Deplasman – Bir Eğitimcinin Alet Çantası


Kurumsal eğitimler veren bir eğitimcinin kaderi hep deplasmanda olmaktır.

Bu öyle kötü bir şey, bir haksızlık falan değildir ama.
Hiç bir zaman yuhalanmazsınız.
Aksine, her zaman saygı, hoşgörü ve öncelikler yaşarsınız.

Seminer vereceğiniz yer bir turizm merkezinde beş yıldızlı tesis de olabilir, bir iş merkezinin kalorifer dairesinden bozma personel kantini de…

Deplasmanın zorluğu hem siz, hem de ekipmanlarınızın bu ortam ve altyapısına, başka deyişle sahaya yabancı olmasında yatar. Böyle zamanlarda da her şey ters gitmeye gebedir. Tam donanımlı, en çağdaş olanlarında bile… (Bkz Murphy Yasaları)

Eğer seminer vereceğim yer bol sınıflı çağdaş bir eğitim merkezi değilse, mevcut olduğu söylense bile oradaki bir adet projeksiyon cihazını yeterli görmeyip kendiminkini de yedek olarak mutlaka yanımda götürüyorum.

Ben eğitimlerimi falsh bellek veya CD üzerinden vermeyi sevmiyorum. Bunlar çok kolay unutuluyorlar.

Zaten sunumlarımdaki görsellerin (multi medya deniyor) ağır yükü ve başka bazı özellikleri nedeniyle çoğu kez yabancı ortamlarda sorunsuz ve akıcı çalışmaları mümkün olmuyor. O nedenle daima kendi dizüstü bilgisayarımı kullanmayı tercih ediyorum. Bu kez de kendi notebook’unuz bazen ortamın altyapısına uymayabiliyor. İşte öyle durumlar için o tercih etmediğim bellek ve CD’lerden mutlaka yedek olarak yanımda bulundurmayı da ihmal etmiyorum.

Notebook, projeksiyon derken bunların ağırlığı çekilmez boyutlara ulaşabiliyor. Satın alırken daima en hafiflerini öncelikle tercih etmek lazım. Böyle çok gözlü, kocaman bir çantam var. İçine ikisini birden, hem de kabloları ve diğer bütün malzemelerimle birlikte sığabiliyor. Eşim ona “asker bavulu” diyor. (Onlar bir kez kondu mu bir daha kalkmazmış) Bazen de orijinal çantalarında iki parti halinde taşımam gerekebiliyor.

Her türlü aksiliğe karşı bir eğitmenin çantasında şunlar mutlaka bulunmalı:

Ağrı kesici,
İğne iplik,
Mendil,
Mutlaka bol kalem (Katılımcılara dönüp, “fazla kaleminiz var mıydı” demek zorunda kaldığınızı düşünün)
Bol A4 kağıt
Yedek pil
Kürsünün üzerinde su
Boğaz rahatlatıcı pastil (tercih nedeni)

Ben bazen üçlü bir uzatma kablosu bile taşıyorum.
Neme lazım.

Wall Street Institute

Yorum, Katkı ve Sorularınız