Kitap : Stres ve Başa Çıkma Yolları – Zuhal BALTAŞ, Acar BALTAŞ


Hastaların iyileşeceklerine olan ‘inançlarının’ onlara verilen ilaçlar kadar etkili olabildiğine dair bir çok akademik çalışma var. Wikipedia’da plasebo için ‘telkine dayalı tedavi etkisini’ ortaya çıkaran, farmakolojik olarak etkisiz bir tür ilaçtır” deniyor.

Fizyolojimiz böyle çalışabiliyorsa, bu durumda tersinin de bir o kadar gerçek olması kaçınılmaz. Yaşarken başa çıkamadığımız stres duygusu sonucunda bu kez de ciddi hastalıklar; kalp, tansiyon, madde bağımlılığı, kanser ve daha niceleri ortaya çıkabiliyor. (En azından baş ağrısını hepimiz tecrübe etmişizdir)

Yazarlarımız stresi önce etraflıca açıklamışlar. Nedir, nelerden kaynaklanır, insanlar üzerindeki etkileri nelerdir, olumsuz yönlerinden nasıl kurtulur, iyi yönlerini nasıl kullanabiliriz? (İyi yönleri olduğunu hiç duymuş muyduk?)

Stresi iyi bildiğimiz bir konu haline getirdikten sonra, bu kez kendimizden nasıl uzak tutabileceğimizi örnekler, anketler, testlerle anlatıyorlar

Eğer henüz okumadıysanız mutlaka öneriyorum. Ama testleri yanıtlarken kitabın üzerinde işaretlemeyin. Eminim onu sevdiklerinize de okutacaksınız.

Peki bu kitap hakkında biz neden yazma ihtiyacı duyduk? Stres konusunun eğiticinin eğitiminde de yeri var çünkü. Toplum önüne çıkma olgusu karşısında katılımcıların hissedecekleri temel duygu stres. Müfredatın bir başlığı mutlaka bu konuya ayrılmalı. Başlığın altını doldurmak için ise “Stres ve Başa Çıkma Yolları” temel kitabımız.

Zaten konusu her ne olursa olsun, bir eğitici 20 baskı yapmış bir kitaptan eğitimlerinde bir şekilde muhakkak yararlanıyor.

(20. Basım Remzi Kitabevi)

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız