Kitap : “Program Geliştirmede Öğretmen El Kitabı” – DOÇ. DR. Veysel SÖNMEZ


Hacettepe’de okuduğum yıllarda sevgili hocam Veysel SÖNMEZ’in kendi kitabını, üstelik adıma hitaben “En içten sevgilerimle” diye imzalayarak hediye etmesi ne çok gururlandırmıştı.

Tamam, itiraf geliyor:
Herhangi bir başarımdan ötürü almamıştım bu kitabı. Gönüllülerden oluşan bir toplantıya katılamadığı için üzülmüş, katılan tüm öğrencilerine de tek tek imzalayarak vermişti.

İşin pratiğine girip zorluklarını yaşadıkça sorulacak ne çok soru birikiyor. Hocalarınıza ve kitaplarına o “bir an önce kurtulmak istenen sınavlar” nihayet hayatınızdan çıktıktan sonra ihtiyaç duymaya başlamak tuhaf.
“İnsan birşeyi çok isterken iyi düşünmelidir. Sonra bir bakar ki oluvermiş”
Şimdi Veysel Hocamın yeniden öğrencisi olmayı, Eğitim Felsefesi derslerine katılabilmeyi ne çok isterdim.
Ellerinizden öpüyorum hocam.

Eğitmenin bilmesi, kullanması gereken her konuda bol örnekli (gerçekten bol örnekli) ve açıklamalı bir kaynak.

Hedef ve hedef davranışların ne olduğu, neden gerekli olduğu, nasıl programlanması gerektiği. Eğitimin düzenlenmesi, pekiştireç, dönüt, düzeltme, ipucu, öğretmenin nitelikleri, ortamın düzenlenmesi, içerik oluşturma, sunuma hazırlama, öğrenme, öğretme stratejisi, yöntem ve teknikleri, sınama…

Ve hepsi kadar önemli olan, öğretmenliği, öğrencileri SEVME konularının ancak, büyük bir özen, yetenek ve ciddi bir donanımla bu denli iyi harmanlanabileceği bir eser

Son okuduğumda fark ettiğim bir şeyi daha eklemek isterim ki, eğitimle ilgili yeni şeyler öğrendikçe, tecrübeniz arttıkça, her okuduğunuzda yeni cevaplar ve derinlikler bulabiliyorsunuz.
(Bazıları bunu nasıl başarabiliyor)

Bu blogu okuyorsanız bir tanesine sahipsinizdir zaten.
Tekrar okuyun, hak vereceksiniz…

(Pegem Yayınevi 7. Basım)

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız