Projeksiyon Alırken


Eğitim amaçlı kullanılacak bir projeksiyon cihazının asgari şu özelliklere sahip olmasına dikkat etmelisiniz:

Yazıların düzgün okunabilmesi için en az 1024 x 768 pixel “gerçek çözünürlüğe” sahip olmalı. Burada gerçek çözünürlük diyoruz çünkü bir de polarizasyon denilen (yani suni yolla artırılan) fakat aslında 800 x 600 çözünürlükte olanları var. Polarizasyon, kalitenin düşmesi pahasına büyütmek anlamına geliyor. O da zaten hepsinde var. Siz özellikle gerçek çözünürlüğü sorun.

İkinci olmazsa olmaz şartımız da en az 2000 ansi lümen ışık gücüne sahip olması. Böylece gündüz vakti iyi karartılamayan ortamlarda bile görüntünüz seçilebiliyor. Tabi bu değer ne kadar yüksekse o kadar iyi.

Burada  şöyle bir hesap daha yapılıyor. Lambanız eskidikçe yavaş yavaş gücünü de kaybetmeye başlayacaktır. 2000 saat ampul ömrü olan bir cihaz örneğin 1000 saat sonra artık ilk günkü parlaklığının %70’ini sunabiliyor olacak. Böyle olunca hedeflediğiniz ışık gücünün yaklaşık  %30 fazlasını tercih etmeli, bunu da “ekonomik modda” kullanmalısınız. (Bu modda ışık gücü zaten %30 kadar düşüyor, buna karşılık lamba ömrü toplamda %25 artıyor) Böylece hem istediğiniz parlaklıkta çalışacak hem de lamba ömrünü daha da uzatmış olacaksınız. Öyleyse alacağımız projeksiyonun 2600 civarında bir ansi-lümen gücüne sahip olması ideal tercih olacaktır.

Lambanın güç tüketimini de kıyaslayın. Aynı ışık gücü için daha az güç teketen lambalar hem kullanma maliyetini düşürür hem de daha kaliteli demektir.

Eğer beraberinizde taşıyacak iseniz son şartımız da kendiliğinden ortaya çıkıyor. Mümkün olduğunca hafif bir tane satın alın. Başka özelliklere gelince (en hafifini almışsanız zaten pek başka özellik olmuyor) keyfinize kalmış. Buraya kadar anlattığımız özelliklerde cihazlar 600 – 750 Dolar aralığında bulunabiliyor.

Tabi sınıf ortamları için profesyonel bir şey bakacaksanız ek özellikler hoşunuza gidebilir.

Cihazla birlikte gelen lambanın “cihazdan ayrı” bir garanti kapsamında olup olmadığını muhakkak öğrenmelisiniz. Düşük bir ücret farkı ile garanti süresi artırılabiliyor. Kurumsal bir yatırım yapıyorsanız -bu da dahil- her türlü soruna karşı -çok makul fiyatlar karşılığında- bir servis firmasıyla “bakım sözleşmesi” yapmanız kesinlikle çıkarınıza olacaktır.

Projeksiyon cihazınızı evde duvara yansıtarak dev ekran film izlemekte de kullanabilirsiniz elbette. Doğrusu tadından yenmiyor ama lamba ömrüne dikkat. Çünkü bunların lambaları 250 – 400 Dolar’ları bulabiliyor. Bu nedenle alırken lamba ömrünün uzun olmasına da dikkat edin diyeceğim ama ilan edilen rakamların gerçekliği her zaman kuşkuyla karşılanıyor. 4000-5000 saat arasında değişen ömürler söz konusu.

Lambanın ömrünün gereksiz yere kısalmaması için kullanımda bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Bir kere hepsinde bulunan ekonomik modda kullanma imkanı varsa (yeterli geliyorsa) bunu seçmelisiniz. Bir de işi bittikten sonra cihazı düğmesinden kapatmanıza rağmen hala yanmakta ısrar eden turuncu ışık ve hafif hırıltı o sırada lambanın soğutulmakta olduğunu söylüyor demektir. Sabırla bu işlemin bitmesini bekleyip fişi öyle çekin. Cihazı hemen toparlayıp o sıcak haliyle çantaya koymamalısınız. Yeni kapatılmış bir sinevizyon cihazının lambası akkor halindedir. Bu durumdayken sarsıldığında lamba telinin kopma ihtimalinden de söz edilir.

Bazı kampanyalarda yedek ampul verildiğini okuyorum. Doğrusu düşünmeye değer…

Projeksiyon perdeleri ile ilgili bir yazıyı burada bulabilirsiniz.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız