lazer pointer
(Bunların göze tutulması halinde kısa sürede kalıcı hasar verdiğini biliyoruz değil mi? Çocukların eline geçtiğinde –kendi gözleri dahil- yaptıkları ilk iş bu oluyor çünkü)

Bilgisayar Faresi Olarak

1000 Dpi ‘çözünürlüğe’ sahip. (High Definitaion Laser Technology) Yani ‘tepkiselliği’ bir fare için son derece iyi. Cam yüzeyler hariç her zeminde sorunsuz çalışıyor.

Ürün 2 adet AAA boyutunda pil ile çalışıyor ve pil süresi de tüm bu zengin özelliklere rağmen oldukça uzun. Gündelik kullanımda aylarca dayanabiliyor. (Aklımdayken, enerjiyi en çok tüketen özellik pointer lazerdir) Üstelik pillerin zayıfladığını gösteren bir uyarı ışığı da ürüne yerleştirilmiş. Böylece yarı yolda kalma riskiniz çok azalıyor. Bu arada, Acrox’taki gibi pilleri değiştirmek için küçük bir yıldız tornavida gerekmiyor. Pil haznesi tek bir düğmeye basmayla açılıveriyor.

Web tarayıcılarda varsayılan işlevi ileri geri olan tuşlara sahip.

Uyumluluk

Windows Vista or Windows XP service pack 2 (MAC uyumlu değil)

Sürpriz !
Multimedya Kumanda

Yani efendim, bilgisayarınızda film seyrederken, müzik dinlerken, resimlerinize bakarken ve de bunları uzaktan yaparken video ve müziği başlatıp durdurabiliyorsunuz, resimleri ileri geri alabiliyorsunuz, sesi açıp kapayabiliyorsunuz. Şöyle dev ekranlı bir sisteminiz varsa buyrun size harika bir multimedya kumandası

KDV dahil 120 TL civarlarında bulunabiliyor.
.

Tüm “sunum kumandaları incelemeleri” için tıklayınız.

Wall Street Institute

3 Comments

  1. Hasan Aydın Gümüş dedi ki:

    Microsoft Presenter Mouse 8000 mouse nereden temin edebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim..

  2. admin dedi ki:

    Bu model biraz eskidi aslında. İnternet’te sadece “Microsoft Presenter Mouse” olarak aratırsanız daha yeni rakamlı modellerine ulaşabilirsiniz sanıyorum.

  3. Hasan Aydın Gümüş dedi ki:

    teşekküe ederim

Yorum, Katkı ve Sorularınız